:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,069
Активни 592
Страници 22,999
За един ден 1,302,066
ПОЛИТЕКЗОТИКА

Най-заспалата държава се събуди в ХХI век

Лаос се размърда заради срещата на АСЕАН
Снимки: Ройтерс

Чудо невиждано се случи тази седмица в столицата на Лаос, Виентян. Пешеходците трябваше да се оглеждат на кръстовищата, за да не бъдат блъснати от автомобил. Половинмилионният град, който иначе си живее с ритъма на моторикшите и велосипедите, се напълни за няколко дни с леки коли заради необичайно многото гости от чужбина. Лаос за първи път бе домакин на среща на високо равнище на Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН).

Освен десетте страни от АСЕАН - Бруней, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианма, Сингапур, Тайланд и Филипините - в срещата участваха и държавни и правителствени ръководители от Австралия, Индия, Китай, Нова Зеландия, Южна Корея и Япония. Многочленните делегации трябваше да бъдат обслужвани от голям брой леки коли, чиито кортежи нарушаваха ленивия ритъм в столицата на Лаос, определян в туристическите справочници като заспала държава.

-----

Лаос е най-доброто място в света за успокояване на нервите.

В сравнение с него ориенталската мудност на арабския свят изглежда като лудо препускане. Някогашните господари на Френски Индокитай са забелязали следната разлика между трите народа, населяващи полуострова: "Виетнамците садят ориз, кхмерите гледат как става това, а лаотяните слушат как расте". И трите страни, разбира се, отглеждат ориз с тежък труд, който е основната им храна, но наблюденията на французите са точни. Във Виетнам животът е като в мравуняк - всеки се щура нанякъде, прави бизнес, гледа нещо да изработи или продаде. В Камбоджа населението не дава вид, че има бърза работа. Затова е доста бедно, а от беднотия му се отщява да се захваща с много работа. То се осланя до голяма степен на природата, която при всеки дъждовен сезон му пълни оризищата с риба, донесена от разливащите се води на Меконг и други големи реки.

Тази



търпеливост, развивана столетия



от философията на будизма теравада, е достигнала най-завършен вид при лаотяните. Те са напълно равнодушни към суетата на модерния живот, за тях няма голямо значение не само колко е часът, но също коя година и кой век е в момента. Лаоските жители са в постоянно съзерцателно настроение, примесено с кротка любезност, което ги прави особено симпатични на чуждестранните гости. Типичната сцена в страната са монасите с техните оранжеви тоги, които се придвижват бавно в редички и събират подаяния. Според будизма от южното направление всеки мъж трябва поне за няколко години да влезе в манастир и да настрои душата си в хармония с религиозния мир. Любимото занимание на монасите, а и на жителите на Виентян, е да наблюдават привечер как Меконг влачи водите си на юг и да слушат ленивото потропване на барабан. То би трябвало да им напомня, че е време за поредната молитва, но в действителност просто нарушава тишината, за да създаде впечатление, че в тази страна на спокойствието се случва нещо.

Изолиран от море и затворен в своята самота, Лаос рядко е привличал вниманието на света. Ако това е ставало, значи



там са се пресичали интересите на други държави



и не е било за негово добро. Французите го колонизират в края на ХIХ в. почти с неохота, и то по покана на лаоския крал, който търси начин да се защити от агресивните сиамци. Когато пристига френският авангард, той докладва, че оттам няма какво да се вземе. А и да се вземе, няма как да се транспортира. Плавателният Меконг минава при границата с Камбоджа през опасни прагове. А пътищата на изток към Виетнам и морето пресичат трудно преодолими планини и джунгли. Французите намислят през 30-те години на миналия век да решат проблема чрез изграждане на железница, но добрите им намерения стигат само до строежа на една гара в южния град Саванакет. Така Лаос става единствената държава в света, където има гара, но няма дори километър железопътна линия.

Колонизаторите се виждат принудени да прескочат цели етапи в транспортната история и да въведат Лаос направо в ерата на въздушния превоз. Там донеотдавна все още можеха да се видят в полет двуплощни самолети от времето на французите, които се палят с манивела. Оцелели са през многобройните войни, защото са направени от кожа и дупките от куршуми по крилата не им пречат да летят. Достатъчно е да се запушат с кожени кръпки. А безобидният Лаос, който не е нападал никого, е препатил много от войни. Той е най-бомбардираната страна в света, защото през Индокитайската война на човек от населението са се паднали по един тон бомби. Американците го опустошават, за да прекъснат прочутата "пътека Хо Ши Мин" на виетнамците, които прехвърлят от север през Лаос и Камбоджа оръжия за партизаните в Южен Виетнам.

Лаос, който не бърза заникъде,



пропусна да забележи разпадането на световната социалистическа система



и посрещна гостите си от Азия с комунизъм от типа, който провъзгласява в конституцията си, че народнореволюционната партия е единствена управляваща сила. Но това е разбираемо. По времето на социалистическия интернационализъм той държеше на един от висшите постове "червен принц" (Суфанувонг), макар и да бе премахнал монархията. Политическата система в страната, която може да се определи и като републиканско-комунистическа монархия, не пречи народът да си живее както е било преди много столетия. Там се знае кои кланове и общности са призвани да управляват и кои имат право само да работят. Затова за Лаос не е толкова спешно необходимо да се преориентира към демокрация по примера на бившите си соцприятели в Европа, които го позабравиха през последните години. Но дори и да последва техния пример, той ще види, че смяната на партийни цветове няма да преобърне живота му. Защото не само собственият, но и чуждият опит учи, че управляващите кланове нямат нищо против политическите трансформации, стига те самите да си остават на власт.

По китайски и виетнамски пример лаотяните отдавна съчетават комунистическа власт с капиталистическа икономика и партньорите им в АСЕАН не дават вид, че са шокирани от техния хибриден модел. Така те запазват приятелски отношения както с такива "стратегически", но далечни съюзници като Куба и Северна Корея, така и с близки, но политически опасни приятели като Тайланд и Мианма (Бирма).
 
Полегналият Буда в парк край Виентян и велосипедът дават представа за темпа, с който тече животът в Лаос.
 
Булевардите около Триумфалната арка в центъра на Виентян обикновено са празни и пешеходците нямат навика да се оглеждат, когато пресичат, защото вероятността да ги блъсне кола е минимална.
 
Будизмът, комунистическата власт и капиталистическата търговия съжителстват мирно в Лаос.
 
Будистки монах край главната лаоска светиня - ступата Тат Луанг - събира храни, оставени от жители в близките квартали. Бонзите, чийто начин на живот е един и същ от столетия, засилват усещането, че в Лаос промените идват бавно.
5
1626
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
04 Декември 2004 13:26
Страхотно написано. Смях се до сълзи. Отивам да живея в Лаос.
04 Декември 2004 18:39
Един американски евреин, който преподаваше английски в Шуменския университет с гъгнив акцент, след като отказаха по неясни причини да му подновят визата, хвана самолета и отиде да преподава в Лаос. Твърдеше, че е комунист и че там е рай за такива като него. Оттогава ни вест, ни кост. Да не са го изяли?
04 Декември 2004 21:25
Спокойно си живеят хората, само да не копат по дълбоко в земята си, че ако излезе я нефт, я нещо друго, край на рахатлъка. Веднага ще дофтасат "приятели".
05 Декември 2004 09:06
Не е лошо да си спомним за етичния кодекс и плагиатството:


Krydderi, смял си се до сълзи понеже статията по-горе е попреписана от разказ спечелил литературния конкурс на уеб сайта "Скиталлец" за 2002г.


Ето го и оргинала:


Автор: Кирил Бабаев
"Французские колонизаторы, жившие на Индокитайском полуострове в течение многих десятилетий, придумали очень меткую поговорку, хорошо отражающую натуру всех трех народов, населявших Французский Индокитай: "Вьетнамцы сеют рис, кхмеры смотрят, как они это делают, а лаосцы слушают, как он растет". Смысл этого высказывания хорошо понятен, когда видишь все три страны - Вьетнам, Камбоджу и Лаос - в одном путешествии. Действительно, вьетнамцы постоянно заняты делом, у каждого какой-нибудь бизнес, каждый что-нибудь да продает. Жители Камбоджи, кхмеры, ленивы и бедны, и бедность отбивает у них желание работать, а лень не дает разбогатеть - замкнутый круг в чистом виде.

Что касается лаосцев, то буддийская философия сделала их абсолютно равнодушными к внешним проявлением жизни. Словно и не было на свете ни девятнадцатого века с его автомобилем и электричеством, ни двадцатого с компьютерами и полетами в космос, да и на двадцать первое столетие лаосцу - с высокой колокольни. Он находится в созерцательном настроении, живет от заката до рассвета, от весны до весны, от посева риса до его уборки. В стране огромное множество монахов: религия предписывает каждому мужчине хотя бы несколько лет жизни отдать служению в монастыре, и лаосцев это устраивает как нельзя лучше. Монахи медленно передвигаются по дорогам страны, столь же медленно несет течение их лодки по Меконгу, а по вечерам они сидят на холме возле своего монастыря, провожая очередной день, или в крайнем случае бьют в барабаны, чтобы создать в этой стране тишины и штиля хоть какой-нибудь шум.

Спокойствие лаосцев дополняется их немногочисленностью. В стране проживает около 5 млн. человек - в 2 раза меньше, чем в Камбодже, и в 15 раз меньше, чем во Вьетнаме. Поэтому улицы в этой стране пусты, городов немного, и большую часть территории занимают горы. Сами лаосцы не особенно напрягаются по этому поводу, довольствуясь жизнью на узкой полосе земли вдоль Меконга и отдавая остальную часть страны многочисленным горным племенам.

Ни история, ни география, ни даже недра страны не содержат ничего исключительного. В свое время французское правительство, завоевав Лаос безо всякого сопротивления местного населения, приказало своему здешнему губернатору составить доклад о том, что есть в стране такого, что могло бы принести пользу Франции. По итогам тщательного изучения страны губернатор написал очень подробный и исчерпывающий документ, который констатировал следующее: население Лаоса не производит никакой продукции, которую можно было бы продать; полезных ископаемых в стране не существует; стратегических дорог нет, а Меконг абсолютно непригоден для крупных судов, потому что мелко. Исторических памятников и достопримечательностей, имеющих культурную ценность, сравнимую с Ангкором в Камбодже или Баганом в Бирме, здесь тоже не нашлось.

Получив подобный доклад, французское правительство крепко задумалось, а нужен ли вообще ему Лаос, и если нужен, то для чего. ..."



Натиснете тук

Редактирано от - Магистър на 05/12/2004 г/ 09:08:29

06 Декември 2004 21:51
требе да си голем лайнар, та да препишеш таквиа глупости.
лаос има 11 млрд БВП при 5 млн население - не е кой знае колку по-зле от нас; за последните 10 години праи по 6-7% ръст на БВП (а ние?).
покупателна способност 1700 долара на калпак (а ние?)
ем верно са диваци, ама отпреди (а ние?)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД