:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 120
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Позиция

Любен Дилов-син: А защо да не пуснат цветните бюлетини на публичен търг?

Проектът за изборен закон е тест за прага на търпимост на избирателите към нарушаването на Конституцията, смята секретарят-пазител на идеята на "Гергьовден"
Снимка: Александър Михайлов
- Г-н Дилов, как ще коментирате проекта за изборен закон, представен от члена на ЦИК Михаил Константинов?

- Аз съм сигурен, че това е тест. Този проект няма да бъде внесен по този начин в парламента.

- Защо?

- Когато един такъв проект се прави от учен, то той може да си позволи някои волности, за да види как ще реагира обществото. Мисля, че ще има доста корекции, когато бъде внесен.

- Какво точно се тества?

- Прагът на търпимост. Например по отношение на посегателства към конституцията. Защото чрез изискването за плащане на бюлетините се въвежда избирателен ценз. Някаква форма на допуск. Макар че за "Гергьовден" е последен проблем дали може или не може да си плати бюлетините, но тук въпросът е принципен. Ако ще плащаме бюлетините, защото ще ни излязат скъпи шарените, то тогава ние имаме две предложения. Първото е да има една бюлетина и тогава ще излезе съвсем евтино. А второто предложение - ако все пак са различни цветове, да ги пуснат на публичен търг. Като някой иска синята - да наддава. И аз харесвам синята и ще наддавам за нея, стига да не се яви Славчо Христов от "Олимп". Щото над Славчо не мога да наддавам. Както и за червената - що не.

Другият противоконституционен акт е по отношение на подписите, които изискват, за да бъде допусната една партия до участие. Това се казва тайна на избора. Какво означава симпатизантите да се вписват в едни публични списъци? Да не говорим за нелепицата, промъкнала се в медийното пространство, това да бъдат нотариално заверени подписи. Сега, ако някой иска да направи услуга на нотариусите, няма по-добро от това. Всеки от тях би гласувал с две ръце подписите да минават през тях. Но това е нелепица.

- Вие какво бихте променили в този проект?

- Има нещо, което не видяхме в този проект. Може би е нарочно. Ние настояваме от известно време до избори да не се допускат партии, които дължат пари на държавата. За това имаме подкрепата и на ВМРО, и на ДПС.

- Кои са тези партии?

- Веднага ще ви кажа - големите партии. Ами нека си уредят сметките - наеми, ток, вода, парно. Нелепо е за 11 години българският политически живот да бъде пряко финансиран от държавата по опосредствени начини и само Йоло Денев да е бил в затвора за невърнати дългове. Като продаваш трабант, ти искат бележка, че си платил данъците, а като се кандидатираш да управляваш държавата, не ти искат. Все едно, ако си кредитен милионер, да искаш да станеш член на управителния съвет на банката, която си издушил. БСП и СДС никога няма да повдигнат тоя въпрос, но ви съветвам да ги попитате какво мислят по този въпрос.

- Вие ще имате ли проблем да съберете 10 000 подписа?

- Напротив! Това е добре за нас, защото ще е един първичен вот. Но проблемът е, че това изискване не е почтенно. На какво разчитат те? Че хората ще се уплашат да си сложат имената под тези листи? Няма логика.

- Един от мотивите на автора на проекта Михаил Константинов е, че чрез тази бариера ще отпаднат партиите-файтони, които имат по няколко десетки членове...

- Кой е той да определя? Кой има право да казва кой да живее и кой не? От тук до следващото посегателство има една крачка. Има конституция.

- Какво може да бъде следващото посегателство? - Всякакво! 10 000 искат да подкрепят една партия с подписа си. А снимка до подписа, а бележка, че не дължат данъци, че са си платили парното?

- Но Константинов иска да ви помогне да имате повече време в националните медии, за да кажете своята позиция, а не, както до сега, да има циркове с 60-70 партии, които говорят по 15 секунди.

- За мен в момента е въпрос на чест да не участвам в националните медии. В тази телевизия по-добре да не участваме. Обиждаме интелигентността на българите като изобщо го коментираме.

- Каква е представата на "Гергьовден" за един добър избирателен закон?

- Ние на всички срещи го предлагаме. Това е правото на равен достъп. Виждаме го като една бюлетина и да не обиждаме българите с цветните бюлетини. Декларирани отношения между субекта и държавата, т.е. да не дължим пари на държавата. Има купища кафенета и други неща, които са дадени като клубове, и за тях не се плащат наеми, данъци. Ние поне нямаме нито една общинска сграда, която да ползваме за такива работи.

- Окончателно ли е решението "Гергьовден" да участва самостоятелно в изборите, а не в коалиция?

- На 28 януари ще заседав Горната камара, която ще коментира този въпрос. Но ако ние тръгнем да се коалираме с някого, то ще е, за да му помогнеме той да влезе в парламента. Ние нямаме нужда от помощ. За предизборни споразумения ще говорим само, ако има следизборни ангажименти.
1446
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД