Не може да сте забравили онзи легендарен клип, който MTV не спираше да върти през 1995-а. Във видеото към сърцераздирателната балада "Don't Speak" Гуен Стефани е в ролята на Ева в рая. Певицата с име на мултипликационна героиня е вокалистка и основна движеща сила зад "Ноу Даут" - група от Ориндж Каунти, Калифорния, която така и не можа да се самоопредели дали свири ска, уейв, пост-гръндж или просто имитира "Меднес".
Ако "Ноу Даут" днес са звезди и имат зад гърба си пет албума и една компилация, то не е заради самоубилия се още през 1987 г. основател на групата, а заради кръстоската между хлапашки чар и femme fatale в Гуен. Да, но на нея групата й отесня в раменете и след серия колаборации с други артисти - от Моби до Ийв и Пъф Деди, тя реши да запише солов албум.
Той се нарича "Love.Angel.Music.Baby" и е решително по-добър от всичко, излизало под името "Ноу Даут". Нещо повече, това със сигурност е най-добрия дебют на 2004 г.
Зад Гуен в проекта седи армия от професионалисти - Доктор Дре, "Нептюнс", Андре 3000 от "Ауткаст", Ийв, Линда Пери, "Ню Ордър", Нели Хупър, Далас Остин и Тери Люис.
Незабравимия пилотен сингъл "What You're Waiting For", в който има повече живец, настроение и ритъм, отколкото в цели дискографии, със сигурност сте го чували. Написан е от Гуен и Линда Пери, бившата вокалистка на "Фор Нон Блондс", която подкова с хитове и кариерата на Пинк.
Заглавието на албума пък е взето от текста на второто парче "Rich Girl" - игрив дует с рапърката Ийв. Целият албум е пропит с изключителното чувство за хумор на Гуен, което личеше и в творчеството на "Ноу Даут" (даже ако броим "Don't Speak"). Бляскав, кабаретен и клубен, той не би се вписал в дискографията на групата. И все пак баладите, особено бонус-тракът, изправят в Стефани пряка конкуренция с попкралицата Мадона. Ще следим двубоя с интерес и по-нататък. От всичко казано по-горе се подразбира, че момичето е и добра актриса - и това ще проличи още на "Златните глобуси", където певицата бе номинирана за поддържаща роля в "Авиаторът" на Скорсезе.
Колкото до емоционалния статус на самата Гуен, тя не е феминистка, макар често да я взимат за такава. Щастливо омъжена е за британския си колега Гевин Росдейл. И колко пъти тази година (и не само) сте чували страшна мацка да прави страхотна музика?











