България бе изправена вчера на съд в Страсбург да отговаря защо е изгонила палестинеца Даруиш ал Нашиф и го е разделила от семейството му в Смолян. Арабинът, който се представя за апатрид, бе експулсиран за Сирия през юли 1999 г. без право на обжалване, защото заплашвал националната сигурност чрез фундаменталистка пропаганда. Тъжители заедно с него са двете му деца, останали в България заедно с майка си, която е йорданка по произход.
Делото получи вчера ход пред 7 съдии и 3-ма помощници под председателството на германеца Георг Рес и с участието на българската съдийка Снежана Ботушарова. Правителството бе представено от агентката по делата в Страсбург Галина Самарас, а тъжителите - от адвокатите Йонко Грозев и Красимира Янева. Заседанието, продължило 2 ч., се състоеше в изслушване на ответника и защитата и в задаване на въпроси от съдиите. След това съдът се оттегли да анализира фактите, което според юристи може да продължи 3 месеца.
Правителството настояваше, че палестинецът не е изчерпал възможностите на българската съдебна система за своята защита, макар че Законът за чужденците не му дава право да обжалва екстрадицията си, нито да настоява за обяснения, щом става дума за националната сигурност.
Правителството мотивира изгонването на Ал Нашиф с показания на неговата втора съпруга - българка, с която сключил религиозен брак, без да прекъсва семейната си връзка с арабската си съпруга. Освен това срещу него имало 3-годишно полицейско следене, което доказвало, че действал като емисар на забранената в много страни организация Мюсюлмански братя, че търговската му дейност в България била само за прикритие, че уреждал религиозни курсове за деца, че раздавал валута, бижута и други подаръци за привличане на симпатизанти. Срещу него имало масово недоволство в Смолян и петиция, подписана от 65 души.
Адвокатите казаха, че Ал Нашиф е бил лишен от право на съдебна защита в България, че срещу него няма доказателства за подбудителство на религиозна нетърпимост и насилие, че свидетелстващата втора съпруга е била преглеждана за психическо разстройство, че семейството му е било разделено принудително. Освен това, той бил намерил убежище в България през 1992 г., когато Кувейт го изгонил заедно с много други палестинци след войната в Персийския залив, и като апатрид не е трябвало да бъде екстрадиран, защото е нямал родина, която да го приеме. Адвокатът Йонко Грозев каза, че няма доказателства за психически тормоз на Ал Нашиф над българската му съпруга за нейното ислямизиране и че дори властите сами са я поверили на грижите му, след като разбрали за психическите й проблеми. С нея имал съпружеска връзка от 1995 до 1998 г.
Източник, пожелал анонимност, каза на "Сега", че йорданката с двете български деца вече е заминала при съпруга си в Сирия, където е неговата майка, което означавало, че семейството вече се е събрало. Този факт не бе посочен пред съда. Защитата вчера не каза какво обезщетение ще иска за клиента си, защото съдът още не се е произнесъл за допустимостта на жалбата.
Да им платят колкото каже съдът и да ги махат!
Какво им е българското на дечицата? А на Йонко Грозев?