Поредната идея за превръщане на Българската православна църква в държавна - по гръцки модел, лансира свещеник от Русе на среща с журналисти в края на седмицата. "Печален е фактът, че според конституцията БПЦ е отделена от държавата, което я отдалечава от народа. Няма дори вероучение за децата, няма редовни заплати за свещениците и те като просяци оцеляват единствено от подаянията на гробищата", заключи отец Марин. Той е първият у нас свещеник, действащ адвокат със своя кантора в Русе.
Преди месеци и министърът на държавната администрация и бивш кмет на Русе Димитър Калчев пък лансира идея държавата да плаща заплати на поповете.
"В Гърция поповете са с решаващата дума при всяко обществено събитие. Там държавата им отпуска достатъчно средства за издръжка, а при нас съществуват само подаянията или да ни викат за освещавания", обяви отец Марин. Според отец Стефан Стефанов обаче БПЦ има достатъчно имоти и те трябва да се експлоатират правилно, а не да се чакат държавни субсидии.
От 1992 г. насам Светият синод на БПЦ винаги изтъкваше, че по конституция църквата е отделена от държавата, за да отхвърля намеса на правителството във вътрешните си работи.
Не е прав този свещеник, който си гледа частния бизнес, а не чака подаяния от държавата. Той не познава църковната история. Руската църква беше част от царската държава и след 1917 г. беше почти ликвидирана.
Истината е, че Българската църква не се управлява добре. Ако не бъде сменено сегашното й ръководство, тя ще продължи да потъва, независимо от това какви закони и трикове измислят партиите преди избори в нейна полза.