:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,847
Активни 704
Страници 23,750
За един ден 1,302,066
Скандал

Афера за 70 милиона лева

Шест пловдивски фамилии "случиха" на оценител, който да ги направи богати. Вещото лице получи 3 години затвор. Само един от щастливците върна компенсаторките на държавата
Пред 4 години шест видни пловдивски фамилии удрят джакпота. Благодарение на "щедър" оценител, завишил цената на компенсаторните им записи. Сред щастливците са семействата на бившия председател на Апелативния съд в Пловдив и член на Висшия съдебен съвет Здравко Киров, на бившия заместник-областен управител Тодор Джангозов, на бившия юрист на областната управа Йосиф Бакърджиев, както и наследниците на Палавееви, Хаджиколеви и Коджаманови.

Миналата седмица 71-годишният Иван Иванов, вещото лице, направило подобни оценки на 30 имота, бе осъден от Пловдивският съд на 3 години затвор. Той бе признат за виновен в това, че от март до септември 1999 г. е дал неверни оценки за стойността на имотите по 6 преписки и така държавата е била ощетена с 69 915 200 лева. Иванов е лишен от право да работи като лицензиран оценител за срок от 3 години. Присъдата му може да се обжалва пред Пловдивския окръжен съд.

71-годишният оценител е единственият обвинен и осъден по аферата с компенсаторките.

-----------------------------------------------





Надписаните компенсаторни записи са за имоти и вещи на роднини на наследниците, останали в Беломорска Тракия преди 1947 г. Тогава всички бежанци от Гърция са попълвали декларация какво имущество имат в бившата си родина. По тези документи, запазени в държавния архив, са направени оценките. Стойността на имотите е изчислена по специална методика, спусната от тогавашния министър на промишлеността Александър Божков. Той също е подсъдим за надценени компенсаторки, но не по това дело.

Освен че щастливците не са случайни, скандално е още нещо - стократно завишени оценки са направени по времето, когато Джангозов и Бакърджиев все още са били на работа в областната управа. Колкото и да е парадоксално, едни и същи лица са издавали и са получавали компенсаторни записи. Бакърджиев пък работел заедно със сина на съдията Здравко Киров - Киро Киров, който е адвокат, твърди бившият областен управител на Пловдив Андон Андонов.

Нито един от облагодетелствалите се не предизвика интереса на прокуратурата.

Скандалът избухва в края на 1999 г., когато на тогавашния областен управител Андонов му прави впечатление, че няколко експертизи са за солидни суми. По същото време апелативният прокурор на Пловдив го предупреждава, че е възможно да станат злоупотреби с компенсаторки. На 28 декември 1999 г. районна прокуратура издава постановление за задържане на вещото лице Иван Иванов. Заради влошеното му здравословно състояние, той е откаран в болница със засилена полицейска охрана.

На 17 август 2000 г. съдът променя мярката за неотклонение на Иванов в подписка. Оценителят обяснява, че е възрастен и болен човек, че живее от пенсията си и всичките пари на семейството отиват за лекарства. "Едва свързваме двата края. Знам, че прокуратурата иска да ме умори, защото ако почина - няма човек, няма проблем", обясни тогава Иванов. Той заяви, че оценките му са точно по изискванията на Закона за обезщетяване на собствениците. "Оценката на имотите на Киров, Палавееви и Бакърджиев е направена по методика, която действа около 4 месеца. Останалите оценки са направени по друга формула. Аз не съм виновен, че формулата е променена от самия законодател", оправда се Иванов.



Най-фрапиращ е случаят със Здравко Киров.



Според обвинителния акт срещу Иван Иванов семейството на съдията е получило компенсаторки за над 32,228 млн. лв. Ако оценката беше направена правилно, компенсацията трябваше да е 128 926 лв. Така оценката на имотите на съдията е била завишена 251 пъти. В зависимост от периода компенсаторните записи са могли да бъдат продадени на цени между 10 и 15% от номинала си.

Наследниците на тютюневия търговец Палавеев са получили компенсаторни записи за 17 млн. лв. за тютюна и инвентара, изоставени навремето в Беломорска Тракия. Според втората заповед на областния управител реалната оценка е 814 000 лв. Т.е. отново става дума за многократно завишение - почти 20 пъти.

Веднага след разплитането на случая с неверните оценки районна прокуратура блокира съмнителните компенсаторни записи. От аферата държавата е била ощетена общо с 69,915 200 лв. във вид на компенсаторни записи.



Какво става с облагодетелстваните,



когато аферата излиза наяве?

Бившият юрист Йосиф Бакърджиев веднага е уволнен от областния управител Андонов. Мотивът е "нелоялност към службата".

През юни 2000 г. зам. областният управител по икономическите въпроси Тодор Джангозов е освободен от поста със заповед на тогавашния премиер Иван Костов. Официалната версия е, че той сам си е подал оставката по лични причини. Неофициално обаче, като един от мотивите за освобождаването на Джангозов, се сочи случаят с компенсаторните записи, за които той е отговарял в областната управа.

Най-много шум се вдигна около доскорошния председател на Апелативния съд Здравко Киров. Той подал молба за обезщетяване в качеството си на наследник на бащата на покойната си съпруга. По време на Втората световна война тъстът оставил в Гърция огромни количества изсушен тютюн. След края на войната България платила част от репарациите си именно с този тютюн. През 1944 г. неговата цена е била 5,7 млн. лв.

Задача на вещото лице е била да преизчисли цената му и държавата да се издължи с ценни книжа на наследниците. Три дни след като областната управа издава компенсаторни записи на Киров той ги продава изгодно на френска корпорация. По думите му с парите е купил нова кола на сина си и къща на дъщеря си.

Девет месеца по-късно, на 9 декември 1999 г., обаче Киров получил писмена заповед от областния управител Андон Андонов, че компенсаторките са надценени и



трябва да върне парите на държавата.



"Аз не искам да ги върне в пари, а в ценни книги. Знам, че ги е продал на стойност около 38-39% на 100 лв. номинал и е прибрал 10-11 милиона марки. Сега би могъл да продаде апартамента и колата и с парите да купи други ценни книжа, които да върне на държавата. По груби сметки пак ще му останат половината от милионите", обяснява пред пловдивски вестник тогава Андонов.

"Не мисля да отговарям за грешки, допуснати от други. Държавата е допуснала грешка, това не е моя работа. Аз напълно законно съм получил компенсаторните записи и съм чист пред съвестта си", коментира Киров. Той твърди, че не познава лично вещото лице Иванов, въпреки че според други хора двамата са имали контакти в Арбитражния съд.

Съдията обяви, че не знае колко пари е получил за записите, тъй като те са превеждани по банкови сметки. По негови пресмятания това са около 500-600 000 стари лв. "Ако се стигне дотам да ги връщам, не знам откъде ще набавя тези пари. Дори да продам всичко, което имам, пак няма да събера милионите", жалва се Киров.

Междувременно завежда дело във Върховния административен съд (ВАС), с което оспорва заповедта на областния управител Андон Андонов.

"Как иначе да реагирам, след като направихме ревизията и установихме надписването. Дни по-късно дойде и



заповед от прокуратурата за спиране на компенсаторките.



Така че ако ВАС реши, че съм действал неправомерно, ще издам втора заповед, която ще бъде напълно законна, тъй като имам нареждане и от прокуратурата", коментира Андон Андонов.

През юни е готова националната експертиза, извършена по искане на Окръжната следствена служба. Становището е, че компенсаторните записи в размер на 32 млрд. стари лева, получени от Здравко Киров, са завишени неправомерно 251 пъти. Експертизата е извършена от специална група към Националния експертно-образователен център в София. Тя е подписана от двама професори и доктори на икономическите науки Йордан Филипов и Станю Калпошанов, както и от Стоян Костов, главен експерт на Министерството на правосъдието. Те са потвърдили още пет случая в Пловдив за неправомерно завишени оценки.

Следва нова изненада - Здравко Киров все пак печели делото срещу областния управител във ВАС. Андонов обяснява, че причината е в процедурата - анулирал е оценката преди да дойде прокурорско разпореждане за това.

Междувременно и вещото лице Иван Иванов завежда дело срещу тогавашния областния управител. То е за клевета. Иванов иска 10 000 лв. за това, че



Андонов го е нарекъл в медиите полуидиот,



на когото е било поверено да прави експертни оценки. "Оттогава, който от моите познати ме срещне на улицата, ме гледа в очите като говоря, сякаш съм полупроводник", каза по време на съдебния процес вещото лице. Адвокатът му представи удостоверение от психодиспансера, доказващо, че експертът не страда от психично заболяване. През март 2003 г. делото бе прекратено, тъй като Андонов се извини за обидата.

От всички облагодетелствали се само Тодор Джангозов е върнал ценните книжа на държавата.
 
Ексобластният управител на Пловдив Андон Андонов играе съществена роля в разплитането на далаверата с компенсаторките.

Аналогии

Вещото лице Иван Иванов е участвал в изготвянето на една от експертизите по аналогичната афера с компенсаторки в столицата, по която подсъдими са бившият министър на промишлеността в правителството на ОДС Александър Божков и неговия заместник Едит Гетова. Това твърди в интервю пред радио "Свободна Европа" от 19 юни 2000 г. бившият областен управител Андон Андонов.

Божков и Гетова са обвинени за безстопанственост и нанасяне на щети на държавата в особено големи размери - 52 273 752 198 стари лева. Според обвинението те умишлено са дали на Анжел Енгибарова-Шмит компенсаторки, чиято цена е 573 пъти над реалната. Делото срещу Божков и Гетова на два пъти влиза в съдебна зала. Първият път обвинението бе по-тежко - за присвояване в особено големи размери.
8
1226
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
09 Декември 2004 00:35
Егати, заспалите прокурори. При толкоз ясни казуси кът ни могат да опандизят Божков значи за нищо не стават.
09 Декември 2004 07:13
Не винете прокурорите - и те семейства хранят...
09 Декември 2004 07:58
ако у нас продължават да не се наказват крадците аз ще стана крадец също
09 Декември 2004 08:49
Интересно, че още когато бе създадено временното правителство на Софиянски, видна личност от чуждестранния финансов елит в страната, с която не се бях срещал дълго време, дойде специално и ме попита в упор: "Какво мислиш за Софиянски и Божков?" Още по интересно е, че днес и двамата са с по четири дела.
Мисля си дали е било случайно...!?
Е хайде приятен ден!
09 Декември 2004 08:56
Е тия свини вече не са масони на направо муслони. Здравко Киров до скоро ходеше на работа в съда с жигулка. Сиромах човек. Жив да го оплачиш
09 Декември 2004 09:26
Осъден оценител-вещо лице!? Хайде бе!
Ами те ако всички ощетени (а не само държавата) вземат да осъдят
вещите лица дето са ги ощетили със завишени/занижени оценки,
държавата ни ще се разсипе да строи нови "мощности" на затворите.
Ама имайте милост към и без това бедната ни държава!
09 Декември 2004 10:11
Баааах маааа м.... Но затова пък минималната заплата ще стане цели 150 лева
09 Декември 2004 11:06
Тоя Джангозов бил голем будала
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД