:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,101
Активни 404
Страници 19,031
За един ден 1,302,066
Сметки

Едно "за" и много "против" плащането за държавен ВУЗ

Платеното обучение в българския вариант не е свързано с качествено образование. Просто увеличава хонорарите на преподавателите и количеството отпечатани дипломи на бакалаври
Снимка: Архив
През 1999 г. Законът за висше образование отмени смесения модел на образование за държавните университети в България, състоящ се от студенти в т.нар. държавна поръчка и такива с платен прием. Той просъществува 4 години и нанесе множество вреди на качеството на преподаване и оценяване в българските висши училища. Тогава много експерти, ангажирани сериозно в тази сфера на работа, си отдъхнаха. Но ето че сега някои други "експерти" взеха, че разровиха старите кирливи ризи и не само ги разровиха, ами взеха, че ги харесаха - за всеобщ ужас на хората, които наистина разбират от управление на висшето образование. За съжаление, част от тези "експерти" са хора от академичната общност, уважавани ректори. Доколкото това може да им послужи като оправдание, ректорите на държавни университети виждат в повторното въвеждане на платеното обучение на студенти за бакалаври



единственият начин за

подобряване на

финансовите възможности



на ВУЗ-овете заради недостатъчното държавно субсидиране за образование (малко над 4% от брутния вътрешен продукт общо за висше и средно образование). И това е първото и единствено "за" въвеждане на платено образование. Оттук нататък следват само много "против".

Горчивият опит от споменатия по-горе период на смесен модел на висше образование, между другото повлиян до голяма степен от този във Виетнам (?! - за справка: Закон за висше образование на тази държава) показва, че голяма част от тези допълнителни студентски пари отиват не по целесъобразност. Те са предназначени предимно за допълнителни хонорари на преподавателите, но не и за тяхната квалификация, за повишаване качеството на учебните програми и подобряване на материалната база на университетите (компютри, библиотеки, лаборатории и т.н.). Още повече, че повишаването на приходите на преподавателите



не ги спира да преподават

в няколко университета -



явление, известно от близкото минало като "преподаватели- проповедници" или "пътешественици", което значително снижава качеството на преподаване. Разбира се, целесъобразността на разходване на средствата и качеството на преподаване биха могли да се контролират от вътрешни системи за поддържане и контрол на качеството, каквито обаче в повечето държавни университети дори не са започнали да функционират, въпреки че поправките в закона в последните години ги задължиха да го направят.

Въвеждането на платеното обучение за бакалавърските програми (за магистърските то си съществува и в момента) ще увеличи достъпа до университетите на много повече кандидати да получат лелеяната диплома, като по-голямата част от тях не притежават необходимите качества за това. Ясно е, че нивото на входа на университетите, както и това в процеса на обучение, ще бъде значително занижено, защото критериите за оценяване за тази категория студенти ще бъдат различни. Първо, защото ВУЗ-овете ще имат желание да ги задържат на всяка цена, и второ, защото мотивацията на тези студенти ще бъде съвсем различна от тази на студентите от т.нар. държавна поръчка. А и пазарът на труда отново няма да е готов да поеме "професионалистите", бълвани от специалности като право например, тъй като все още не съществува необходимата обратна връзка между ръководствата на висшите училища и работодателите. Още повече, че ръководствата на висшите училища изобщо не се интересуват от пазарните нужди на страната.

Съществува и друга опасност, позната от близкото минало - повторното възникване на прословутата диверсификация на специалности с оглед по-голямото търсене, породено от лесния достъп до ВУЗ. Това ще предизвика отново



излишно многообразие

от специалности,



голяма част от които неминуемо ще бъдат никому ненужни. А при съществуващите неясноти около критериите и бавните темпове на акредитация (която вече се прави по професионални направления, а не по специалности), перспективата да се задържат такива програми е голяма.

Всички тези минуси на въвеждането на платеното образование в държавните университети водят и до голямото "против", а то е предизвикано от цялостното понижаване на качеството на висшето образование у нас.

Каква е ролята на държавата в поддържането на предложението за повторно въвеждане на един обречен модел? От една страна, допускайки повторно въвеждане на платено образование в държавните университети, държавата осигурява временна заетост на повече млади хора и така се забавя ръстът на безработицата - стар трик от времето на наченките на демокрацията у нас. От друга страна, по този начин университетите сами си осигуряват финансови глътки и държавата не е длъжна да ги мисли, поне не и в степента, в която те се нуждаят.

Но не си ли противоречи държава, която иска да има европейски тип висше образование, а не знае, че в страните от ЕС университетите са само два чисти вида - частни, в които студентите изцяло плащат следването си и държавата не влага никакви средства, и държавни, в които издръжката на студентите се осъществява от държавната субсидия и невисоки такси. Един прост модел без въпросителни.
25
1612
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
24 Февруари 2005 22:47
Вместо да вървим напред в реформата управляващите се мъчат да ни върнат назад. Дано следващите да са по-добри.
25 Февруари 2005 02:18
НЯМА "БЕЗПЛАТЕН ОБЯД" !
НЯМА и "безплатно образование в държавен ВУЗ"! Образованието на учещите се "безплатно" в държавен ВУЗ го плащат всички български данъкоплатци!!!
Вярно, имаше някаква логика преди Демокрацията/преди Приватизацията!/ висшето образование в България да е "безплатно"- защото, завършилите отиваха да прилагат получените знания в ДЪРЖАВНИ фирми, предприятия, институции/тогава НЯМАШЕ частни фирми!/. Но днес НЯМА логика държавата/данъкоплатците/ да плаща за образование на учащите се във ВУЗ, а те после да прилагат знанията си в полза на ЧАСТНИ фирми и Работодатели- много от които дори и НЕ са български!
Образованието във ВУЗ е ИНВЕСТИЦИЯ! Плодовете от тази инвестиция трябва да отиват у този, който я е направил! Нека ЧАСТНИЯТ Капитал да инвестира в образование на бъдещи негови служители и работници, а НЕ да ползва НАГОТОВО и БЕЗПЛАТНО /за частния Капитал!/ изучени наемни работници!
Днес образованието във ВУЗ трябва да е ИЗЦЯЛО платено от образоващите се!!! А бъдещите Работодатели да го "заплащат със стара дата"- чрез високи заплати на обучените, можещите и работещите за тях НАЕМНИ работници- висшисти!!! Или, който се е обучавал във ВУЗ "безплатно" /за сметка на българските данъкоплатци/ , да им връща на данъкоплатците заплатеното от тях- или чрез работа в държавни фирми или институции, или да връща КЕШ на Бюджета стойността на полученото във ВУЗ образование, ако НЕ работи в държавна фирма или институция! КАЗАХ!
25 Февруари 2005 02:51
А кой ги плаща тия данъци бе, параграфе - родителите на потенциални студенти и фирмите, дето повчето са частни. Или според теб данъците трябва да отиват само за издръжка на многодетни циганки и държавни чиновници. Навсякъде по света има начин да учиш безплатно, дали ще е с държавна субсидия, или дългосрочен безлихвен заем, или стипендия от университета. Проблемът е по-скоро с тия измислени университети дето само гълтат средства за много ниско качество на образование.
25 Февруари 2005 02:55
Държавата трябва точно да знае какви специалисти с висше образование й трябват и да ги обучава безплатно, но срещу задължението да работят определен срок в държавни институции.
25 Февруари 2005 05:28
образованието трябва да е безплатно защото всичките знания които се преподават в вузвете са безплатни за българите получени само от превод на съответната литература от запад и изток за което българите нямат никакви заслуги
а ако не искат научен живот да направят стипендии за западни университети и да ходят наи кадърните сред българите да се учат
25 Февруари 2005 06:13
Параграфе, чуждите фирми идват в България И поради това, че се надяват да наемат подготвени служители и работници. Ако държавата е на място и си събира данъците от стопанските субекти, ползващи държавно субсидиран продукт- ще има и за образование. То НЯМА КАК да е напълно безплатно. Но форми на подпомагане ( стипендии, заеми, договори за наемане на работа след дипломирането ) ще се намерят.
25 Февруари 2005 07:12
Параграфе, работата е в това, че далеч не винаги умните студенти имат пари да завършат. Аз завърших МЕИ 96 година и не съм платил нито стотинка. Бях отличен студент, вече съм PH.D. и работя в една от най-големите фирми в света (просто за мен няма работа в Бг). В семейството ми всички бяха безработни последните години от следването ми преди 96г, а по едно време майка ми работеше като чистачка в една столова (тя има висше образование по физика). Изкарах си образованието благодарение на стипендията и на парите, които изкарвах за половин ден в БАН. Ако трябваше и да плащам, най-вероятно нямаше да мога да завърша.
Отделно, нека сме наясно, че ако има някой умен и паралия, той няма да си даде парите в България да учи (иначе не би бил умен). Има доста по-добри инвестиции по света, ако човек има пари и иска да научи нещо наистина.
25 Февруари 2005 07:24
Я помислете върху великата американска форула за висше образование - приемане по успех, стипендия (подпомагане на студента да плаща студентска такса) - по доход.

Никой не е казал, че ако образованието е платено ще влиза само този, който може да плати. Напротив. В САЩ онези, които спонсорират (с определно количество пари - не малко, разбира се) университетите имат право само на 1% прием извън класацията по успех. За един Харвард с 2000 първокурсници това прави само 20 привилегировани. Всички други са в общото класиране по успех и куп други критерии от биографията ти. Това колко ти е дохода се вижда едва след като си приет. Правилото е - да няма дете, което да е било прието и да няма възможност да учи поради нисък доход.
25 Февруари 2005 08:54
Какво образование какви знания, някой от форумците явно отдавна не са влизали в българки университет , имам нещастието да съм студент в УНСС - пълна порнография , знанията от там до сега са равни на нула, добре че имам друга специалност от друг университет , но пък е платено.
25 Февруари 2005 09:18
Това е абсолютно безумна статия. Откога пък и редовите журналисти на "Сега" започнаха да разбират от висше образование? Основната теза е едва ли не, че платено образование не трябва да има, защото парите няма да се харчат целесъобразно. Всеки университет сам решава как да си харчи парите. Това не се определя нито в парламента, нито в редакцията на някой си вестник.
Връщането на платеното образование е необходимо при положение, че не се вижда друг начин за адекватно финансиране на висшите училища. Идете да се разходите в Софийския - тоалетните смърдят, прозорци се мият веднъж на пет години, има аудитории, в които седят счупени банки от 40 години - съвсем сериозно! Срамота!
25 Февруари 2005 09:23
О, да, и по повод финала на статията. Не навсякъде в Европа изобщо има държавни университети. А на доста места (с изключение на Германия и Ирландия) държавните университети са пълен боклук и образованието, което предлагат, си е направо никакво. Само че в България ситуацията е точно обратната - по-качествено образование се дава в държавните университети, а мнозинството от частните все още са на нивото на т.нар. "Международен университет", например, който се помещава в една двуетажна къща и провежда лекциите си в близкото кафене. Това обаче няма как да продължава вечно при положение, че държавата не отпуска адекватни средства за висше образование. Значи или трябва радикално да се промени държавната политика по образованието, или да се позволи на държавните университети да развиват стопанска дейност и сами да се финансират - включително и чрез платено обучение.
25 Февруари 2005 10:32
Емакс, а аз какво спечелих от това, че съм ти плащал стипендията? Едно време държавата искаше да си получи обратно парите от студенти, завършили в България, и избягали в чужбина.
25 Февруари 2005 10:42
Всъщност образованието стока ли е? Определено смятам, че не! За мен степента на зрялост на едно общество се определя от това как това общество обучава и подготвя своите млади членове. У нас не е важно образованието важни са парите за доцентите и професорите. Всъщност не съществува обратната връзка за контрол върху ефективността на образованието, както и надеждни критерии за оценка работата на преподавателите.
Ало, професорите не мислете само за днес. Нали тези младежи, ако е рекъл господ ще ви изкарват пенсиите утре...
25 Февруари 2005 11:20
а какво ще кажете да се върнат формално т.наречените разпределения - държавата ти плаща субсидия за обучението, като завършиш ти връчват разпределение за някъде си, ако не можеш или не искаш да го приемеш, вадиш определена цена за обучението си и си я плащаш
Така в момента постъпват много частни фирми - пращат те на обучение дето струва Х пари, ама ако решиш да напуснеш фирмата в рамките на У години, вадиш Х парите и си плащаш обучението...
25 Февруари 2005 12:42
Пратих две от моите в читалището да слушат един такъв “пътешественик”, па оно вика требе за платите.
Що, бре? Не мои ли децата да слушат? Знания да събират.
Оно вика – диплома ша дам. Ако е за диплома, тука един в квартала ги продава за двесте лева, му викам. Знания требват.
Сега съм рекъл на моите за дипломи да не се притесняват, ама на лекции да ходят и умните хора да слушат.И те си ходят. Ни изпити са карали, ни са се записвали, пък и сами си избират на кои лекции и кои професори да слушат. И има файда да ви кажа. Те истинските професори в София се радват кат им е пълна залата.
Скоро мисля и по европата да ги пусна, ама не знам там как е. Мое ли некои да ми каже, ако например искаш да слушаш лекциите на еди кой си професор в еди кой си Университет дали искат пари да влезеш и го слушаш. Само да седиш, без да се обаждаш и пречиш, там накрая. И ни изпит ще караш, ни упражнения, ни диплома ти требе.
Щот дипломите, нъл ви казах, не са проблем ама другото трудно се научава.
25 Февруари 2005 15:24
Не трябва да има такса за обучение в държавен университет. Харесва ми американската формула за висше образование, защото имам 17 годишен син, който се справя добре, но доходите ни намаляват по обективни причини.
25 Февруари 2005 15:31
Чакайте бе колеги, щом е държавно, значи вече сме платили, а кой знае да влезе и да учи, но проблема е, като излезе къде ще работи, та по някакъв начин да възстанови това що държавата е трошила за него. Значи трябва да има меценатство от бизнеса към неуката в Българията. Що да го учим, щом, нема где да почне работа, а да бега у чужбината и после тук у форума да се фали, че живее втор живот. Що да му плащам аз с мойте данъци тоя втор живот.
25 Февруари 2005 16:28
Колеги, моля да се разберем - за това, че съм си изкарал образованието безплатно навремето нямам никаква вина/заслуга - такава беше системата.
За това, че същата тази система съвсем системно ме набута да получавам почти никакви доходи и основно само проблеми за "удоволствието" да продължа да бъда инженер (при това и в чужди фирми) - аз пак нямам вина/заслуга.
За това, че реших да пробвам как е в чужбина и сега имам удоволствието да работа това, за което съм учил срещу пари и условия за живот, които ми харесват - аз ИМАМ заслуга.
Но НИКОЙ нямам право да ме съди за МОИ решения, които не вредят на никого и изобщо не засягат никого, нали?
25 Февруари 2005 16:57
Капитане, на подводница наутилс вероятно, никой не те обвинява, тя системата е виновна... Да, когато ти е добре, заслугите са твои, но когато ти е "зле" системата е виновна, а това, че нямаш, или не искаш и да мислиш за Родина, а да ти е "добре", защо да говорим, тя пак системата те е обезродила... Хепи, бъррр, дей ту ю, кептън Немо. Такива, като теб и на Родината не са необходими, добре, че не си се върнал, за да я продаваш на парче...
25 Февруари 2005 17:55
абе бика на кравата милка тя дето крият данъци и си купуват коли и апартаменти на името на фирмите и дето им работиш за 200 лева какви са бе. дето изнасят капитали на запад вместо да ги реинвестират в икономиката и да има пари за всичко
100 000 апартамента по 20 000 лева=2 млрд
1 000 000 коли по 10 000 лева =1млрд или
3 млрд лева делено на 60 000 абитурента за 10 години напред = 5000 лева на човек на година издръжка за следване
само от това богаташите да не закопават парите
и това ще се вишисти дето ще носят славата на бг по света и ще създават лобита в научните среди за години напред
а сега новите коли са нови само на витрината плочите падат на непостроените още сгради
25 Февруари 2005 18:27
Фрактал, квото и да значи това фрактал, ще да е умно, щом е на латиница, не ми е ясно, тебе за бик ли не са те назначили навремето, щото имало изкуствено обсеменяване, че така нечленоразделно мучиш за апартаменти и разбичкани коли, тук разсъждаваме за неуката и виСшето образование, а не за чистене на обори в Западна Европа...Ферщенден, а може би анадън му.
25 Февруари 2005 19:29
Не знам какво образование дават в Бургаския свободен но построиха страхотна сграда.Като си помисли човек каква морга представлява СУ или МЕИ направо мъка да ти стане. Но наистина евала на ректора на Бургаския свободен - може да е далавераджия , но човека построи нещо наистина хубаво.Да се замислят "умниците" върху тая работа.
25 Февруари 2005 19:40
Милчо - такива като мен наливат по $2млрд. годишно в BG ДИРЕКТНО, след данъци във вид на помощи за родители и близки.
Аз лично давам на моите родители 2 пъти повече, отколко държавата би взела като данъци от мен, работейки като инженер в България. И го правя от години.
Така че моето висше съм си го платил с лихвите.
По въпроса за "продаването на Родината на парче" - момко, продава този, който няма пари. Аз купувам... И в родината, и извън нея. Какво - това не е твоя работа...
25 Февруари 2005 20:15
Капитанчо, Немов или там както решиш, това, че ме наричаш момко ме ласкае, но защо си се впрегнал да доказваш, че си "платил"? Родолюбието не се "плаща", то се заслужава и отстоява, а това, че даваш на родители и на познати, "бравос", но аз не съм католик и не смятам, че двата милиарда долара, които не знам от где си ги измудрил, като сума, "които дават като теб" са индулгенцията Ви да избягате от Родината, която е платила неизмерно повече от вас. Факта, че надничаш, тук в гетото показва, че пак може да си "плащаш", но да си у нас. Нещастници, Вий в други полк минахте, но кво е туй... един долар или евро "да сте пак у вас".
26 Февруари 2005 11:01
Капитан Немо, аз нищо не съм видял от твоите 2 милиарда.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД