Реално аз не съм си давал сметка, че гражданското общество запаметява факти, които за мен са деактуализирани много отдавна. Но въпреки това този вид общуване е изключително важен, затова искам много сериозно да се отнеса към читателските ви въпроси.
Многоуважаеми г-н Доган, в качеството си на социалист и националист неведнъж съм участвал в прояви, насочени срещу вас и ръководената от вас партия. В интерес на истината и много пъти съм се възхищавал на казани от вас тежки, но справедливи думи. Та искам да попитам вас, човека, който пръв предложи законово да се регламентира проституцията, какво мислите за търговията с "жива плът"? И какво трябва да бъде възмездието за онези, които превръщат против волята им в "бели робини" нашите съпруги и приятелки, нашите сестри и дъщери.
Свилен Евгениев, София, ул. "Доброволец" 10
Този въпрос явно е свързан с моята идея от 1992 г. за законопроект за проституцията. Тогава всички погледнаха на него като на несериозен акт - като че ли не е възможно проституцията да е реалност в нашата страна. Някои дори се обиждаха, че се говори на тази тема. Но ето че това стана реалност! По официални данни над 10 000 момичета, упражняващи тази древна професия, са извън страната. Аз мисля, че това трябва да се регламентира, защото има отношение към моралните стойности на нацията. Следващият парламент трябва да вземе отношение към този въпрос, задължително. Държавата по някакъв начин трябва да има контрол над тази дейност, понеже става дума за младите поколения, които тръгват по този път. А пък и борбата с престъпността във всички случаи върви ръка за ръка с проституцията и наркотрафика.
Понякога си задавам въпроса: каква ли би била най-новата ни политическа история без Ахмед Доган? И как успя толкова години да се задържи начело на ДПС? 11 г. след 1989 г. почти никой не си спомня за лицата от "зората на българската демокрация" - Петко Симеонов, Желю Желев, Александър Йорданов - всички те бяха изметени от върховете на политиката от новото поколение демократи с комсомолски значки, с ченгеджийско минало и тъмни петна под очите - следствие на прекомерно зубрене на марксизъм-ленинизъм... Единствен остава Доган, който все така си прави алъш-вериша.
Г-н Доган, как се задържахте на върха толкова години? С какво ще оправдаете вашите често напълно безпринципни коалиции, с които вече 11 г. забавлявате България? То не бяха сини, червени, зелени, луджевци, монархисти! Какви са принципите ви при избора на коалиционни партньори? Или спазвате максимата "Който даде най-много"?
След местните избори заявихте, че следващият парламент няма да може да сформира кабинет без вас. Но забравихте, че и ДПС също бе губещ - избирателите ви се оказаха с 1/3 по-малко спрямо изборите от 1997 г. Не се ли самозалъгвате, че ролята ви на "балансьор" в 39-ото НС ви е гарантирана? Как виждате бъдещия парламентарен статут на движението ви?
Често в медиите се върти версията за бившето ви животопрепитание в служба на ДС. Понякога не ви ли обзема чувството, че сте употребен (употребяван) човек/политик? Лесно ли се управлява ДПС? Впечатлението е, че сте авторитарен.
Иван Асенов, Велико Търново, ул. "Стара планина" 20
Когато сме правили коалиции, винаги сме изхождали от необходимостта да разширяваме социалната база на избирателите - за да не се свежда тя само до етническия вот. Във всички парламентарни групи сме имали българи депутати - лица с авторитет и либерална партийна насоченост, понеже нашата програма е либерална. Основни критерии са били националните интереси, сигурността и стабилността на страната, правата на човека, но най-вече тези хора да бъдат диалогични и компетентни в личен план.
Безпринципни коалиции не са възможни. Всяка коалиция се гради върху определена програма и приоритети. Не е задължително да правят коалиции само организации с близки платформи. Ако се прави коалиция за национално спасение, там приоритетите са няколко - за стабилизиране на страната. Ако се прави коалиция за управление на страната, там трябва да са съгласувани приоритетите на страната и кой какъв управленски потенциал има за материализирането на тези приоритети в контекста на присъединяването ни към Европа.
Що се отнася до бъдещия парламентарен статут на ДПС, движението ще влезе в НС и ще е една от сериозните сили. Ние сме готови вече да споделим отговорността да участваме в управлението. Но не на всяка цена, това е много важно! Властта е инструмент за решаването на конкретните проблеми на страната и на гражданите. Когато една политическа сила си поставя задача на всяка цена да участва във властта, тогава други ценности мотивират поведението й.
Не се чувствам употребен политик и никога не съм се чувствал употребен. Няма нищо в моя живот, от което да се отричам и от което да се срамувам.
Дали лесно се управлява ДПС? Не се управлява лесно, защото това са хора с много ясни искания и интереси. Освен сигурност в утрешния си ден и равноправие те искат и хляб! Искат да се развиват като български граждани. Тук освен пожеланията трябват и реални действия, които създават реални условия както за утвърждаването на демократичните ценности, така и за просперитета на страната. Защото без хляб няма демокрация.
Кой е най-големият ви грях? Като книжен човек, философ и мълчаливец, вглъбен във вътрешните си светове, как се чувствате под прожекторите от 11 г., сред съмнителните "звезди" на родния политически небосклон?
Били сте бедно момче, в бедно село, расли сте без баща, пренебрежението на околните може би ви е преследвало. Кое ви мотивираше през цялото време да стигнете дотук, до сегашната си позиция като несменяем лидер на една от основните партии в България? А чувствате ли се на мястото си? Не се е ли е замъглил погледът ви от толкова много внимание - на авторитети, на жени, на хора с пари?
Калина Симова, 33 г., филолог
Може би най-големият ми грях е като политик. Защото съм дал възможности на много хора, които не са оправдали доверието ни после. ДПС често е било използвано като трамплин. А след като влязат в парламента, често е ставало объркване и те започват да си търсят нови места. Т. е. подменят вота, който са получили.
Кое ме е мотивирало през последните 11 г. - чувствал съм се през повечето време на мястото си. Бил съм съгласен със своите ценности. Разбира се, понякога човек прави компромиси и те са много съществени. Но ако компромисът вече засяга моята ценностна система, тогава аз не участвам в това. Мотивът, който ми дава енергия от самото създаване на ДПС, е стопиране на всякакви желания и намерения за "възродителния процес", независимо от коя политическа сила идват. Второ, изграждането на демократична България е достатъчно висока цел, за да те мотивира и в конкретните действия.
Винаги съм се виждал като учен, като преподавател. За голямо съжаление животът ме принуди да си коригирам част от целите. Но моето самоусещане винаги е било като на теоретик-анализатор, който се занимава с духовното състояние на обществото. Е, животът ме принуди да бъда субект на политически реалности, а в някои отношения и архитект на политически реалности.
Благодаря ви за въпроса, г-жо Симова, дали се замъглява погледът на един политик. Има такова нещо. И ако някой ви каже, че не 11 г., а няколко години ще бъде на върха на политическия живот, без да му се замъгли погледът, просто не му вярвайте, това не е сериозно! Има замъгляване. Защото пред прожекторите човек се чувства по по-друг начин, отколкото в сянката на живота. Пред главния вход се чувства със значително по-добро самочувствие, отколкото в задния двор. И тук основното е да остане верен на себе си.
Но чувството за значимост не е със задължителна сила само за тези, които са на върха на пирамидата. Аз изповядвам философията на Платон - за "най-доброто в своя вид и род". Можеш да бъдеш най-добрият зидар, което значи, че си равнопоставен на най-добрия политик. Можеш да бъдеш най-добрата майка, което е равнопоставено на най-добрия философ. Можеш да бъдеш най-добрият филолог, което е равнопоставено на най-добрия държавник.
Уважаеми г-н Доган, за мен вие сте противоречива личност, съчетала в себе си хитростта и мъдростта на турски везир, прозорливостта на политик от нов тип и слабостите на обикновения човек. Затова ви моля да ми отговорите:
1. Историята на България е написана с много кръв и сълзи - тя не се забравя. Кому беше нужно излъчването на филма на г-жа Т. Ваксберг? Трябва ли да се прави аналог между събитията в едно далечно минало и тези от едно близко минало - преименуването на българите в Османската империя и преименуването на българските турци? Докога съдбата на хиляди хора и мъката им ще е играчка в ръцете на родните политици? Не е ли време да се остави миналото на спокойствие, или отново е "време разделно"?
2. Вашето преклонение и възхищение пред светинята на българския народ - Васил Левски, откъде идва? Може би отново от българския корен, от земята ни, или...
3. Вярвате ли в себе си, в своите качества и компетентност? Мислите ли, че един "български турчин" като вас, ако застане начело на коалиционно правителство, ще съумее да изведе страната от сегашната криза?
Добринка Тодорова, Русе
"Възродителният процес" е много тежка тема. Много внимателно съм проучил този въпрос, доколкото съм могъл. Естествено в Османската империя е имало периоди, когато може би са правели и това, макар да не е ставало масово - аз съм убеден. "Масовостта" на асимилационната политика в рамките на Османската империя е внушение, което има сегашни политически измерения. Трудно може да се прави аналогия между тогавашните политически реалности - преди неколкостотин години и сега, когато светът има друга ценностна система, други корективи, други критерии - най-вече за идентичност. Идентичността е проблем на самосъзнание, а не на произход. Нито една държава не може да те убеди, че ти си китаец, когато в твоето самосъзнание ти си българин или българка.
Аз съм се възхищавал на Левски от гледна точка на неговата саможертвеност въпреки неразбирането на това, което той прави, от страна на масите. За мене най-сериозното послание на Левски е "Народе????", когато е предаден от своите. Както неговите хора си измиват ръцете с него. Досега поне аз не съм чел сериозен опит за отговор на тези 4 въпросителни. Аз лично имам отговор на тях - защото съм минал през подобна ситуация.
Уверен съм в своите качества, но не мога да се възприемам като премиер. Мога обаче да направя всичко възможно България да има добър премиер, за да намерим пътя за издигането на нацията и да довършим реформите и най-вече интегрирането в Европейския съюз.
В процеса на присъединяване към ЕС страната ни, по обясними причини, ще става все по-привлекателна за българските турци, изселили се доброволно или насилствено в Турция. Aко ДПС участва в бъдещото управление на България, каква политика ще провежда в това отношение?
Георги Цеков, MALD Candidate, The Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University Medford, MA 02155
Естествено политикът трудно може да се намеси в такова нещо, защото това е решение на всеки един човек - дали ще се върне в България, или ще остане другаде. Дай боже, един ден България да е притегателен център на всички, които са напуснали страната, а те са не само онези, отишли в Турция. Трябва да имаме такава политика, защото един ден тези изселници могат да се превърнат в центрове по света, които да лобират за България.
Какво е мнението ви за "бастиона Кърджали"? Дали Кърджали е още крепост на ДПС? При евентуално участие на ДПС във властта каква ще е вашата формула за икономически просперитет на страната ни в условията на валутен борд, икономическа стагнация, демографски срив и т. н.?
Джем Зинел, Кърджали
ДПС има програма за икономически просперитет на България. Страната се нуждае спешно от външни инвестиции. За голямо съжаление политическите сили не бяха готови досега с проекти за тях. Що се отнася до демографския срив, следващият кабинет трябва да вземе реални мерки за нормалното възпроизводство на нацията. Детските надбавки са смешни и държавата ще бъде принудена да вземе сериозни мерки в това отношение.
Кога Ахмед Доган лъже и кога е искрен - когато пред тв камерите признава, че всеки турчин, попаднал в университет, е вербуван и той самият не е изключение? Или когато твърди, че ако се докаже участието на ДС в създадената от Сокола организация на турците за отпор на "възродителния процес", ще подаде оставка? Самата организация реална ли е, или е плод на самовлюбеното мислене на ДПС водача?
Саня Фиткова
Пак повтарям: ако има само един факт - както за нелегалната организация, така и за ДПС, - че са създадени под контрола на ДС, не само аз ще си подам оставката, но ще искам оставката на цялото ръководство на партията и веднага отиваме на национална конференция, за да решим за какво става въпрос. Но щом го казвам, убеден съм, че няма такова нещо!
Нека г-жа Фиткова сама да провери дали ДПС е реална организация, аз ще й създам условия за това. Ако ДПС има имагинерна същност, това много бързо може да се разбере, обратното - също. Тя сама трябва да се убеди, това не е въпрос на убеждаване.
Кой сте вие, че ще говорите на турски на митинг в Бургас и ще искате вицепрезидент с чалма? Ами да станем по-добре вилает на Турция! Защо след местните избори в град Кубрат ваши хора свалят българското знаме от кметството и издигат турското? Това ли е вашият етнически модел?
Как не се срамите да казвате, че Левски е ваш кумир? Левски е искал държава и с турците, но с обикновените хора, а не с душмани и крадци. Искам да знаете, че влезете ли в правителството и говорите ли пак на турски по митинги и площади, аз ще съм първият, махнал се от тази държава, която вече няма да е България, а поредната циганска околия. А най ще е добре, ако се върнете всички оттам, откъдето сте дошли преди 600 години...
С омраза: Скинхед, Русе
Тук има разместване на нещата. Първо, на митинг в Бургас никога не съм казвал, че искам вицепрезидент от ДПС. Всъщност аз никога не съм казвал такова нещо! Този, който се е подписал като "Скинхед", бърка. Второ, лично аз бих предложил съответният човек, който е свалил българското знаме от кметството в Кубрат и е издигнал турското, да бъде наказан с много голяма санкция. Няма такова нещо. Това са явно слухове, които се пускат от "скинхеди" тук-таме, за да създават образа на врага.
Г-н "Скинхед" се възмущава откъде накъде аз имам слабост към Левски. Ако той знае за Левски колкото мен, бих се радвал.
Подобни предложения всеки да се върне там, откъдето е дошъл преди 600 г., мисля, че може да се преобразуват в други. А той защо не си замине? Какъв е критерият за идването на хората в тази страна? Кой е дошъл по-рано - това ли е критерият? Ако тръгнем по тоя път, тракийците могат да изгонят всички ни. Представяте ли си - една тракийска организация да изгони всички, които са дошли след тях?! Какво ще прави тогава този г-н "Скинхед"?
За мен е неоспорим факт, че сте един от най-големите днешни наши политици. Отвращавам се от политиката, но не и от умните политици!
Имам много познати туркини. Те са и гостоприемни хора, но един факт няма да забравя. През 1986 г. бях на гости в Кърджали и домакините ми там току-що бяха изпратили една учителка туркиня, която се изселваше. С голяма обич й били купили за спомен разкошен сервиз. Но когато влакът потеглял, през прозореца и пред очите на всички тя хвърлила сервиза с думите "Мръсни гяури! Дано всички счупени парчета се забият в главите ви. Не желая никога да се срещам повече с вас!". Изтръпнали всички - как може това хрисимо девойче да таи толкова злоба, и то към хора, които винаги са я уважавали и почитали?
Г-н Доган, аз, безпартийната българка с висше икономическо образование и 46 лв. пенсия, на 70 г., ще ви кажа: и да сте били сътрудник на ДС, това не е престъпление, защото не всички сътрудници на ДС са били предатели. Но в днешна България има много предатели, които продадоха на парче родината... А вие подкрепете не онази партия, която ще ви даде министерски кресла, а която ще създаде условия за по-човешко съществуване на турското население в България. Стига омраза и разединение! Бъдете там, където ви иска народът.
Р. Петрова Димитрова, София, "Оборище" 72, вх. А
Случаят, за който говори г-жа Димитрова, трудно може да бъде през 1986 г. Вероятно става дума за 1989-а, когато имаше изселническа вълна. Импонира ми добронамереният тон на това писмо. Но действително реалността тогава - 1985-1989 г., бе много тежка. Успяха да разрушат добрите съседски отношения, комшулука, приятелството... И аз известно време не разговарях с моите приятели българи. Дълбока беше болката, разтърсваща! Те успяха да ангажират цялото общество и да го противопоставят на нас. Много приятели отбягваха да общуват с мен. Естествено аз не одобрявам случката, просто се опитвам да разбера какво толкова тежко е изживяла тази учителка, за да реагира по такъв начин.
Въпросите задава анонимен пенсионер на 68 г., защото се страхува. Не съм членувал в никакви партии. След 9 септември ни наричаха фашисти, защото баща ми бе съден от Народния съд като незаконно забогатял. После съдът заключи, че състоянието ни е придобито по честен път, но си останахме фашисти чак до 10 ноември 1989 г. След тази дата аз повярвах в промяната, но днес, отново търсейки истината, ме наричат комунист.
Г-н Доган, уважавам ви, че пръв от политиците заговорихте за синия фашизъм на СДС през 1992 г. Но кажете ми: ако българските турци са 800 000 души (както твърди Т. Ваксберг), къде са тогава и колко са потомците на насила потурчените българи? Кой е майчиният им език. Защото според мен тези, които вие наричате български турци, са потомците на потурчените българи мохамедани и майчиният им език е български.
Отговорете ми одобрявате ли:
1. Ликвидирането на кооперативното селско стопанство?
2. Разграбването на промишлеността под формата на приватизация от страна на крадците от "Олимп"?
3. Ликвидирането на безплатното здравеопазване и санаториумите?
4. Ликвидирането на безплатното образование?
Учудва ме, че някои от писмата имат много точна информация, която съм мислел, че се е изтрила даже от собствената ми памет. Тезата за "синия фашизъм" примерно. Казал съм го по повод изгарянето на портрета на президента Желев през 1992 г. и българското знаме. В демократична държава това не бива да се случва.
По въпроса колко са потомците на ислямизираните българи - нямам такъв разчет естествено. Мисля, че този въпрос внушава предположения, че едва ли не всички турци в България са с български корен или са ислямизирани българи. Не приемам тази теза - тя е невярна и опасна. Но, повтарям, етническата принадлежност е въпрос на лично самосъзнание.
Колкото до конкретните въпроси, винаги съм имал положително отношение към кооперативното движение. Негативно съм се отнасял към разграбването на стопанството като цяло. Онези, които си мислят, че крадат държавата, един ден ще получат възмездие, и то по закон. В условията на демокрация никой не може да се укрие. Може да се укрие година, 2, 3, докато е силен.
Естествено в условията на пазарна икономика здравеопазването вече има друга структура. Аз съм "за" държавата да намери начин да осигури на пенсионерите екзистенц-минимум, защото тя е голям длъжник на хората, които изградиха България, а сега са на ръба на нищетата.
Също съм "за" достъпно образование, защото държава, която не се отнася сериозно към образователната си система, няма ясна идея за най-голямата си инвестиция - в младото поколение.
Останалите отговори на Ахмед Доган четете в понеделник.