:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,385
Активни 849
Страници 1,315
За един ден 1,302,066
Скандал с лекарствени препарати тресе Скопие

Смъртоносен пеницилин циркулира из Македония

България внася препарата от същата фирма производител
Скандалът със смъртта на 42-годишен жител на Скопие в резултат на инжектиран "смъртоносен пеницилин" в началото на месеца, лавинообразно нарастна след като се оказа, че препаратът е внесен от фирмата "Елбиор", която е собственост на съпругата на директора на Скопския фармацевтичен институт Стоимир Петров. Дълг именно на този институт е да проверява всички лекарства в медицинската мрежа на страната.

Лекарите констатираха, че бързата смърт на Зоран Атаносов е настъпила в резултат на "пеницилинов шок". Междувременно стана известно, че в град Битоля едно бебе вече 2 месеца е в кома, след като е било инжектирано със същия тип пеницилин, произведен от германската фирма "Ротекс". Лекарствени препарати от същата фирма внасят също България, Албания, Сърбия и Румъния.

"Ротекс" веднага поиска да бъде направено разследване и основен анализ на нейните препарати от Института за контрол на лекарствените средства, за да се установи дали действително използваният в Македония пеницилин е нейно производство и дали условията, при които е бил съхраняван са били достатъчно добри. Ако се установи обратното, фирмата ще съди Министерството на здравеопазването за нанесени щети.

Междувременно Цветко Димишковски, директорът на поликлиниката, в която почина Атанасов, заяви, че пеницилинът трябва да се съхранява при температура до 15 градуса, а повереното му здравно заведение не разполагало с необходимите камери за това.

Покрай пеницилиновия скандал бяха припомнени и други гафове на здравното министерство, ръководено от Драган Данаиловски, излъчен от управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ. В рамките на 1 година избухна два скандала. Първият беше във връзка с внесени лекарства от Югославия, които не бяха в списъка с приоритетни лечебни средства, и които бяха с изтекъл срок на годност и със съмнително качество. Скандалът набързо бе потулен и приключи с уволнението на шефовете на поликлиники, които работеха с такива лекарства.

Другият скандал бе във връзка с вноса на лекарства за две болници в Делчево и Берово, по заявка на здравното министерство. Оказа се, че са внесени лекарства за 1 милион германски марки, 10 пъти повече от необходимите за въпросните болници. Обясненията на министър Данаиловски, че е парафирал разрешенията за внос, без да обърне внимание върху какъв документ слага подписа си, предизвика острата реакция на обществеността и някои медии му поискаха оставката.
658
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД