Около 10 млн. лв., които не достигат, за да се изпълни заложеното в закона за интеграция на хората с увреждания, са на път да скарат правителството с парламента.
Според закона, който влиза в сила от 1 януари догодина, родителите на деца с трайни увреждания имат право да получават месечна добавка в размер на 70 на сто от минималната работна заплата (150 лв.). Това означава, че от догодина семействата с увредено дете трябва да вземат по 105 лв.
По предложение на министър Велчев обаче в заключителните разпоредби на закона за държавния бюджет кабинетът е записал, че намалява тази добавка от 70 на 40 на сто от минималната работна заплата, което прави 60 лв. месечно.
"Законът за интеграция на хората с увреждания беше приет след дълги дебати и ми се струва някак странно Министерският съвет сега да се опитва да променя волята на Народното събрание", каза д-р Хасан Адемов, шеф на социалната комисия в парламента.
Преди дни Националният съвет на хората с увреждания в България призова в открито писмо депутатите да не приемат промени в месечните добавки за деца с трайни увреждания. От опозицията определиха готвената поправка в интеграционния закон като цинична и се заканиха, че ще има битка в пленарната зала. Според тях обяснението на МФ, че в бюджет 2005 не достигали 10 млн. лв. и затова ги орязали от парите за децата инвалиди, звучи абсурдно. Росица Тоткова, която е зам.-шеф на социалната комисия, смята да изобличи Велчев, че той остави в ръцете на търговците от безмитните зони пет-шест пъти повече пари.
Спорният параграф 65 от Преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за държавния бюджет ще отпадне по време на второто четене по предложение на самия Милен Велчев, казаха за "Сега" източници от мнозинството.
"Това е една изключително деликатна тема, но най-вероятно този текст ще отпадне, тъй като познавам настроенията в залата", каза и д-р Адемов.
---
каре
Статистика
Около 11 830 са децата с увреждания в България, чиито семейства ще бъдат засегнати от поправката в закона за държавния бюджет. Възрастните с трайни увреждания са около 600 000 души.
В закона за интеграция на хората с увреждания са предвидени подоходни критерии за интеграционната добавка, която инвалидите ще получават от догодина. Срещу тези критерии в момента се обявяват организациите на инвалидите, които смятат, че всеки човек с увреждания, независимо от доходите и имотното си състояние, би трябвало да има право на добавка. Според депутати от мнозинството обаче Велчев направил разчетите си само за по-бедните и не бил склонен да дава пари "на калпак".
|
|