Вредата от генералите в България вече е толкова очевидна, колкото и ужасът от водната стихия. По средата на потопа като гейзер изригна непоносимостта между шефа на огнеборците ген. Кирил Войнов и началника на Гражданска защита ген. Никола Николов. Дълго стаяваната неприязън излезе на показ във вид на взаимни обвинения за липса на координация между институциите по време на борбата с бедствието, сполетяло стотици българи. Войнов нарече спасителите "извънземни", с които се координирал по радиото, защото телефонът за връзка с Гражданска защита мълчал. Николов пък откри пропуски в закона за кризите, който отиващото си правителство сътвори с голямо закъснение - оказа се, че полза от него няма, защото е изпуснат срокът да се напише правилник. През това време минаха три потопа и следващият пак ще ни свари безсилни, но с достатъчно генералски гняв за скандали.
Грозната истина е, че Войнов и Николов от сума време
не могат да се разберат кой кого трябва да координира,
защото са равни по ранг - все генерали. Затова пожарникар N1 иска обединение на двете службите под шапката на МВР, за да командва и Гражданска защита. Николов пък се дърпа.
Вината за това безобразие обаче е най-вече на отиващите си управници, които позволиха на генералите да се разправят като свахи, вместо да ги вкарат в пътя за работа в полза на данъкоплатеца. Това можеше да стане с една по-бърза девоенизация на МВР и скъсване на пагоните, които явно излишно помпат самочувствие у началниците в униформи.
Правителството и мнозинството в предишния парламент пропуснаха да сложат край на царящия нормативен и управленски хаос в ситуация на криза. Защото останаха слепи и глухи за напрежението, което от доста време се трупа между различните институции, действащи при пожар или наводнение.
И когато сега мнозина се питат защо армията не изкара техника и повече сили да помага за спасяването на давещите се, трябва да си спомним за един стар генералски скандал. Онзи ден висши военни обясниха, че никой от "светската власт" не ги бил търсил и не ги информирал в кои селища има нужда от тяхната помощ. Сякаш живеят на друга планета.
Но това не е новина. Още през август 2003 г. станахме очевидци на грозен скандал между МВР и военния генералитет. Причината бе катастрофата на военен самолет по време на гасенето на огромен пожар край Разлог, при който загинаха трима военни пилоти и един огнеборец. Тогава ген. Колев и шефът на ВВС ген. Димитър Георгиев и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов взаимно си прехвърляха отговорността. Военните твърдяха, че гасенето на пожари не е работа на армията, а Борисов - че МВР не разполага с необходимото оборудване и трябва да му бъдат предоставени хеликоптери. Министърът на отбраната Николай Свинаров тогава използва скандала, за да апелира за приемане на закон за управление на кризи, в който да бъде разписан един орган за контрол над бедствията и авариите. Тогава той направи заявка и органът да бъде към структурата на армията, като за целта се създаде Националната гвардия, за която шефът на Генералния щаб ген. Никола Колев настоява.
Апелът на министъра обаче не размърда правителството
Дни след този скандал избухна втори. Ген. Войнов се сръфа публично с ген. Колев. Двамата взаимно се обвиниха в заблуда по повод различните си твърдения кога пожарникарите са пристигнали, за да спасят петимата военнослужещи, попаднали в пожар в Горна Оряховица. В открито писмо Кирил Войнов заяви, че първите пожарникари са пристигнали на мястото на инцидента на десетата минута след подаването на сигнала. Колев отговори, че в армията всичко се документирало и разполага с пълен доклад по минути за закъснението на огнеборците с около час.
Тези няколко примера доказват вредата от генералските пагони в критични моменти. Въпросът е ще имат ли достатъчно чест те сами да си ги скъсат, подавайки оставка, или това трябва да стори президентът. Като върховен главнокомандващ, който се втурна сам да бори кризата в Ихтиман, на него най ще му отива да сложи ред сред полицейски и военни лампазлии. Пък и в крайна сметка той издава указите за пагоните им.
Айде сега генералите ще го отнесат.
Грозна гледка верно с таа журналистика.