:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,706
Активни 763
Страници 22,609
За един ден 1,302,066
Интервю

Петролът ще поскъпва още, хората трябва да се научат да пестят

Вече е време цените на суровината да се изчисляват и в евро, смята Красимир Петров, програмен директор на Центъра за икономическо развитие
Снимка: Архив "Сега"
Визитка

Красимир Петров е програмен директор на Центъра за икономическо развитие от 2004 г. Завършил е УНСС, през 1994 г. завършва магистърска програма по икономика по съвместна програма на БАН и университета на Делауеър. Преподава в УНСС и Стопанския факултет на СУ. През 1995 г. завършва магистратура по Европейска интеграция в университета Лимерик, Ирландия.

През 1999 г. защитава докторат в САЩ. До 2004 г. работи в SBC Communications.





- Цената на петрола достигна исторически равнища и е на нива около и над 60 долара за барел. В последните дни надмина писхологическата граница 64 долара за барел на стоковата борса в Ню Йорк. Какви са причините за тези цени и какво ще е влиянието им върху икономиката в световен мащаб?

- Често се говори, че цената на бензина за последните години е увеличена с 30 стотинки заради високия курс на долара. Покачването или спадането на долара няма абсолютно никакво значение за цената на бензините. Значение за българите има цената на нефта в евро, защото нашата валута е свързана с еврото. През последните години има 20% покачване на нефта в евро и е естествено това да се отрази на нашия пазар. Това, което трябва да дискутираме, е правилният начин за оценяване на нефта. На пазарите почти навсякъде котировката става в долари. Не е правомерно да се прави това, защото доларът не е стабилна валута. През 50-80-те години доларът беше стабилна валута и измерваше други стоки - нефт, кафе, желязо. След 70-те години настъпи доларова инфлация, доларът се обезцени няколко пъти и при тези обстоятелства да се използва доларът като измерител не е правомерно. Възниква въпросът: защо все още го използват по световните борси? Простият отговор е, че има инерция. Все още не се е появила друга стабилна валута. Българските икономисти трябва да съобщават цените на петрола в двете валути и да дават графики в двете валути - долари и евро.

- Все пак какво доведе до високите котировки на петрола?

- Имаме два различни фактора, които се срещат от последната година. Единият е т. нар. Хабърс пик - това е върхът в производството на нефт. Хабър извежда теория, според която производството на нефт достига свой връх за даден регион или кладенец за 20-25 години след откриването на нефтеното находище. Той знае, че в САЩ около 50-те години е достигнат максимумът на откриване на нови петролни находища, и предвижда, че през 70-те години ще има пик в производството. Хабър доказва математически, че през 70-те години ще настъпи максимумът на открит нефт основно в арабските страни и след 25-30 години ще има връх в производството. След това производството ще започне да спада. Последните 5-8 г. бе достигнат пикът и от година на година темповете за производство на нефт се забавят.

- Има ли и други фактори освен прогнозния спад на добива, които увеличават цената на суровината?

- Вторият фактор, който влияе на петролния пазар, са Китай и Индия. Индустриализацията на двете страни поглъща огромно количество нефт и води до значителни темпове на потребление в тези страни. В Индия с 30-40%, в Китай с 50% расте потреблението на нефт. Това означава, че много бързо те "изгарят" все повече нефт. Арабските страни работеха през 90-те години с 90-95% от капацитета си. В последните 2-3 години целият свят работи с 99% от капацитета си. През последните 3- 6 месеца оценките са , че е достигнат капацитет от 99,3-99, 5%. При най-добро желание увеличаване на производството на нефта в сегашните условия е невъзможно. Всички разговори с шейхове, че ще свият цената и ще увеличат производството, са просто приказки. Това не е реално. През идните 5, 10 или 15 години цената ще расте.

Въпросът за китайската икономика е ясен - тя все още е силна и стабилна и ще продължава идните 2 до 4 години да расте активно. Сега расте с 9- 9,5% годишно. Ако има проблеми с растежа и той стане 4-5%, това не означава, че потреблението на нефт ще расте с по-бавен темп. Китайската икономика изнася на конкурентни цени. Това означава, че е конкурентна и да изкупува нефт на световните пазари. При невъзможност на увеличаване на световното производство Китай ще е с по-голям дял на потребление на нефт. Това ще стане за сметка на САЩ и за сметка на Европа. Най-засегнати ще са САЩ, защото те са с най-силно енергоемката икономика. Европа е с енергоефективна икономика.

- Доколко тези цени и бъдещото им покачване може да предизвикат катастрофи?

- Цените на петрола влияят върху всички производства, особено енергоемките. Половината от себестойността на даден продукт е енергия. Т.е. при 10% увеличение на стойността на горивата с 5% расте себестойността на продукта. Цената на енергийните ресурси ще движи инфлацията. Тежката криза от 70-те години се дължеше на свиване на производството на ОПЕК през 1973 г. През 1975 светът преживя втори нефтен шок. Сега не се очаква енергиен шок, защото тогава ОПЕК рязко сви количествата, които произвеждаше. В сегашната ситуация ще се оформи едно "плато" на производство на нефт. След това нефтът бавно ще започне да намалява, така световната икономика ще има 5-10 години време за адаптация и няма да има рязък шок.

- Възможността на една държава да потребява нефт, гарантира, че тя може да осигури растеж. Печалбите ще са основно в нефтодобивните компании, рафинериите...

- Всички по веригата нефт и природен газ ще печелят. Това не е печалба за сметка на хората. Печалбите на компаниите сега са значителни, но през идните 10-15 години те ще имат нужда от десетки милиарди долари или лева, за да инвестират в търсене на нефт или намиране на алтернативни заместители на нефта.

- Защо страните, производителки на петрол, са толкова различни - някои са богати, а други не?

- Ирак и Иран винаги са произвеждали нефт и до ден-днешен са бедни. Причината не е в нефта, дори и да се удвои цената му. Причината за тяхната бедност е свързана с лоша държавна поликтика, огромни данъци, липса на защита на правата на хората. Този тип държави са бедни. Друг подобен пример е Венецуела - тя е страна с много добри залежи и производство на 1 млн. барела дневно, но има лоша икономическа политика и жестока корупция. Подобна ситуация има в Мексико. Българската икономика наподобява мексиканската във всеки аспект. Там народът е беден и сега, върхушката забогатява. Казахстан също е богата държава, но с огромна корупция, военни и политически проблеми. При тези обстоятелства се съмнявам, че народът на Казахстан ще се възползва от благата на петрола. Нигерия е богата на нефт и от десетилетия народът мизерства.

- Какъв е изходът от ситуацията за обикновения човек?

- Изход от ситуацията за обикновения човек е да инвестира в книжа на петролни компании. Това е и основният начин, по който човек би могъл да се защити, като вложи например в книжата на "Ексон", "Шел", "Бритиш петролиум".

- В нашите условия въпросът е дали това е реална опция за средния българин. При работна заплата средно 350 лв. човек едва ли може да влага на световните борси.

- Българинът трябва да знае, че цените на нефта ще се качват, и да мисли как да спестява горива и да свива потреблението на горива.





Цитати:

"Последните 5-8 години бе достигнат пикът и от година на година темповете за производство на нефт се забавят."

"Всички разговори с шейхове, че ще свият цената и ще увеличат производството, са просто приказки. Това не е реално."

"Печалбите на компаниите сега са значителни, но през идните 10-15 години те ще имат нужда от десетки милиарди долари или лева, за да инвестират в търсене на нефт или намиране на алтернативни заместители на нефта."
 
Най-изгодно е да се инвестира в акции на големите петролни компании. На снимката: Шефът на надзорния съвет на "Шел" открива работата на фондовата борса в Амстердам.
26
1033
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
09 Август 2005 23:49
Този пич биде изметен от SBC при поредното свиване на персонала.
Сега го виждаме в ролята на държавно-жълтурчески лапач и икономически петролен коментатор, размахващ назидателно пръст към бг-тата - шъ икономисвате и шъ инвестирате в книжа на шел!
абе...
кво да ви кажа.

09 Август 2005 23:51
Този университет от индианския щат Делауер странно се прослави тук
В частност с автора на тази дописка
Много се оказа известен този никому неизвестен ВУЗ
А нещата са наистина трагични, защото нито са непредизвестени, нито са последни
Казах преди три-четири години, че цените на петрол ТРЯБВА да сигнат 60 долара за барел за да имат модерните производители интерес да произвеждат
Ето стана както трябва
Нищо повече - няма игра на природните сили, на могъщите фактори ФАБОС ли ЛЕСБОС ли
Прост и добре пресмятан интерес- и маса щшарани, които добре реагират на светване на лампата без да са кучета.
Та къде е този Делауер?
10 Август 2005 00:25
Не мога да се съглася с автора че българската
икономика наподобявала Мексиканската.
Мексиканската има при опорни стълба - нефт,
туризъм и Las remesas( парите от имигрантите )
нито едно от тези пера не е така силно застъпено
в слуая на БГ.
За корупцията пук хич няма да се съглася. Докато
България се нарежда по корупционен ратинг преди
Гърция и след Чехия. Сравнение с Мексико не може
да става там за корупция се използват епитетите-
отяайваща, задушаваща, неизкоренима...
10 Август 2005 01:13
Как да пестим, като трябва да работим и не само?!Не е ли време да се помисли за алтернативни варианти или ще гоним до края печалбата!?
10 Август 2005 02:29
Това е само една фаза, от борбата на исляма с останалия свят. Упражняване на натиск с петролен дефицит, съответно източване на пари. Така постепенно работещите, движещите сили в света, стават плячка на мързеливите, случайно попаднали на нефтените залежи. ....... Квото искате, това обяснявайте......
10 Август 2005 04:48
HC11 - Позволи ми да оборя твоите твърдения:
1. "Не мога да се съглася с автора че българската икономика наподобявала Мексиканската. Мексиканската има три опорни стълба - нефт, туризъм и Las remesas (парите от имигрантите) нито едно от тези пера не е така силно застъпено в слуая на БГ".
Напротив, застъпено е. Да, няма нефт, но (все още) има service и high-tech outsourcing. Мексиканците са гола вода и в двете. Туризъм - 2 млрд. евро за миналата година, + 2 млрд. евро от емигрантите (официално, аз мисля, че са повече...; -) - говорим за BG... сметни %-а от GDP...
2. "За корупцията пук хич няма да се съглася. Докато България се нарежда по корупционен ратинг преди Гърция и след Чехия. Сравнение с Мексико не може да става там за корупция се използват епитетите-отчайваща, задушаваща, неизкоренима..."
В България корупцията е начин на живот, съчетана с набивания 16 години Ганьовски (или по-добре - Кондьовски и Азиски?) манталитет - тя е много по-опасна от корупцията в Мексико, където е просто начин за оцеляване...
10 Август 2005 07:32
Аман от завистници и комплексари като G5!
Дори да е бил, както ти, G5, казваш, "изметен при поредното свиване" ot SBC, този човек е успял да започне работа там.Това е достатъчно добър показател за него.
Щото примерно G5 никога не би могъл да си намери работа там или в друга подобна компания.Но тука става въпрос за нещо друго и въпросът ми е какво от казаното в тази статия не е вярно? И ако не е вярно, да се дадат аргументи.
Направил го е само един от форума, и то много аргументирано- със обяснението защо България е различна от Мексико.
Други като G5 само знаят да лаят и да плюят!
10 Август 2005 08:29
интересно.....
10 Август 2005 09:00
Интересно как да спестява човек като надниците и без това са толкова мизерни. Като ядем по малко ли? Аман от унссарски лайнари! Румен Гечев ни беше повече от достатъчен.
10 Август 2005 09:37
Румен Гечев ни беше повече от достатъчен.

Така е Тантел, ама пак си гласувал за комунетата барабар шалварите.
10 Август 2005 09:48
интересно или смешно?
Всъщност освен Иран друг продава ли в евро?
10 Август 2005 10:08
Световните борси използвали долара по инерция-според автора. Такова чудо "инерция" в икономиката, когато става въпрос за петрол и пари , много интересно!!! Вероятно печалбите се формират по "инерция".Момчета да изключим двигателите.
10 Август 2005 10:12
СветлоПиво не си в час. Преди войната в Ирак цените бяха на $27 за барел. Какви "игрички" от страна на "арабите" ти се привиждат. Цените ще продължат да растат колкото по НЕСПОКОЙНО И ГОРЕЩО става около Централна Азия, Каспия и Иран. Кой подготвя психологически човешката популацията за нова война с Иран "заради оръжие за масово поразяване" ( вече го гледахме този филм ми се струва ... ) знаем ...

И още нещо важно което не е добре известно: Голяма част от арабските монархии са под диктата на САЩ и Израел. Още преди години кралското семейство на Саудитите е "информирано" от САЩ какво трябва да прави ако иска да не му бъде конфискуван петрола и държавата. Какви БАНКОВИ СМЕТКИ трябва да отварят и КЪДЕ и в КАКВО да инвестират ПРЕДВАРИТЕЛНО ОПРЕДЕЛЕН % от печалбите от петрола особено пък от този който купува САЩ.

Затова и Саудитските пари се търкалят предимно в САЩ а не в модернизиране на собствената им икономика. Както по тоя начин осигуряват свеж приток на "инвестиции" за да крепят долара и фондовите пазари. Е да ама вече не стигат техните пари ....
10 Август 2005 10:23
Истинският Проблем с ИРАН

Иран иска да отвори собствена БОРСА до края на 2006г на която да продава ПЕТРОЛА в ЕВРО.

http://globalresearch.ca/articles/CLA410A .html и на доста други места

Натиснете тук
10 Август 2005 12:18
blah-blah-blah...Exxon-Mobile, Shell, Texaco...blah-blah-blah...познайте от три пъти, на чичко Сорос хеджи-фондовете "дълги" ли са на тези акции, или "къси"...
10 Август 2005 12:54
Дълги
10 Август 2005 13:19
Средни.



Човеко е - така да се каже - и от двете страни на барикадата, може да променя както му е удобно.
10 Август 2005 15:26
Щом ЦИР, ИПИ и подобните организации у нас толкова агитират за инвестиции в нефтени компании и за енергоспестяване (големи отдели в нефтените компании) и за специфични "възобновяеми" енергоизточници (също с големи отдели в изброените нефтени компании), щом им излиза пяна на устата от думи като газ и АЕЦ, работата е повече от ясна. Изглежда чичко Сорос е на дълги позиции в тези компании, но в обозримо бъдеще ще се скъсява.
-----------
Не че не си ги продаде акциите в нефтените компании преди някоя година, но наследниците май са поогладнели.

Редактирано от - Heat на 10/8/2005 г/ 15:30:45

10 Август 2005 15:55
Информация за размишление:
.
По данни на British Petroleum, световното потребление на нефт, за 2004г. е достигнало 80 757 милиона барела дневно, което е с 20% повече от нивото на 1994г.
Най-големите потребители са както винаги САЩ - 24.9%, следвани от.... Китай - 8.2% !
След това идват останалите големи потребители, като напр. Япония с 6.8%, Индия с 3.2%, Русия-2.8% и т.н.
Последни цени - около 62.5$ на барел.
Същевременно, компанията дава оценка и на световните запаси - залежи, разпределение, нови находища и т.н.
.
По-важното в доклада е, че са показани стряскащи данни за изчерпването - Русия-21г., Казахстан-20г., Алжир-16г., Ирак, Кувейт и Саудитска Арабия- съответно 157, 110 и 69г!!!
.
Без коментар!
Просто ви цитирам факти
10 Август 2005 18:52
Та къде да инвестирам, вуйчовото? С коя заплата, с кой страничен доход?Тъпанарите от подобни институтчета, автори на измислени и нищо общо нямащи с реалността анализи-вън от вестника и форума.Да пие Кола и пуканки-в щатите, при полираните мозъци.Да , ама са световна сила- докато има дупедавци, като нашите управници, ще са. Защо не търсят оръжие за масово поразяване в Китай, айде де - да видим какъв ще го гризнат.
10 Август 2005 18:58
Капитане не разбирам какво не ти
харесва в моя коментар. Според мен
България не е Мексико и това е за добре!
Всъшност с изключение на горната закачка
за мача БГ-Мексико съм съгласен със автора
със почти всичките му тези. Това с което обикновенно
не мога да се съглася когато се сравнява България
със страни като Мексико. Има заблуди който са трайно
залегнали в съзнанието на българина, но когато
поживееш малко по широкия свят виждаш, че България
не е най-лошото място на земята. Ако питаш мене
основната разлика между двете държави е че България
върви по правия път само от 8 години и разлика има видима за добро,
докато в Мексико има демокрация?! от 80 и все тая.
А и друго сменят си управляващата партия на около 70-80
години. Абе има и други разлики ама нямам време.
10 Август 2005 19:39
rego,
имам преки впечатления от 'работата' на въпросия пич в SBC.
сега го виждаме в бг, в ролята на поредния нищонеправещ чиновник, сложен на софрата за NGO-та
ти излизал ли си от бг изобщо, или си самия красимир?
10 Август 2005 20:18
"Петролът ще поскъпва още, хората трябва да се научат да пестят"
*
Бидеики Нобелов лауреат по пестене в БГ и след като се убедих, че едва ли ще намеря поле за по-голяма изява в родината реших, че мога къде-къде по-успешно да ползувам безценния си опит, натрупан за повече от 35 години в БГ, като wелферист на запад. Авторът явно не си е лягал гладен щом пише такива глупости.

10 Август 2005 20:45
За изчерпването на петрола и още нещо...
.
Поройни дъждове тази нощ са предизвикали катастрофални наводнения в североизточната иранска провинция Голестан. Съобщава се за 18 загинали и 12 изчезнали.

Гъст смог тегне над столицата на Малайзия Куала Лумпур. Петронас, най-високите кули-близнаци в света, едва се виждат. На мотори и велосипеди хората пътуват с маски. Смята се, че виновникът са горските пожари на остров Суматра в съседна Иноднезия, но и местните замърсители на въздуха, които слизат ниско при сухо време. Дъжд обаче не се очаква до октомври, няма да се промени и посоката на ветровете.

За първи път от 20 години сняг заваля в столицата на Австралия Канбера, в Мелбърн и на остров Тасмания, а в цялата южна част на контитента температурите са рекорно ниски за Август. Затворени са пътища и училища. Студът донася въздушен фронт от Антарктида.

_______________________
Увеличаването на броя и интензивността на мислещите не ликвидира явлението, за което мислят.
10 Август 2005 22:07
G5, случвало ми се е "да излизам" от БГ през последните години , защото от 7 години живея в САЩ.
Но в случая няма никакво значение дали си "излизал" или не.
Подходът ти е кофти, бе пич!
Един такъв махленско-клюкарски и балканоиден.
Не излагаш аргументи по същество, а направо започваш като баба Мица от махленската пейка.
Човекът има чудесно резюме, направил е докторат в САЩ, работил е няколко години в SBC.Хич не е малко!
Колко могат да се похвалят със същото?!
За да имаш преки впечатления от работата му, трябва да си работил с него в един отдел, да го наречем.
А съм сигурен, че не си, по две прости причини.
1.В големите американски компании вероятността да работят двама българи в група по 10-12 човека например е много, много малка!
2.Всеки, работил на това ниво там, били като консултант на W-2 или като full-time employee знае културата на работа и темпото в големите американски компании и че никой не е застрахован от нищо. И не би разсъждавал по този начин.

А че не съм Красимир Петров е повече от ясно, защото иначе или щях да кажа че в отдела, в който съм работил, не е имало българи, или ако е имало, щях да посоча имена и да предположа, че ти, G5, си един от тези.

Причината да пиша е, че наистина се дразня от подобен подход - дребнав, заядлив....А бе най си ни е типична национална черта.
10 Август 2005 22:36
rego, като човек с докторат и живял дори малко по-дълго от теб в САЩ искам да те попитам: "Частта от резюмето на автора на горната статия или интервиеу... "Завършил е УНСС, през 1994 г. завършва магистърска програма по икономика по съвместна програма на БАН и университета на Делауеър. Преподава в УНСС и Стопанския факултет на СУ. През 1995 г. завършва магистратура по Европейска интеграция в университета Лимерик, Ирландия.
През 1999 г. защитава докторат в САЩ. " не те ли кара да мислиш, че има много странни магистратури дори в САЩ? В кои тип "университети" се прави магистратура за една година (или по-малко)? Без да става ясно кога авторът е завършил УНСС в БГ "учебно-работната" му биография изглежда много странна дори за синче на наши хора? Па и нерде SBC, нерде петрола!?
*
За сетен път се убеждавам, че в царството на слепите и едноокия е цар...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД