Зоран Ристич, последният съдружник на премиершата Елена Костова в частния бизнес, се издирва за фиктивен износ на горива, научи "Сега". "Търсим човек с това име, мисля, че още не са го заловили", потвърди софийският градски прокурор Нестор Несторов. Прокурорската преписка е под номер 7970 от 19. 12. 2000 г. Според полицията Ристич е безследно изчезнал от ноември 2000 г. Въпреки искането на прокуратурата обаче МВР не е пуснало съобщение за издирването му.
Зоран Ристич е основният заподозрян за контрабандния канал на бензин от "Нефтохим", който пловдивските и бургаските антимафиоти разбиха на 3. 11. 2000 г., разкриха от полицията в Бургас. Заедно с още трима души той е отклонявал цистерните с горива за износ към бензиностанции в България. Става дума за 986,8 тона гориво на стойност $ 448 734. Държавата е ужилена от неплатените акцизи, мита и такси.
Разплитането на контрабандния канал
започнало през октомври 2000 г. Тогава в столичната икономическа полиция получили оперативен сигнал, че част от цистерните с горива, предназначени за износ за Сърбия, не достигат до западната ни съседка. Проверката установила, че основен износител е офшорната фирма "IMS", регистрирана на Бахамските острови. Тя купувала горивото от "Нефтохим", а камионите й товарели в петролната база на рафинерията в Пловдив. Документите се подавали в бургаската и пловдивската митница. В законния едномесечен срок те се връщали в митницата с печат за осъществен износ през граничните пунктове в Брегово, Калотина и Гюешево. В журналите на гранична полиция обаче липсвали данни цистерните да са напускали страната.
Далаверата с горивата е възможна заради установената практика суровият петрол да влиза в България в режим "активно усъвършенстване", който освобождава вносителя - "ЛУКойл Нефтохим", от плащането на мита и акцизи срещу задължението получените от нефта продукти да се изнесат, смятат полицаи. Въпреки че по закон бургаската рафинерия е собственик на нефтопродуктите до граничния пункт, тя продава предварително бензина на частни фирми, част от които разтоварват в страната, обясни митничар от Бургас.
Антимафиоти от Пловдив и Бургас започнали да наблюдават базата на "Нефтохим". На 3. 11. 2000 г. засекли два бензиновоза със сръбска регистрация, които, вместо да поемат към границата, се отклонили към бензиностанции в Петрич и София, където разтоварили.
При разпитите шофьорите обяснили, че извършили курсовете по договор с "IMS". От нейно име устни нареждания им давал Зоран Ристич. Той им казал да изпразнят резервоарите на бензиностанциите. Само за периода септември-октомври били направени 93 подобни курса. В РДВР-Бургас са привикани още над 10 шофьори от Бургас и Камено, а в РДВР-Пловдив - други 6-има. Всички потвърждават, че са получавали нареждания от Ристич.
"Когато разбрахме, че премиершата Елена Костова е имала съдружник на име Ристич, веднага проверихме дали не става въпрос за съвпадение на имената. От граничните масиви обаче се установи, че друг сърбин с такова име не е влизал у нас и че човекът е същият.
За да си нямаме неприятности, спряхме разследването
и поискахме указания от София. След три седмици ни наредиха да действаме", разказа пред "Сега" служител на НСБОП-Бургас, включен в оперативната група по случая. Според него обаче е имало изтичане на информация от РДВР-Бургас към замесените в аферата. Това е причината част от събраните данни да отпаднат от преписката. Случайно или не, точно в деня на операцията на НСБОП - 3 ноември, от "IMS" сигнализирали в полицията, че две нейни цистерни са изчезнали и не са минали границата. Така де факто фирмата се застрахова срещу евентуални обвинения, че е замесена в далаверата с горива.
По същото време без обяснения беше уволнен директорът на РДВР-Бургас полк. Божидар Алексиев.
След като делото започва да се разплита, следователят праща призовка на Зоран Ристич на адреса, на който е официално регистриран. Тъй като сърбинът не е открит, е пратено писмо до Дирекция на национална служба полиция (ДНСП) да бъде установено местонахождението на Ристич и той да бъде доведен принудително. По закон ДНСП сама преценява на какво ниво да е издирването - местно, национално или международно (чрез Интерпол). Говорителят на МВР Нина Селвелиева заяви пред "Сега", че Интерпол не е алармиран за Ристич. Тя обеща да провери дали го търсят в страната, но до вчера не можа да даде отговор. Проверка на "Сега" установи, че нито едно от регионалните РПУ-та не знаеше, че сърбинът е обявен за издирване.
"Сега" откри Зоран Ристич в собствения му ресторант "Златната скара", намиращ се в центъра на София - на бул. "Патриарх Евтимий" 10. Заведението нашумя тези дни, когато пиян полицай застреля 16-годишната Елеонора Димитрова.
Зоран Ристич не отрече, че е работил с "IMS" и че знае, че фирмата е замесена в афера с горива. "Когато заведоха делото, отидох доброволно в прокуратурата да обясня", твърди Ристич.
Той се явявал само посредник по сделката с горивата
и нямал нищо общо с фиктивния износ. "Имам приятели в Сърбия, които търсят гориво. Свързвам ги с фирми от България, които продават. Получавам си комисионата. Нищо нередно не виждам", заключи той.
Ристич обясни, че "IMS" е собственост на братя Димови. По-малкият Тони живеел в Пловдив, другият - в Бургас. Сърбинът свързал братята със сънародника си Миодраг Рашич, с когото се познавал от август миналата година. Рашич имал регистрирани две фирми у нас ("Аквариус" и "Скорпио") и две в Югославия ("1-ви май"-Пирот и "ЖП-гара"-Димитровград).
"Рашич тайно от мен е продавал горивата в България. Като го разбрах, веднага спрях контактите си с него", разясни Ристич.
Югославският гражданин Зоран Ристич се появява за първи път в съдебните ни регистри през 1993 г., когато става съдружник в небезизвестната фирма "Булс". Компанията е регистрирана на 18. 9. 1990 г. в Пловдивския окръжен съд от Соня Иванова Пионова. По-късно тя става съпруга на Зоран Ристич. "Булс" е с предмет на дейност търговия и посредничество. В Пловдив офисът й е на ул. "Московска олимпиада" 3, а представителството й в Белград е на ул. "Степана Сопаница" 9.
На 26. 4. 1995 г. на мястото на Соня Ристич
в "Булс" влиза Елена Григорова Костова,
съпруга на СДС лидера Иван Костов. Тя купува 49% от акциите. По това време компанията вече се занимава с износ на петролни продукти за Македония.
"Нашата фирма развиваше най-голяма дейност по времето на правителствата на Любен Беров и на Жан Виденов. Всички ни гледаха под лупа, защото работехме с "Плама"-Плевен. Ако можеха тогава да ни хванат, нямаше ли да го направят?", обясни преди време Елена Костова. Тя напуска "Булс" през 1997 г. след решението на НИС на СДС всички роднини на висши сини политици да излязат от частните, общинските и държавните компании. Веднага след това "Булс" е обявена в ликвидация. В декларацията на премиера Иван Костов към публичния регистър пише, че съпругата му е получила 30 000 лв. от своя дял във фирмата. Тогава премиерът дори се оплака от тромавата процедура по ликвидацията на "Булс", която се точела вече трета година.
Миналата година лидерът на БСП Георги Първанов обеща да изнесе данни, че "Булс" е нарушавала югоембаргото. Вътрешният министър Емануил Йорданов се закле, че във ведомството му няма данни за това, но призна, че МВР не е проверявало дейността на "Булс". Първанов досега не е показал никакви документи.
След идването на СДС на власт
бизнесът на Зоран Ристич се разраства
През 1998-1999 г. той купува от Юлиана Василева Найденова "Бартрикс" ЕООД. Ресторант "Златната скара" е собственост на тази компания. Ристич регистрира и две нови фирми - "БУЛСС" ЕООД и "Хедер лайн" ООД, с най-разнообразен предмет на дейност. Адресът на всички компании е един и същ - район "Оборище", ул. "Султан тепе" 19. Проверка на "Сега" установи, че това е четириетажна кооперация. В нея живеят предимно възрастни хора, които категорично отрекоха там да се помещават частни фирми. Никой не си спомни техен съсед някога да е бил човек на име Зоран Ристич.
Преди 3 години обаче в един от апартаментите на втория етаж на кооперацията под наем е живял Калин Йовков Колев, който е съдружник на сърбина в "Хедер лайн". "Той се изнесе оттук и в момента живее на ул. "Буная", обясни собственичката на жилището г-жа Хлебарова. Самата тя не го била виждала отдавна. На домашния телефон на Колев през целия ден вчера се включваше факс.
На "Султан тепе" 19 Калин Колев е регистрирал и останалите си фирми - "Симтекс 97" ООД (в съдружие с Жельо Тодоров), "Каина-Международна търговия" (съдружник му е Цанко Вражилски), "Андромекс", "Издателство Мърлин", "Тюрк-Ауто Санаи", "Форуърд" и "Шамбала Пълдин". Една разходка дотам е достатъчна, за да стане ясно, че в кооперацията няма нито издателство, още по-малко пък се върти международна търговия. С какво точно се занимават тези фирми, не е ясно.
Елена Костова: Не съм се виждала с Ристич
- Г-жо Костова, как мога да открия г-н Зоран Ристич, който ви беше съдружник във фирма "Булс"?
- Еее, не знам.
- Не сте ли го виждали скоро?
- Не.
- Откога не сте го виждали?
- Сега пък т`ва не е ваша работа... (тук премиершата си изключи мобилния телефон).
Зоран Ристич: С премиершата се виждаме, приятели сме
- Г-н Ристич, знаете ли, че ви издирват за контрабанда?
- Знам. Очевидно е трудно да ме открият. Какво да направя? Не мога да избирам своите приятели. Вероятно атакуват Елена Костова, не мен. Те търсиха в "Плама", не намериха нищо. Не могат да пробият фондацията и затова моето име намесват. Цялата работа я правеше Миодраг Рашич, който искаше да изнася горивото в Сърбия. Той искаше да му посреднича да купува бензин, а през това време отклонявал цистерните. Използвал е дупка в закона, която разрешава това.
- Но от полицията твърдят, че при разпитите шофьорите са посочили вас като организатор на контрабандата?
- Какъв организатор? Аз не познавам нито един шофьор. Шофьорите са си подписали декларация, че трябва да доставят горивото зад граница.
- А вие как се запознахте с този Рашич?
- Един приятел ми го препоръча. Познаваме се от 15 август миналата година. Идвал ми е в къщата два-три пъти. Водил е детето си да играе с моето. Това ми беше първата и единствена сделка с него. Когато отидох в прокуратурата, им казах, че това момче е още в България и къде живее, ама те не си направиха труда да го хванат. Рашич може да ми е пратен от някого, за да ме измами. Проблемът е в закона ви - той не задължава сръбската страна да идва в България (за да сключи лично договора - б. р.). Рашич ми даде парите кеш, аз ги занесох на братя Димови. Само посредничих, нямам никакво отношение към аферата.
- Сигурен ли сте, че братя Димови са изрядни бизнесмени?
- Много честни и почтени хора са. От 2 години ги познавам. Над двеста камиона сме прекарали с тях.
- Финансирате ли фондация "Бъдеще за България"?
- Не, не. Има кой да я финансира.
- Г-жа Костова знае ли за проблемите ви с прокуратурата?
- Тя не знае за това. Не съм й споделял.
- Виждате ли се с нея след края на съдружието си?
- Да, виждаме се на месец-два веднъж да си кажем как сме, здрави ли сме. Имаме приятелски чувства един към друг.
|
|