Всички се вторачиха в обединяването на културата и туризма, но най-важната структурна промяна в българското правителство бе забелязана от чужбина. Британската агенция Прес асосиейшън съобщи вчера, че високопоставени български дипломати ще посетят Ирландия, за да съберат информация по аферата с прането на крадени пари от ИРА. След това ще докладват в МВР в София. По цял свят дипломатите докладват във външните министерства, но в България, изглежда, не е така. Дипломатите се отчитат в МВР.
Външно министерство е станало нещо като отдел на МВР, което е проява на здрав разум на фона на ролята на България в Европа и света. И най-беглата справка показва, че за отношенията с другите държави напоследък най-често се изказва главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов. Външно министерство изпълнява периферни задачи.
Заради разрасналата се българска престъпност общественото мнение в Европа е негативно настроено срещу думата "българин", а
правителствата в ЕС са под натиск да действат
Те за разлика от българското се впечатляват от обществените настроения. Бойко Борисов правилно забелязва, че медиите вгорчават дните му. Няма как да се скрият фактите, които са станали вече европейско всекидневие.
Ето няколко от тях само от тази седмица: Би Би Си запозна снощи британската общественост с трафика на български бебета на Запад. Френската полиция съобщи вчера за успешната си операция "Марица", с която пресече каналите на българска престъпна група, изнасяла крадени коли от околностите на Марсилия и Ница за бивша Югославия. Във вторник телевизионно разследване взриви скандал в Германия с продажба на български ромчета на германски педофили; Същия ден в Австрия бе съобщено за залавянето на голям пласьор на фалшиви банкноти с произход от България на стойност 100 000 евро; Началото на седмицата, а и следващите дни, преминаха под знака на скандала с опитите за пране на пари на терористичната организация ИРА, в който се твърди, че има и българска връзка. Ирландия, която положи огромни усилия да ускори приключването на преговорите на ЕС с България,
се почувства като ударена в гръб.
Върнем ли се още седмица назад, ще открием много други афери със заловени български проститутки, сутеньори, наркопласьори, трафиканти на гастарбайтери и какви ли не в Италия, Испания, Холандия, Гърция... От време на време и по-екзотични страни се обаждат, че са засекли посланици на българския подземен свят. Като обобщение на всичко послужи становището на Комисията на ЕС за предстоящото подписване на присъединителния договор, в което след изразеното общо положително мнение изрично бе посочено, че България трябва да се справи най-напред с възлов проблем - неефективната съдебна и правоохранителна система.
Гущерът, който уж щеше да се свре в дупка,
е проточил опашка из целия континент, а и отвъд него. Периодичното й рязане по съвета на вече покоен български бизнесмен даваше само временен резултат, колкото да не се навира в очите на европейците. Според Бойко Борисов шумът около българските престъпни структури само потвърждавал, че властта работи добре. Но като работи добре, защо няма осъден нито един перач на пари, нито един бос на силова групировка, нито един участник в големи корупционни схеми? Отговорът може да е само един: защото властта няма стимул да ги преследва до дупка. В малка държава като България, където всички са братовчеди, по израза на бивш премиер, народът добре вижда как се играе популярната игра на стражари и апаши, в която най-забавна е смяната на ролите. Но не смее да се обади, защото няма на кого да се оплаче.
За последните 15 години гущерът наедря много, защото не е спирал да се храни с мръсни и с чисти държавни пари. Той се е превърнал вече в европейски проблем. На дневен ред излиза въпросът не за опашката, а за самия гущер.
|
|