Кадрите на БСП са по-скоро бегачи на дълги разстояния, а не спринтьори. За тях няма да е драма, ако БСП не успее да състави кабинет и не се реализират във властта. Това е един от основните изводи в сондажа на Института за социална интеграция, направен по поръчка на БСП сред актива на партията в страната. Анкетирани са 400 души - местни лидери, партийни секретари, нови млади кадри и експерти.
Според социолога Живко Георгиев политическата кариера не е акцент за тези хора, те имат други реализации и затова не гледат на властта като на самоцел.
Това е първото изследване, в което БСП вече не е смятана за партия на носталгията по миналото, а като формация на социалния оптимизъм, каза Георгиев. Наблюдавало се и социалдемократизиране на мисленето и линията на поведение. Резултатът от предстоящите парламентарни избори нямало да повлияе съществено на тези нагласи.
В местния актив преобладавал оптимизмът и хората се виждат в по-добро състояние след 5 г. Това обаче не означава, че активът не е мобилизиран за вота.
Местният червен актив пише оценка добър 3.8 на общинската кадрова политика. Най-голяма неудовлетвореност има на местата, където БСП е на власт, но част от партийния елит е в опозиция на властващата соцгрупа. Най-високи оценки има там, където партията бележи ръст във влиянието си, дори да е във вечна опозиция.
46% от анкетираните, особено тези в младежка възраст, желаят да бъдат обучавани, да бъдат подготвени не само за вземане на властта, но и за професионалното й упражняване. В същото време 54% не смятат за нужно да се обучават. Това се дължало на прекомерно самочувствие или липса на мотивация за политическа кариера.
Според данните БСП е успяла да остави в миналото класическото противопоставяне между стари и млади, консерватори и реформатори, както и комунистическите рефлекси. Те си отишли, защото умрял и антикомунизмът.
Драстично променени са и представите за това какви качества трябва да има елитът на БСП. На първо място се поставя високият обществен авторитет, след това доказаният професионализъм и почтеността. Едва на 10-11-о място е партийната лоялност. 85% от анкетираните мислят за политиката с категории като икономическа, данъчна, регионална, местна политика. Политиката в старото й разбиране като борба за власт вече не била интересна.
Каре
Данни
85% от актива са оптимистично настроени за себе си и бъдещето на БСП. 68% предпочитат професионалната пред политическата реализация. 22% посочват, че биха се включили в политиката на БСП, ако партията има по-принципна политика, 14% - ако има повече хъс за спечелване на изборите. 55% смятат, че близостта им с БСП ги е лишила от обществени блага, професионална реализация. 45% не се плашат от близостта с БСП - предимно младите и близкият до БСП експертен елит. Най-разочарован е бившият партиен елит от началото на 90-те г., който се изживява като "изгубеното или пожертвано поколение". 59% от анкетираните смятат, че добрата професионална кариера е условие за политическа кариера. Те смятат, че добрият местен лидер трябва да има качества на градоначалник.
http://www.isi.hit.bg Това е Интернет страницата на Института за социална
интеграция. Сондажите на общественото мнение са необходим елемент от
осъвременяването на облика на БСП и левицата.