Полицията пак опря до адресната регистрация и съседите заради невъзможността да издири 6000 души.
"Към момента ние търсим над 6000 човека, но тъй като нямат адресна регистрация и няма система, която да може да улови движението на гражданите от едно място на друго, не ги намираме." Това обяви вчера по Дарик радио главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов. По думите му сега издадените документи за самоличност "включват един адрес, който след това по никакъв начин не се променя освен по желание на самия човек". И трябвало да се намери начин хората от един вход да бъдат отговорни за живеещите около тях. По този начин ще стигнем до криминално проявените лица, които се укриват в тези анонимни 200-хилядни жилищни комплекси в големите градове, заяви главният секретар. Той призова и хората да станат съпричастни - да помагат на полицията, както е на Запад.
Борисов заговори за адресната регистрация още в петък. Той настоя за закон за етажната собственост, който "да позволи следене на криминални лица". Така било в Европейския съюз. Борисов уточни, че идеята му не е за възстановяване на някогашните домови книги. Това искаше преди година и половина вътрешният министър Георги Петканов.
Проблемът с адресната регистрация се повдига периодично, след като преди повече от 5 години тя фактически бе отменена. Даде се възможност едновременно всеки да посочва постоянен адрес, където да получава документи, и в същото време да си живее, където иска. Законът предвиждаше всеки да се регистрира, ако отиде на друго място за повече от 24 часа. След вето на тогавашния президент Петър Стоянов обаче тази норма бе махната. Оттогава след всяко показно убийство и последващите масови прокурорско-полицейски операции от МВР твърдят, че тази система работи за престъпниците и трябва да се промени.
Редактирано от - bot на 29/11/2004 г/ 11:09:33