Найджъл Кенеди дойде за първи път у нас в навечерието на XX век и на 44-ия си рожден ден. Отпразнува годишнината с импровизации във вече покойния столичен клуб "Стъргалото" и остави трайни спомени у зрителите, присъствали предишната вечер в зала 1 на НДК.
Освен с космическа виртуозност англичанинът заплени претъпканата зала и с непосредственото си сценичното поведение. С рошава коса, разпасана риза и яркозелени чепици Кенеди излезе на сцената. Още след първото изпълнение - Концерт за цигулка и камерен оркестър от Бах, той се завайка, че е забравил една от партитурите. На бисовете пък неговата уникална цигулка "Гуарниери", изработка 1736 г., засвири без лък пред очите на изумените меломани.
---
На 18 март най-именитият цигулар днес отново ще свири в София. По-евтините билети за концерта отдавна са свършили, а по всичко личи, че ще ги последват и останалите. Самият Кенеди е предявил към домакините си от "Класик FM" изисквания, пред които бледнеят капризите на болшинството рокзвезди. Ако думата "примадона" имаше мъжки род, щяхме да я употребим тъкмо за ексцентричния британец.
За 5-дневния си престой у нас Кенеди е предявил безброй изисквания, свързани с храната, настаняването, транспорта, сцената, обслужването. Найджъл иска да
спи в президентския апартамент на най-скъпия
столичен хотел, който е в грандхотел "София". В стаите и в залата за репетиции се монтират специално внесени от Лондон овлажнители. Те ще поддържат постоянна температура и 50 на сто влажност на въздуха заради прословутата "Гуарниери", на която Кенеди свири. Все още се търси пожеланата от музиканта лимузина, с която ще се придвижва.
Изискванията към храната са свързани с огромно количество суши, специален вид френско шампанско, което не се намира у нас, минерална вода "Виан". Оказало се, че Кенеди е изключително алергичен към изкуствени завивки, поради което ще бъде поръчано спално бельо от естествени материи. Стаята на хотела, в която трябва да има и пиано, трябва да е далеч от асансьор.
Цената обаче не е никак висока, като се има предвид преживяването, което очаква феновете на цигуларя. Неслучайно турнето му е наречено "Преживяването Кенеди". Концертът в София е част от световното турне на цигуларя, започнало на 21 ноември в Париж. "Преживяването" ще сполети още Полша, Германия, Великобритания, Ирландия и Австрия.
Специално с Полша англичанинът е тясно свързан - неговата дългогодишна другарка в живота - и отскоро съпруга - Агниешка, е полякиня. Тя роди и сина му Сарк. От няколко години Найджъл
разделя времето си между Лондон и Краков
През 2002 г. той е избран за артистичен директор на Полския камерен оркестър - позиция, която навремето е заемал и неговият ментор и откривател лорд Йехуди Менухин.
В Краков Кенеди се среща и с "Кроке Банд" - триото, с което записва феноменалния си етноалбум "East Meets East". Заедно с поляците Томаш Кукурба (цигулка, виола, перкусии, вокали), Томаш Лато (бас китара) и Йежи Баволь (акордеон, вокали), роденият в Брайтън цигулар изследва цялата музикална палитра на Европа и Близкия изток.
Български фолклор, балкански ритми, арабски елементи, традиционни мелодии от Северна Африка - всичко това е преплетено в пъстроцветна смесица, която твърде малко напомня скучната кабинетна класика. В "East Meets East" Кенеди записва най-красивата и световна интерпретация на българската народна песен "Айде, Яно" - с гласа на Наташа Атлас от "Трансглоубъл Ъндърграунд". Напук на всички, според които класическата музика е за снобеещи интелектуалци, а цигулката - инструмент за тесен кръг посветени.
Вече повече от 25 години Найджъл Кенеди доказва обратното. Кариерата му започва в ранна детска възраст и съвсем не случайно - той е откритие и
любимо протеже на Йехуди Менухин
Обучава се в неговата школа, а едва след смъртта на именития цигулар става ясно, че той е плащал от джоба си всички разноски по обучението на своя наследник. Кенеди продължава усъвършенстването си в "Джулиърд скуул", Ню Йорк, под ръководството на друг знаменит преподавател - Дороти Дилей. Още на 19-годишна възраст прави забележителен дебют в лондонската "Ройъл фестивал хол", където изпълнява Концерт за цигулка на Менделсон под диригентството на маестро Рикардо Мути. Две години по-късно, през 1980 г., дебютира и с Берлинската филхармония, а през 1987-а превзема и нюйоркската сцена. Кенеди е една от първите - и все още малцина - звезди на класическата сцена, които стават любимци на медиите и украсяват първите страници на списанията редом с рокзвездите. Сред почитателите в ложите на концертите му са кралица Елизабет II, херцогът на Единбург и покойната принцеса Даяна.
Повратната точка в кариерата му е записът на "Четирите годишни времена" от Вивалди. Албумът печели "Златна роза" в Монтрьо; изкупува се в космическите 2 милиона копия и до ден-днешен фигурира в Книгата на Гинес като най-продавания диск с класическа музика за всички времена. Албумът остава начело на класациите в продължение на повече от година, а журналистите на Острова изчисляват, че след появата на "Четирите годишни времена" в магазините на
всеки 30 секунди е продавано по едно копие
Стотици дни наред. В тези дни самият Найджъл е доста зает: той свири произведения на Чайковски, Барток, Сибелиус, Андре Превин, Брамс и Менделсон по всички световни сцени. Издава и диск с авторски произведения под заглавие "Кафка". През 1992 г. заедно със записите на Бетовен, Дебюси и Равел Кенеди издава "Always Playing" - книга за "част от живота му", която той мрази да бъде наричана биография. Тя веднага се превръща в бестселър. Няколко месеца по-късно ексцентричният гений взема решение да се оттегли от сцената и всякакви публични изяви. Обяснението му е, че се е уморил "да изпълнява творби на умрели".
Изгнанието продължава 5 години
През април 1997, сякаш нищо не се е случило, той прави триумфалното си завръщане. Въпреки че първият му концерт съвпада с британските избори, Кенеди е този, който окупира първите страници на вестниците редом с кандидатите за министър-председател. По онова време той настоява да бъде назоваван само с фамилията си.
Под името "Кенеди" той свири в най-престижните зали на Австралия, Канада, Германия, Австрия, Италия, Япония, Нова Зеландия, Испания, Швейцария и Полша. През 1998 г. жъне овации с първото си северноамериканско турне след петгодишната "ваканция".
Редом със записите на класика по онова време Найджъл започва да експериментира неуморно. "The Kennedy Experience" е албум с творби, вдъхновени от творчеството на рокзвездата Джими Хендрикс. Компанията му EMI отказва да го издаде, но той среща разбиране за екзотичния си проект в "Сони". Кенеди е и първата международна звезда, която свири в Белград след войната в Косово. Печели награди "Брит", радва се на топло посрещане от публиката във всички точки на света и ходи на мачове на бирмингамския "Астън Вила" във всеки възможен момент. Страстен футболен запалянко, както повечето жители на Острова, навремето той дори беше изявил желание да уреди трансфер на български играч във "Вила".
А един от композиторите, циито проиведения е свирил е Андре ПревЕн, а не ПревИн. Пише се ПревИн, ама се цете ПревЕн, застото цовека е франзузин.
Сто не правите справки???????????
Редактирано от - bot на 26/2/2005 г/ 10:24:15