Над 1800 души са покорили Еверест. Над 450 са летели в Космоса, а 12 от тях са стъпвали на Луната. Петима самотни ветроходци са опитвали да обиколят земното кълбо, без да спират, а само един мъж е успявал. Досега.
Британката Елън Макартър стана първата жена, обиколила света сама с многокорпусна лодка. На 7 февруари поданичката на Н.В. Елизабет II се завърна в Англия със своя тримаран "B&Q" след по-малко от 72 денонощия в океана, подобрявайки времето на французина Франсис Жойон с повече от 32 часа.
Коя всъщност е Елън Макартър?
Елън - мореплавателят
Родена е на 8 юли 1976 г. в Дарбишър, Англия, и се занимава с ветроходство горе-долу оттогава. За първи път Елън стъпва на кораб 4-годишна, а когато е на 8, леля й я качва на платноходка за екскурзия по източното крайбрежие на Англия. Оттук насетне животът на Макартър е изцяло свързан с морето и платната.
Като ученичка тя запълва свободно си време с всичката налична литература за ветроходство. Елън е толкова обсебена от морето, че само след три години, когато е на 11, успява да спести от дневните си пари толкова, че да си купи истинска малка платноходка.
На 18 години младата дама вече има 7-метрова яхта, с която през 1995 г. обикаля Великобритания без навигатори и помощен екипаж. С една дума - сама. Същата година Макартър е избрана за най-добър млад британски ветроходец.
Следващите две години са най-трудните в живота на момичето, което вече е решило да покори света. Елън изпраща над 2500 писма с молба за спонсорство и получава само два отговора - отрицателни.
През 1997-а 20-годишната неизвестна Макартър прави една много решителна стъпка - качва се на ферибоота за Франция, където си купува нова 7-метрова яхта - "Le Poisson". Двете с лодката остават на континента, като плавателният съд претърпява ремонт, а Елън между другото научава френски.
Следва дебютът на новата яхта - 5400 км в трансатлантическото соло състезание за минилодки, в което Елън завършва 17-а. Световната общественост този път обръща внимание на младата мореплавателка и това й осигурява договор за спонсорство от гигантската търговска група "Kingfisher". С нейната финансова подкрепа през 1998-а Елън започва да се състезава в клас Open 50 (яхти до 18 м). Тя печели състезанията в своя клас и се нарежда пета в общото класиране, което през 1999 г. й носи титлата "Най-добър британски яхтсмен".
От "Kingfisher" са впечатлени и плащат "членския внос" от 2 млн. паунда, за да може Макартър да участва през 2000/01 г. в околосветската обиколка за самотници с еднокорпусни лодки "Vendee Globe" с чисто нова 20-метрова яхта, кръстена естествено "Kingfisher".
Между 2000 и 2002 г. Елън печели Трансатлантическото състезание за самотници при еднокорпусните яхти и завършва втора във "Vendee Globe" за 94 дни, 8 часа и 22 минути.
През ноември 2002 "Kingfisher" е за последно на вода, когато Елън печели състезанието "Route du Rhum" с рекордно време. Следващият ход на англичанката е отдаването й на многокорпусните яхти. Първоначално работи в екип само с французина Ален Готие, а през 2003-а с пълен екипаж опитва да подобри рекорда на Жул Верн за обиколка на планетата. Не успява, защото по време на плаването новият й катамаран "Kingfisher 2" претърпява злополука и остава без мачта.
Това корабокрушение практически поставя начало на подготовката на Елън Макартър за най-славното й плаване.
Рекордът
Първият етап започва с пускането на вода на чисто новия тримаран "B&Q" - 23-метрова яхта с 30-метрова мачта. Строежът на гигантската платноходка започва през май 2003, отнема 7 месеца и поглъща 1,3 млн. паунда. "Бойното кръщение" на впечатляващия плавателен съд е само 4 месеца след като французинът Франсис Жойон става първият ветроходец с многокорпусна лодка, обиколил сам земното кълбо, без да спира. През февруари 2004 след 72 дни, 22 часа, 54 минути и 22 секунди Жойон завършва околсветската си обиколка, а през юни Елън и "B&Q" се опитват да подобрят трансатлантическия рекорд за бързо преминаване на океана от запад на изток. Опитът се оказва неуспешен и рекордът е изпуснат за 75 минути.
Второто голямо изпитание на "B&Q" започва на 28 ноември 2004 г. От пристанището във Фалмут, Югоизточна Англия, Елън Макартър отплава с две цели - да стане първата жена, обиколила сама Земята по вода, и разбира се, да подобри рекорда на Франсис Жойон. Десетина месеца по-рано Елън възхвалява постижението на французина, без да подозира, че предстои сама да го превърне в история. "Това, което направи Франсис, е невероятно. Да обиколиш света сам е постижение, а да го направиш за толкова кратко време е проява на безкрайна отдаденост, сила и смелост", казва тогава Елън.
След повече от два месеца в открито море, на 7 февруари 2005 г., Елън Макартър се завръща във Фалмут и записва името си със златни букви в историята на световното мореплаване. Тя пресича мислената финална линия между Англия и Франция след 71 дни, 14 часа, 18 минути и 33 секунди, или с 1 ден, 8 часа, 35 минути и 49 секунди по-бързо от постижението на Франсис Жойон.
През двата месеца в световния океан Елън се хранила само със замразени храни, които притопляла с единствения наличен газов котлон. 28-годишната дама не разполагала с прясна вода, а разчитала на малка "пречиствателна станция" за обезсоляване на морската вода. По специално изготвена програма Елън е спала по 20-30 минути на всеки 2 часа, или около 4 часа на денонощие.
При завръщането си на родна земя Елън Макартър не иска да слезе от яхтата. Нарича я "моя съучастник в престъплението" и й благодари. "Това е най-невероятната лодка. Тя е боец, който никога няма да те предаде", не скри привързаността към истинската си любов Елън.
"Странно е да помириша земята след повече от 2 месеца и да видя толкова много хора. Когато бях там, аз не бях сама. С мен беше лодката ми, както и цял екип от хора, които ми помагаха, макар и само в съзнанието ми. Сега обаче е друго", казва развълнуваната Елън пред 8-хилядната тълпа, която я очаква във Фалмут. "Рекордът е нищо, ако няма с кого да го споделиш. Аз съм горда с постижението си, но съм горда и с това, че работя с най-добрия екип в света", добавя Елън, обръщайки се към всички, помогнали й в нечовешкото изпитание.
"Сега ще почивам. Но има още много рекорди, които са пред мен. Ето, например трансатлантическият рекорд стои там и ще бъде моята следваща цел", бърза да сподели Макартър. Просто иска всички да са наясно какво е едничкото й желание - да покори света.
Елън - човекът
През лятото на 2000 година Елън Макартър излиза в морето с група деца, страдащи от рак и левкемия. Плаването е организирано от френската благотворителна асоциация "A Chacun son Cap" (в свободен превод "Всеки си има цел"). Елън описва преживяното като един от най-хубавите дни в живота й. "Смяхме се и плакахме заедно, децата са просто изключителни", спомня си британката.
Работейки с "A Chacun son Cap" в следващите няколко години, Елън решава да основе попечителски фонд за деца, страдащи от рак и левкемия във Великобритания. Така на 2 януари 2003 г. се ражда "Ellen MacArthur Trust" ("Фонд Елън Макартър") с основател самата Елън. Целта му е да подкрепя, носи увереност и радост на страдащите деца чрез въвеждането им в дебрите на ветроходството и удоволствието от него.
"Сблъсквайки се с предизвикателствата на морето, децата ще почувстват сигурност, ще разберат, че има живот отвъд тяхната болест. В същото време те ще срещат деца със сходни проблеми и ще знаят, че не са сами в страданието си", вдъхва част от своята вяра в живота младата англичанка.
Елън - рицарят
След като се завърна в Англия като най-бързата жена, обиколила света сама, Елън Макартър ще бъде удостоена със званието "Дама на Ордена на Британската империя". С други думи, кралица Елизабет II ще произведе Елън в рицар и ще й отвори пътя към завоюването на най-заслужената титла - Кралица на света.
|
|