По-прозрачна и справедлива схема за изразходване на част от парите за образование догодина предлага финансовото министерство. МФ, МОН и синдикатите вчера официално се споразумяха да искат от парламента още 100 млн. лв. над предвиденото в просветния бюджет. Хората на Милен Велчев обаче настояват те да не се разпределят по традиционния начин между МОН и общините, а да останат в централния бюджет и да се харчат на конкурсен принцип.
Очаква се това да разшири достъпа до финансовите средства, тъй като на практика те няма да се управляват еднолично от МОН и общинските управи. Допълнителен плюс е, че парите по презумпция ще отиват за най-добрите проекти.
МФ и МОН предлагат конкурсите да са в 3 приоритетни сфери - квалификация и преквалификация на учителите, мерки за повишаване на енергийната ефективност в училищата и подобряване на условията в средищните школа, в които учат деца от различни населени места. Експертите обаче още не са готови с анализ как де се разпредели общата сума между тях. Преговорите за това предстоят. От МФ уточниха, че компютъризацията на училищата не е включена като приоритет в споразумението, защото е осигурена финансово извън тези 100 млн. За това перо са предвидени 30 млн. лв.
Още няма яснота и кой следва да провежда конкурсите. По някои програми, като енергийната ефективност например, е естествено проектите да не се класират от МОН, коментираха експерти.
Същата схема на разпределение на парите е предложило и Новото време, научи "Сега". Нововремци са съгласни с предложените приоритетни програми, но ще настояват списъкът да се разшири. Една от идеите им е пари да се заделят и за проекти на училищата и настоятелствата, свързани с организацията на свободното време на учениците. Очаква се днес Новото време да преговаря отново с Милен Велчев за просветния бюджет. Както "Сега" писа, хората на Емил Кошлуков поставят условие допълнителната сума за образование да е 200 млн., за да подкрепят проектобюджет 2005.
ПОРАЖЕНИЕ
МФ и МОН не се съгласиха с нито едно от конкретните искания на синдикатите в образованието освен общото - за повече пари, стана ясно след вчерашната им среща. От Синдиката на българските учители настояваха заплатите на учителите да се вдигнат с 10% със задна дата от 1 октомври. В списъка с исканията бяха още осигуряването на безплатни учебници за социално слабите деца от 2 до 4 клас, увеличението на плащането за прослужено време от 0,9 на 1%, повишаване на издръжката на 1 ученик с процента на планираната за 2005 г. инфлация. Продължаваме преговорите и събирането на протестни подписки, заяви Янка Такева от учителския профсъюз. От изказването й стана ясно обаче, че протестите ще спрат, ако парламентът склони на допълнителните 100 млн. за просвета.
С КОНКУРСИ МИНИСТРИ И ДУПЕТАТИ СИ КОПУВАТ КОЛИ И ДР. И ТОВА ДОРЕ.
ПИТАМ аз С КАКВИ КОНКУРСИ ОПРЕДЕЛЯТ ВСЯКА ГОДИНА ДА СИ КОПУВАТ НОВИ КОЛИ И КАК ИЗБИРАТ ВСЕ НАЙ СКЪПИТЕ МАРКИ.С КАКВИ КОНКУРСИ ИЗПРАЩАТ ДА СЕ РАЗХОЖДАТ НЕКАДЪРНИЦИТЕ И НЕУСПЕЛИТЕ ИЗ ПОСОЛСТВА , КОМИСИИ И БОРДОВЕ ?
СРАМА НЯМАТЕ ЛИ БЕ ТИПИГЬОЗИ...............
Препоръчвам Ви да не злоупотребявате с клавиша "Caps Lock"
С уважение: bot
Редактирано от - bot на 23/11/2004 г/ 16:07:32