:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,739
Активни 763
Страници 1,206
За един ден 1,302,066

България удържа натиска за иракския дълг

Страната ни не може да си позволи опрощаване по политически и икономически причини
България не откликна на призива на САЩ да опрости 80 на сто от дълга на Ирак. В неделя Парижкият клуб одобри такова решение. Вчера Джордж Буш призова и други страни да сторят същото. "Насърчавам нечленуващите в Парижкия клуб страни да се споразумеят за подобно съкращение на дълговете на Ирак", каза Буш.

"Продължаваме да смятаме, че България трябва да търси всички възможни форми и инструменти за връщане на дълга, който ни принадлежи", коментира вчера зам.-министърът на външните работи Гергана Грънчарова.

Правителственият говорител Димитър Цонев също потвърди, че "настояваме да получим това, което ни дължат", но уточни, че това е "на този етап" и "засега".

След завръщането си от годишната среща на МВФ и Световната банка през октомври министърът на финансите Милен Велчев заяви, че намаляването на дълга на Ирак към България ще бъде повлияно от решението на Парижкия клуб.

Тогава той разясни, че когато Парижкият клуб постигне споразумение за разсрочване и евентуално намаление на задълженията, едно от изискванията е другите кредитори да не получат по-добри условия от неговите. Велчев смята, че България не може да си позволи нито по икономически, нито по политически причини да опрости голяма част от иракския дълг, както настояват някои страни. През последните месеци стана известно, че МФ е разговаряло с американски и израелски фирми за лобиране за поне частично връщане на иракските задължения.

В разгара на иракската криза външният министър Соломон Паси насърчаваше участието на страната в "Коалицията на желаещите" включително с аргумента, че така България ще си върне дълга.

Решението на Парижкия клуб дойде след като Русия, която отскоро е член на тази организация, отстъпи на натиска на Вашингтон. Световните медии писаха, че Вашингтон се стреми Саудитска Арабия, Кувейт, други държави от Близкия изток и от бившия комунистически блок също да опростят задълженията на Багдад. На Парижкия клуб Ирак дължи 42 млрд. долара, а целият му външен дълг е над 120 милиарда.

80-процентното редуциране на дълга на Ирак е рекорд. Предишният беше 66-процентното съкращаване на борча на бивша Югославия след свалянето на Слободан Милошевич.



Анализ

Първоначално САЩ настояваха за 95% опрощаване на иракския дълг. Според анализатори, цитирани от "Ню Йорк таймс", икономиката на Ирак не би могла да се съвземе с толкова голям външен дълг. Смята се, че страните влизат в постоянна криза, ако външният им дълг надхвърля 1.5 пъти техния годишен износ. Очаква се тази година експортът на Ирак, основно нефт, да достигне 20 милиарда долара. Ако не бъде опростен иракският дълг, западните компании и правителства няма да инвестират за възстановяването на иракската петролна промишленост, твърди още изданието.



Сметки

България е един от големите кредитори на Ирак, който й дължи 1,7 млрд. долара, което е 12,5% от нашия БВП. Дългът на Ирак към САЩ е 2.1 млрд. долара, което обаче е 0,056% от американския БВП. За сравнение, дългът на Ирак към Русия е 2,5% от БВП, а към Франция - 0,2%. Ако опрости дълга на Ирак, България категорично би се превърнала в най-големия донор на Ирак, според мащаба на икономиката.

Законът за трансплантациите беше приет от този парламент и е в сила от началото на годината. Той въведе нов ред за деклариране на донорство. Според него хората трябва да посочат в здравните си книжки отказ или съгласие да дарят органите си. При липса на изрично посочено желание се питат близките. Преди 1 януари се декларираше само изричен отказ, което прави повечето българи потенциални донори.

До момента 974 души са обявили волята си, 320 от тях желаят да стават донори. 10 бъбреци от трупни донори са присадени у нас от началото на тази година. Това е с 20% по-малко от миналата, сочи статистиката на здравно министерство. Липсата на донори накара шефа на Правителствена болница Любомир Спасов да се обърне за помощ дори към църквата.

При приемането на новия ред специалистите, че процедурата ще блокира и без това редките трансплантации. Президентът наложи вето на закона, но мнозинството в парламента отказа да промени спорните текстове.
29
543
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
22 Ноември 2004 21:05
Колко му е да им опростим на братския иракски народ някой друг милиард; -), нали даже сега наливаме пари за нашия контингент в Ирак понеже така иска мнозинството от България( това е кофти сарказъм - някой да не се обърка).
Абе защо даже не им поемем още някоя част от дълга - например ние да върнем от името на Ирак 2-та милиарда на САЩ или не подкрепяме НАТО и евроинтеграцията ( това е вече почти цинично; -). Ние да не сме Норвегия и да си седим кротко и спокойно ( ние даже нефт си нямаме, но за Ирак ще направим всичко - и нека бързо да се оправят нефтените кладенци, че да може да купуваме нефт на над 50 долара за барел и така още да им помогнем)

22 Ноември 2004 21:37
Дългове трябва да се опрощават на бедните...., а не на богатите.......
Ирак е МНОГО, ама МНОГО по-богат от България........ И трябва да сме луди, ако им опростим дълга......!!!!!!!!!!!!!!!!!![/b]

Редактирано от - bot на 23/11/2004 г/ 11:57:28

22 Ноември 2004 21:44
На този етап не сме съгласни, казал Митко Цонев, а на дебелия етап сигурно ще кандисаме.Ега ти дебелоочието. Това е стара стратегия на Кобургите, неутрални , неутрални и буф в казана.
22 Ноември 2004 21:59
15г не потърсихме 7милиарда, колко му е да опростим 2.
22 Ноември 2004 22:00
ти па откаде си изкарал 7 милярда бе, клатикурец
22 Ноември 2004 22:43
Защо мисля, че в загалвието липсват: засега, все още, може би...

Редактирано от - bot на 23/11/2004 г/ 12:05:27

22 Ноември 2004 22:50
Грънчарова и Пипонът си придават вид на шератонски мадами , ама они от Вашингтон знаят , че сме кандисвали и на десетачка. Па и на без пари , ако ни погледнат по строго.
23 Ноември 2004 00:37
2-ма от 6 постинга преди моя разбират нещо по проблема !
23 Ноември 2004 02:26
Браво на мерканците!
Сега след като Парижкият клуб прие 80-процентно опростяване на дълга, понеже Ирак нямало да може да се съвземе с толкова голям външен дълг, САЩ имат пълното основание да поискат и техният външен дълг, като най-голям длъжник в света, да бъде опростен до 50-60 %, щото може да настъпи ужасна световна криза.
23 Ноември 2004 03:05
"настояваме да получим това, което ни дължат", но уточни, че това е "на този етап" и "засега".

Тази пиеса вече я гледахме с АЕЦ Козлодуй !
Докато комплексирано се изживяваме, като колония, а управляващите като слуги на чужди държави - няма начин.
*
Но като са тръгнали да опрощават, що не поискаме САЩ да изкупят и опростят 95% от външния ни дълг. Това ще е далеч под 1 % от американските военни разходи в Ирак.
Ние поне не избиваме американски войници и сме (по наша си традиция) най верните им сателити?
Или ние нямаме петрол ?
Чакайте, ама нали борбата е за мир и демокрация в света ?
23 Ноември 2004 04:38
Това НЕ е истината, както пише във Фигаро, към останалите кредитори ще се прилагат същите мерки. Ето я и извадката: L'annulation ne concerne formellement que la dette à l'é gard du Club de Paris, soit un tiers du total. Toutefois l'accord comprend une «clause de comparabilité de traitement» au nom de laquelle les autorité s irakiennes s'engagent à tenter d'obtenir du reste des cré anciers qu'ils s'alignent. [/green] Договорът съдържа клауза за " еднаквост на третирането " в имато на която иракските власти ще се опитат да получат същото от останалите си кредитори. Това се казва в европейска информация. За българските говеда или нищо, или нищо
неказваща информация. Нали трябва някой да обере лаврите като покаже колко сме независими и как аджеба нашите политици защитавали националните интереси. Прах в очите и нищо повече.[/b]

Редактирано от - bot на 23/11/2004 г/ 12:06:25

23 Ноември 2004 07:33
7 милиарда дол.ни дължи Либия, не дават информация, другите дългове дали са прибрани, но никой не си дава много зор да ги прибира, но и да се приберат-ще потънат в плаващите пясъци на бюджета ни и нищо няма да се види на бял свят.Най -добре е дълга да се редуцира към кредиториторите на държавата, но не от Кюлев и ко, които натрупаха милионите си с редуциране на българо-полските задължения, а от държ.служ.на който може да се търси нак.отговорност за кражба
23 Ноември 2004 08:38
ИЗГЛЕЖДА ПАК ЩЕ СЕ ОДУПВАМЕ ЗАРАДИ НЯКВИ РЕШЕНИЯ НА ГЕЙ КЛУБОВЕ.


Препоръчвам Ви да не злоупотребявате с клавиша "Caps Lock"

С уважение: bot


Редактирано от - bot на 23/11/2004 г/ 12:07:29

23 Ноември 2004 08:44
Не знам дали някой от Вас е чел вчера една статия, в която се казваше, че Ирак не е това, което ни показват по телевизията, а за последните месеци са купени леки коли за над 3 млрд. долара, или средно имало по три на семейство. Освен това заплатите варирали от 150 до 1000 долара, а пенсиите били около 200 долара.
Къде сме ние, че да им опрощаваме и цент от дълга?
А нашия кой ще ни го опрости?
23 Ноември 2004 10:07
Ирак нямало да се съвземе..........
Ами ние
23 Ноември 2004 10:34
Не ги ли е срам малко !?!?
Ние че нямаме с какво да си плащаме дълга, то е ясно.
Но какво им пречи на тези, дето петрола им извира наготово да плащат в петролни доставки ????
Айде моля ви се.

23 Ноември 2004 11:25
Жална ни майка с такива управници! Ще удържат още няколко месеца и ще клекнат. Пасито май вече отпрости дълга на Джамахирията, сега е ред на Ирак, а после? Само за нашите дългове към други страни няма кой да лобира да ни ги огпростят.
23 Ноември 2004 11:29
Закачливко, мериканците да изкупят дълга от всички държави и частни фирми, разбира се, на под 50%, а след това да го опрощават.
23 Ноември 2004 11:57
Удържа натиска България до изборите[/b] Розов прах в очите на избирателя!!![/size=2]

Редактирано от - bot на 23/11/2004 г/ 12:09:20

23 Ноември 2004 12:00
И аз това си мислех, че е прекалено хубаво , за да е истина!
Пак ще ни изиграят нашите ни политици и ще се окаже, че милиардите ни долари са потънали в пустинята.
23 Ноември 2004 12:55
България не само че не може, а и НЕ ТРЯБВА да опрощава иракския дълг по простата причина, че "опрощаващите" западни страни вадят тези пари от джоба си, а ние ги вадим от устата си...ИМА ГОЛЯМА РАЗЛИКА!!!!
23 Ноември 2004 13:19
"Продължаваме да смятаме, че България трябва да търси всички възможни форми и инструменти за връщане на дълга, който ни принадлежи", -

всъщност само това се прави - продължава да се смята, че трябва...., но в действителност не се търсят никакви форми и инструменти.

Ето една форма /малка музикална/ - Парижкият клуб да откупи дълга на Ирак от нас с някакво сконто, но не повече от 20 %, след което да го добави към дълговете на Ирак към Парижкия клуб и да го опрости на 80 % щом толкова иска.

А ето и един инструмент /голям и черен / - снабдяване на България с петрол за толкова време и в такива количества, колкото е нуждо, за да се занули дълга.
23 Ноември 2004 13:58
Да речем, че един барел струва 30 долара (той сега си е 50, ама да речем). Тогава 120 000 000 000:30 = 4 000 000 000 барела.
"Investor.bg: 2, 7 млн. барела петрол дневно ще произвежда Ирак до края на 2004 г.


Иракското производство на петрол може да достигне около 2, 7 млн. барела дневно до края на 2004 г. При тези производствени темпове очакваните приходи от годишен износ са между 11 и 12 млрд. долара според съвместен доклад на ООН и Световната банка върху необходимите средства за реконструкцията на Ирак.

В края на август 2003 г. иракската петролна продукция бе около 1, 3 млн. барела на ден."
Значи за по-малко от 3 години само от износ на нефт Ирак може да си изплати целия външен дълг?! Че за какво да опрощаваме тогава?

23 Ноември 2004 16:26
НАЙ-ДОБРЕ "филантропите" от Парижкия клуб да ОТПИШАТ от дълга на България към тях сума, равна на дълга/плюс ЛИХВИТЕ!/ на Ирак към България!!! И едва после България да отпише дълга на Ирак към нея !!! КАЗАХ!
23 Ноември 2004 16:34
Ама че са смели нашите политици.....!!!! И този Митко Цонев е направо душичка!!! За сега....ами за после!!! Що ли да му мислят за после- тогава други ще сърбат попарата, а за народа .... и попара няма да има! Абе тези хора все още ли ни смятат за наивници....... а пък може и да сме такива! Щом ги траем....!Как така ще се опълчим на Вig Bradyr-кой ще е този смелчага?За пред народа обаче великите ни политици се правят на бат Арнолт... хайде холън! Ще пием една студена вода и толкова....., а и не ни е за първи път!!!
23 Ноември 2004 18:34
Време е да се намесим по-решително в играта!
И тъй-тъй вече сме окупирали Дивания, направо почваме да събираме местните данъци и такси. Може и митница да сложим с консултанти от Свиленград. За пет-шест години ще съберем дълга си заедно с лихвите...
23 Ноември 2004 18:47
Не съм много сигурен, но мисля, че Ирак е петро-доларова страна... А ако е така, то американците са казали следното: "...Вижте к, во... Всички си знаем, че икономиките на тези страни са "банката" на световния елит, а ние правим мониторинг на валутната им система. Така, че кой ...- правил... (вие си знаете). Така или иначе ние сега хванахме голямата далавера и не ни пречете, щото ще започнем проучвания (демек - ревизия)... и ще стане по лошо... за вас..." Случая с България е малко по-особен, защото ако е правено нещо, то е правено от съвсем друг елит... в съвсем друг "обществен строй"... Така, че имаме реални шансове да постигнем своето... Чисти сме!
23 Ноември 2004 19:55
Никакво опрощаване на дълга.Америка като баща на израза -"Всеки да си плаща обяда." не е страната която ще ни дава акъл.
23 Ноември 2004 20:59
Eto kak udarzha:

"Прощаваме се с 1.36 млрд. долара от дълга на Ирак
България може да получи $340 млн. от задълженията на Саддам. Държавите от Парижкия клуб вече решиха да отпишат 32.2 млрд.

ЦВЕТА ДИНКОВА
ИРАКЧАНИ: Извинете се, че давахте пари на диктатор
Държавите, които кредитираха войните на Саддам Хюсеин и партията БААС, трябва да отпишат всичките си вземания и да се извинят на иракския народ.
За това призовава коалицията "Jubilee Iraq", в която членуват обществени организации и частни лица, пише на Интернет страницата odiousdebt.org /омразен дълг/.
Според коалицията "омразният дълг", който Саддам е натрупал, за да поддържа диктаторския си режим, е на стойност 400 млрд. долара. Изчисленията на "Jubilee Iraq" показват, че ако иракчаните бъдат принудени да плащат тези борчове, всеки от тях трябва да даде по 15 000 долара. Годишно Ирак печели по 15 млрд. долара от петрол, но сумата е само 3% от дълга, твърдят от "Jubilee Iraq".
България ще трябва да се прости с 1.36 млрд. долара от близо 1.7 млрд. дълг на Ирак. Това прогнозират финансови експерти, потърсени от "Монитор".
Вчера американският президент Джордж Буш призова държавите-кредитори на Ирак, които не са членове на Парижкия клуб, да направят същата редукция на задълженията на Багдад, каквато гласуваха и членките на клуба - 80%, съобщиха световните агенции. Буш съобщи, че борча от 40 млрд. долара към Парижкия клуб ще бъде намален до 7.8 млрд.
Според бившия зам.-министър на финансите Пламен Орешарски, въпреки че България не членува в Парижкия клуб, решението му за редукцията на иракските задължения важи необратимо и за нас.
"От друга страна всяка държава постигнала такова споразумение с Парижкия клуб ще изиска не по-малка редукция за дълговете от останалите си кредитори. С други думи ние трябва да се борим за оставащите 20% - 340 млн. долара от дълга", коментира Орешарски.
Прости сметки показват, че от всеки долар, който ни дължи Ирак, можем да си върнем не повече от 20 цента.
Според експерти, ако не се съобразим с призива на Буш и решението на Парижкия клуб, рискуваме да не получим никога и тези 340 млн. долара, още повече че борчът е натрупан предимно от оръжейни доставки за режима на бившия диктатор Саддам Хюсеин.
През октомври, след завръщането си от Вашингтон, където участва в годишната среща на МВФ и Световната банка, министърът на финансите Милен Велчев заяви, че намаляването на дълга на Ирак към България ще бъде повлияно от решението на Парижкия клуб, писа вчера БТА. Тогава Велчев казал, че когато Парижкият клуб постигне споразумение за разсрочване и намаление на задълженията към него, едно от изискванията е, другите кредитори да не получат по-добри условия от тези, които са предоставени на клуба.
На този етап ще се въздържим от коментар, а и темата е много обширна, за да мога сам да се изказвам по нея, каза вчера, потърсен от "Монитор", Велчев. Според него ще продължат разговорите с американската администрация, за да получим максимален дял от иракските задължения.
Позицията на България остава непроменена и ще търсим всички начини за връщането на дълга, който е на стойност 1.7 млрд. долара, коментираха вчера говорителят на кабинета Димитър Цонев и зам.-министърът на външните работи Гергана Грънчарова."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД