:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,378
Активни 648
Страници 24,281
За един ден 1,302,066
Съмнения

Студена война или студен мир?

В София САЩ и Русия премериха сили по разделящите ги ключови проблеми, и показаха, че нямат намерение да отстъпват от позициите си
Снимка: Велислав Николов
Завръща ли се Студената война? Този въпрос беше зададен от студентка при срещата на държавния секретар на САЩ в оставка Колин Пауъл с български младежи завчера в София.

Без съмнение студентите бяха вече чули, че срещата на ОССЕ е завършила без заключителен документ, че на нея Пауъл и руският му колега Сергей Лавров са влезли в остра словесна схватка, и че Русия е заплашила да не одобри бюджета на организацията за 2005 г., което би могло да парализира работата й. Почти по същото време руският президент Владимир Путин осъди намесата на Запада в украинската криза, и го обвини, че "дава уроци, нахлупил колониална каска", и че е готов да накаже противниците си "с ракети и бомби, както в Белград". Това е език, подобен на този от Студената война. Така че въпросът е основателен. И със сигурност се задава за първи път публично на толкова висок американски представител, откакто започна кризата в Украйна.

Държавният секретар отговори, че отношенията на САЩ с Русия са добри, и добави, че президентът Джордж Буш редовно си говори по всякакви теми с колегата си Владимир Путин. Самият Пауъл по всяко време можел да се обади на Лавров и да му каже:



"Хей, Сергей, има нещо, което ни притеснява.



Я кажи, какво правите еди-къде си?" И Лавров можел да постъпи по същия начин. "Както ние критикуваме Русия по някои въпроси, така и Русия може да ни критикува за изборите във Флорида или Охайо", пошегува се той.

Представите ни за Студена война са свързани с двете най-големи кризи, които можеха да доведат до световна война през 60-те години - Берлинската и Карибската. Тогава руските и американските лидери почти не се познавали. Със сигурност те не са имали възможност да си говорят в стил: "Хей, Никита, имаме малък проблем. Я кажи, какво точно се опитвате да направите в Куба?" Впрочем ЦРУ даже не е знаело кой командва в Кремъл и дали Хрушчов не е станал жертва на преврат по време на кризата с руските ракети на острова край бреговете на Флорида.

На снимката от двустранната среща между Лавров и Пауъл двамата почти са се прегърнали и очевидно страхотно се забавляват. Това също противоречи на представата за нова Студена война. Или пък изглежда също толкова сюрреалистично, колкото филмовите кадри с оркестъра на "Титаник", който продължава да свири валсове, докато водата покрива палубата.

Едно от възможните обяснения за противоречието между острите схватки от трибуната на ОССЕ и сърдечните прегръдки между лидерите, когато си гостуват без вратовръзки, е, че в голямата световна политика са се обособили



теми, които са арена на зрелищни битки.



В софийската схватка между Лавров и Пауъл имаше нещо почти гладиаторско. Това беше отлично шоу между големи професионалисти на арената. Публика в случая са останалите 53 държави.

ОССЕ се превърна в арена на по-остро противопоставяне на Русия и САЩ, отколкото срещите от друг формат. Вероятно наистина има нещо сбъркано в тази организация, и тя има нужда от сериозна реформа. Защото основна цел на ОССЕ е точно обратната - преодоляване на конфронтацията, а не довеждането й до точката на кипене. Поне от две години обаче на министерската среща, която ознаменува края на председателството - миналата година на холандското, тази година - на българското, се стига до драматичен сблъсък. В София без съмнение градусът беше по-висок заради оранжевата революция в Украйна.

Русия първо заложи на губещия Виктор Янукович, след това се противопостави на повторението на втория тур на изборите. Сега е в неприятното положение на



губещ, който се опитва да запази лице,



включително чрез шоуто в София.

Сюрреалистично беше, че Лавров даже не спомена за Украйна в изказването си. Двамата с Пауъл сякаш се бяха наговорили да построят речите си като диалог на глухи. Лавров акцентира, че Русия е изпълнила всички задължения, поети на срещата на върха на ОССЕ през 1999 г. в Истанбул, като е ратифицирала Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ). Той прикани "другите партньори" да сторят същото.

Пауъл контрира, че САЩ ще ратифицират ДОВСЕ след като Русия изпълни други свои задължения, поети също в Истанбул от тогавашния президент Борис Елцин. Тогава Москва обеща да изтегли войските си от Грузия и Молдова до 2002 г. През 2003 г. обещанието беше подновено, но войските не са изтеглени. Официално Москва се тревожи, че НАТО не желае да приложи ограниченията на ДОВСЕ за новите членки в Алианса. Това ще даде възможност в Балтийските държави да бъдат дислоцирани нови въоръжения, на което Русия не може да отговори, без да наруши Договора.

Западът пък смята, че Путин няма никакво намерение да спазва необмислените обещания, дадени от предшественика си.

В София



Лавров нанесе изпреварващ удар



и обвини ОССЕ за провалената възможност за споразумение в Приднестровието в Молдова. В края на миналата година Москва изработи план за уреждане на приднестровския проблем и го връчи на ръководителите на Молдова, на сепаратистката Приднестровската област и на ОССЕ. Той предвиждаше Молдова да бъде федерална държава, в която държавен глава е федералният президент, а в правителството двата поста на вицепремиери ще бъдат резервирани за Приднестровието и Гагаузия. В горната камара на молдовския парламент трябваше да има квота от сенатори от Приднестровието и Гагаузия.

Планът обаче бе провален, след като молдовският президент Владимир Воронин изненадващо отказа да го подпише, и насроченото посещение на Путин в Кишинев бе отменено. Русия обвини за това ОССЕ и тогавашния холандски председател Яп де Хоп Схефер. Сега Лавров заяви, че Москва е готова да подпише мирния план в първоначалния му вид и се противопостави на плановете за разширяване на формата на преговорите извън този на трите посредника - Русия, Украйна и ОССЕ. Неотдавна Молдова поиска като посредници да се присъединят ЕС и САЩ. Отделно като специален пратеник на председателството на ОССЕ в Молдова бе командирован бившият президент Петър Стоянов. Но работата на българското председателство не беше коментирана от руската страна.

Лавров се опълчи и срещу практиката на Запада проруските сили в Приднестровието и в отцепилите се от Грузия Абхазия и Южна Осетия да бъдат квалифицирани като "марионетки" и "корумпирани режими". Така той начерта картата на непризнатите руски републики в своето близко зарубежие като намек, че, при изостряне на кризата, Русия има къде да търси възстановяване на част от територията на бившия СССР. Естествено, той не каза нищо за източна Украйна, но намекът е повече от ясен.



Пауъл също даде на Русия да разбере какво я очаква,



ако се тръгне в тази посока. Той изрази загриженост от състоянието на правата на човека, като визира поименно само две страни - Беларус като "ненадминат" казус и Русия. Думата "Беларус" на дипломатически език е синоним на изолация и санкции, тя служи за плашило.

Преминаването на Украйна в лагера на Запада е като инфаркт за Кремъл. След приемането в НАТО на три бивши съветски републики и особено след кадифената революция в Грузия Русия е убедена, че САЩ навлизат без задръжки в нейния запазен периметър. И това не е чувство само на руския елит, а на мнозинството руснаци. Преизбирането на Буш, което Путин впрочем подкрепи, вече бележи втвърдяване на американската външна политика. Смяната на Пауъл от Кондолиза Райс също е крачка в тази посока. Студената война не може да се завърне в същите измерения, защото светът много се промени. Но може би вече живеем в обстановка на студен мир.
13
584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
09 Декември 2004 00:50
парострууика парострууика
09 Декември 2004 01:31
И какво излиза тя СЕГА: значи, "Студената война НЕ е била заради Комунизма в бившия т.нар. "Съветски блок" ! Защото, СЕГА нито го има този "Съветски блок", нито го има Комунизмът там!!!
А има изгледи-така ни казват!- за нова "Студена война" . Но, забележете, НЕ между Капиталистическият Запад и КОМУНИСТИЧЕСКИ Китай, а между КАПИТАЛИСТИЧЕСКА Русия и капиталистическият ЗАПАД !!!
Някой ще ни каже ли, все пак: защо я имаше тази "Студена война" и защо ще я има /ако?!/ ПАК ?!?
09 Декември 2004 06:14
Параграфе, аз ще ти кажа.Руската империя 200 години е била в състояние на позиционна война с Британската.От Крим до Китай./През Афганистан/.По времето на СССР от англосаксонска страна щафетата поеха САЩ. И сега нищо не се е променило, освен това , че в резултат на тъпата вътрешна политика на руските правителства населението на Русия намалява бързо.С всички последствия.А дали Русия била капиталистическа- това са само етикети от времето на баба ти.
09 Декември 2004 07:16
Това, което казах преди 13 години най-после излезе пред очите на многознаещите - а именно, че Студената война не е спирала и няма да спре, тъй като работата на великите сили не е да бъдат приятели, а съперници.
Изминалият етап на Студена война на идеогогически принцип е детска играчка в сравнение със Студената война на икономически принцип, защото тогава имаше жесток паритет и ужас на едните от другите при мисълта, че може да се посегне към ядрения бутон. И войната беше много по-далеч отколкото сега може да се възпламени по други причини (не от директен сблъсък между великите, а от косвен, както впрочем са започвали другите две световни войни до сега)
Чисто и просто - и локуми за блажените вярващи!
09 Декември 2004 09:05
Този път статията на Г.Готев е много слаба. Плъзга се по повърхността, по лустрото на политиката, по това дали са били със или без враторъзки политиците на срещата на ОССЕ в София. Ясно е едно: голямата политика предполага големи интереси и залози за осъществяването им. България е само една малка пешка, нещо като рум-сървис за великите сили, нищо повече. Дори не е в състояние да си изпроси нещо за услугата. Пълно нищожество.
Антибиотик
09 Декември 2004 09:11
Що руснаците не поискат да ги приемат в НАТО? Така ще се решат сума ти измислени проблеми.
09 Декември 2004 09:45
ОССЕ се превърна в арена на по-остро противопоставяне на Русия и САЩ

А бе тия не намериха ли друго място да си мерят корнишоните?
Например на някоя конференция за сигурност на Курилските и Алеутските острови в контекста на развитието на политическите отношения на Тихоокеанското дъно?
Пък и спорно е изобщо какво общо имат споменатите страни с Европа?
09 Декември 2004 10:38
Ах, колко е сладко да се дискутира завръщането на студената война!
Ние можеме и тако - и дако.
Пък и хубаво си беше. Или поне бяхме млади. Абе, носталгия.
И на ония, и на тия все това им е в акъла.
Г-н Готев, стегнете се, разсъдъкът почва да ви бяга!
09 Декември 2004 10:42
Скапана Русия не е годна нито за мир нито за воина!
Just a nuisance!....Forever!
09 Декември 2004 12:59
фък всички англогъзолизци
русия форевер
09 Декември 2004 13:49
Нека да се върнем към въпроса за колониализъма и неоконолиазъма, е, сега има друго име - послушни приятелски държави, войски и наблюдатели там, където се провеждат избори, борба с тероризма. Руският капитализъм, пардон, неоконолиазъм, е по-слаб от американския, но не е за подценяване.
09 Декември 2004 14:47
Слаба е, защото половината параграфи са превеждани от чуждата преса.

А бе, получила се с две думи - манджа с грозде.

Така става, когато искаш да минеш метър.
10 Декември 2004 02:22
Натискът върху Русия става все по- сипен и по - безкрупулен. Освен Русия всички останали страни са навели ниско глави, за да признаят планетното господство на Янките. Да ама спасението на света не ще дойде от Щатите, както някой сладко си примляскват, той ще дойде от сегашна Русия. Не само Ванга и Едгар Кейси, американски ясновид ( вижте сайта му) отреждат на Русия особено място, работата е само в това, че много невинни хорица ще се разделят със земните благини ей така проста защото големите финансови акули на Уолстриит търсят някой да им опере пешкира. А нашите политици са направо жалка работа, жалка защото в желанието си да се покажат най- сервилни не запазват и малкото достоинство на народа ни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД