Кой е Дядо Коледа
Santa Claus в САЩ, Pere Noel във Франция, Sinter Klaas в Холандия, Papa Noel в Испания, Дед Мороз и Свети Андрей в Русия... Дядо Коледа - добрият старец, който раздава подаръци на послушните деца. Кой е той всъщност?
Общоприето е схващането, че първобразът на този странник е всъщност историческа личност - Свети Никола Мираликийски, роден през 270 година от новата ера в Патара - Ликия, Мала Азия (днешна Турция). Още като младеж той наследява голямо богатство от починалия си баща, и раздава всичко на децата и бедните си съграждани. Източноправославната религиозна традиция го почита като покровител на мореплавателите. Според една притча, по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с който пътувал към Божи гроб. Скоро след това Никола става епископ в град Мира (днес гр.Демре , Турция), а през 325 година взема участие в Никейския събор, където "разобличава еретика Арий".
Свети Никола умира на 6-ти декември 345 година. Паметта му се почита и до днес от Християнската църква именно на тази дата.
В началото на XVII век Холандски преселници в Северна Америка основават колония - Ню Амстердам (днес Ню Йорк). Те привнасият холандската традиция при честването на празника, и така от англоезичното Сайнт Николас и холандското Синтер Клаас се получава днешното Санта Клаус - Дядо Коледа в англоезичния свят.
На 23-ти декември 1823 година в нюйоркски вестник "Sentinel" е публикувана поемата "А visit from St. Nicholas" от Клемент Мур, в която авторът разказва за идването на Свети Никола сред хората и добрините, които той върши. От този момент нататък тази притча започва да се експлоатира от множество автори.
През 1860 година американският илюстратор и карикатурист Томас Наст създава добре познатия днес образ на Санта Клаус - белобрад старец, облечен в червени дрехи, и носещ чувал пълен с подаръци, измайсторени от джуджетата в "базата" му на Северния Полюс.
Oт 1931 година насам концернът Coca Cola ползва образа на добрия старец в рекламната си кампания. Днес в рекламните клипове Дядо Коледа кара тирове с Coca Cola
До тук се видя, че житието на Свети Никола е доста популярно днес, та макар и силно изопачено през вековете. Но не стана ясно дали имаме право да отъждествим образа на този светец с днешният Дядо Коледа и каква е връзката, ако изобщо има такава, между Санта Клаус и Рождество Христово ?
Ще се опитаме да дадем отговор на този въпрос, ползвайки българската митология и писанията на старите наши възрожденци.
Нека първо споменем един интересен факт. Датата 24-ти декември е канонизирана за рождена дата на Исус Христос в II век от папа Телесфор, който е бил с тракийски произход. Дотогава Рождество Христово се е чествало в различни дни от годината, както днес се празнува Великден.
Другото важно нещо , което трябва да се отбележи, е фактът, че астрономически погледнато 22-ри декември е денят на зимното слънцестоене. От този момент насетне денят започва да "расте", сиреч тогава се "ражда". Първите дни след тази дата са носители на особен сакрален заряд за народите от предхристиянската епоха. За тях на 24-ти декември се е раждала Новата година.
Това е българската Бъдни вечер. Ето какво казва народната песен за този празник:
Излела ми Стара Майка,
излела ми ут сарае,
ф десна хи рука ясна борница,
ясна борница ясен оган,
ф лева хи рока бела книга,
бела книга царну писму,
рукнала са подрукнала,
гласум рука песна пее,
песна пее бела книга,
бела книга царну писму:
Бре юнаци, луди гидии
вутре си е Баден вечер.
Дур да изгрее ясно сланце
със сланце личен ден,
личен ден Коледов-ден.
Коледа Бога на земета,
златна си тоега носи,
та са шета пу земета
ут града фаф града,
ут селу на селу,
от каща на каща,
дур да ми сланце изгрее,
сита си земе прошетал...
Нека оставим настрана стъписващата прилика между митологическия образ Стара Майка и една известна статуя в Ню Йорк, и обърнем внимание на факта, че Коледа в българската митология е бога, който следи за морала на човеците. И понеже, когато Коледа Бога слязъл на земята видял , че човеците са грешни, той помолил Вишна Бога:
Бива ли , Боже, ни бива
да ми слезе Злата Майка,
да ми слезе ф Бела гора,
да ми роди малку дете,
малку дете нишенлие,
малку дете млада Бога ?
Да му дадеш Златна книга,
та да шета пу земета,
та си уче млади юнаци...
За разлика от западните чествания на Рождество Христово, при които връзката между Санта Клаус и Исус Христос е неясна, в българската митология между Коледа Бога и млада Бога , тя е очевидна!
А сега нека разгледаме и два примера от българската възрожденска историография. Обикновеният българин знае отлично кой е Паисий Хилендарски, но за съжаление няма ни най-малка представа, че по негово време са живяли и творили множество други родолюбиви български историци. Един от тях е Йовчо Тревненски. Ето как подрежда той имената на "славянските князе" /славянски в смисъл на български, защото възрожденците са смятали българите за славяни/ в своя "Летопис и родословие":
Пелемен, който беше в Троада - 1184 г.пр.н.е.
Антигон, неговият насленик - 1120 г.пр.н.е.
...
Илирик - 986 г.пр.н.е.
...
Владилий - 820 г.пр.н.е.
Коледа - 700 г.пр.н.е.
Болг - 670 г.пр.н.е.
Лила - 585 г.пр.н.е.
и т.н.
Интересно е и схващането на Йовчо Тревненски за автохтонността на българите:
"Българите бяха прогонени от Траян Римски и пак се възвърнаха в година 489 от н.е..."
Но още по-интригуваща е историята, написана от един друг възрожденец - йеросхимонах Спиридон Габровски:
"След Бладилий настана крал на име Колад...
И когато се роди първият негов син - Болг, накара целия народ по всичката негова земя да тържествува и празнува в месец декември 24-ти ден, и като се гощаваха, пееха: Болг се роди Коладе, тази вечер Коладе ! Даже и до днес съществува този празник у българите. И кръстиха се българите, обаче този древен езически обичай не забравиха...
Болг завоюва Тракия, Македония, Далмация, даже до Бяло море и до Рим... И от тогава илирийците се нарекоха болгари, а не както някои смятат, че болгарите са дошли от река Волга." (Спиридон Габровски)
Спиридон Габровски ни дава и датата на царуването на Коледа - 763 пр.н.е.
Тук връзката между Коледа и Рождество Христово привидно също липсва , тъй като Коледа е живял осем века преди Исус. Но съществува връзката Коледа - Младенец /Млада Бога/. Нека си припомним, че всъщност христианският празник започва да се отбелязва на 24-ти декември едва в II век, и че това е станало по времето на папа Телесфор - тракиец по произход. Тогава ние бихме могли да предположим, че християнската традиция се е "присадила" върху едни по-стари вярвания, които всъщност са съставяли древната религията на народите , населяващи Балканския полуостров в предхристиянската епоха. Фактически днешните Коледни празници са отзвук от честванията по случай раждането на обожествения Коледов син Болг (или Бог) - Млада Бога, в VIII век преди новата ера.
Имайки предвид времето, в което се е родил Болг според българските възрожденски историци , интересна подробност е фактът , че именно в 758 г.пр.н.е. (сиреч няколко години преди раждането на Младенеца Болг) пророк Исая предрича раждането на Библейския Младенец.
И така нека обобщим. Образът на добрия старец Санта Клаус (Дядо Коледа) е синтез от древните предхристиянски религиозни вярвания на народите населяващи Балканите, и "присадения" върху тях исторически образ на Никола Мираликийски, впоследствие канонизиран за светец от Християнската църква.