Столична община планира да направи нов опит да регламентира разполагането на сергии по софийските улици с проектонаредба за търговската дейност, подготвена от администрацията на кмета Стефан Софиянски. В проекта е предвидено дори търговците, които искат да продават на маси в частни терени, да подават уведомление до районните кметове и да влизат в специални регистри.
Сега голяма част от дразнещите окото сергии с дрехи, бельо и други дребни стоки са разположени в частни терени - входове и в пространствата под кооперациите, и не подлежат на регулационен режим, твърдят общинските експерти. Такъв е случаят с десетките маси под колоните на ул. "Граф Игнатиев". Тротоарът не се води публична общинска собственост, а прилежаща към кооперацията обща част. Собствениците я отдават под наем, а общината е безсилна да изгони продавачите.
Разрешителните за стационарни търговски обекти ще паднат и ще се въведе уведомителен режим, както изисква законът за ограничаване на административното регулиране, приет още през юли 2003 г.
Остават обаче разрешителните за амбулантните търговци, защото те са регламентирани от закона за защита на потребителите, уточни шефката на дирекция "Регулация на търговската дейност" Костадинка Тулешкова. Законът за ограничаване на административното регулиране забранява на общините да издават удостоверения за търговия, както и лицензи за продажбата на алкохол и цигари. Лицензионен и регистрационен режим, както и издаване на разрешение и удостоверение или уведомление за отделна сделка или действие се установяват само със закон. Така на практика се ограничават правомощията на общините, защото никой закон не им дава право да издават разрешителни.
Столичната община обаче е намерила вратичка, като планира да въведе уведомление за дейност, а не за действие. Търговците ще подават уведомление, придружено с документ за актуално състояние и БУЛСТАТ, свидетелство за регистрация на касов апарат, а за магазините за хранителни стоки и заведенията - и регистрация по закона за храните. Районният кмет има право да не завери уведомлението, ако не са представени всички документи. Ако то е редовно и е вписано в търговския регистър на района, търговецът може да започне работа 7 дни след регистрацията на касовия апарат.
След това техническите служби ще могат да извършват проверки по изискванията на ЗУТ.
Редактирано от - bot на 29/11/2004 г/ 11:00:25