Ех, какви времена бяха! Какви хора имаше в парламента! Не прости политици, а легенди, които побутваха напред българския преход.
Те си отидоха. Повечето от тях даже нямат нищо общо с политиката.
Много от бившите звезди на СДС въобще не бяха допуснати до предварителните избори на партията през 1997 г. На Филип Димитров и Едвин Сугарев бяха обещани дипломатически постове. Евгений Михайлов остана извън листите в Ловешко. Отиде си Свободка Стефанова, която първа предупреждаваше, че ако СДС дойде на власт, кръгът "Орион" на Жан Виденов ще бъде сменен от "син приятелски кръг". Тия светли души, които се промъкнаха на предварителните избори на СДС и спечелиха първичния син вот, после горко плакаха. Оказа се, че гласуването няма никакво значение, тъй като след една дълга нощ Костов извади голямата писалка и сътвори нови кандидатски листи. Най-фрапантният пример на вмешателство беше изхвърлянето на Васил Михайлов от листите. Нубиеца се яви на предварителните избори в 25-и район София и ги спечели от раз. Костов обаче го задраска, защото Михайлов бил казал преди месеци, че "СДС е колективен образ на Жорж Ганчев"!
----------------------------------------
Но кой плаче за бившите сини депутати? Никой, защото те не са за оплакване.
Бардът на българската демокрация Александър Йорданов вече четвърта година учи полски във Варшава, където ни е посланик. Други двама радикалдемократи също отлетяха в странство. От май 1999 г. Георги Карев представлява страната ни в Кралство Мароко, а тв-кадърът Емил Капудалиев е нашият човек в братски Узбекистан. Посланик в Дания пък стана социалдемократът Крум Славов.
В края на декември бившият депутат от СДС проф. Владимир Шкодров получи най-високото отличие на страната ни - орден "Стара планина" I степен. 70-годишният професор по астрономия, който през 1991 г. откри нова звезда и я кръсти "Блага" (на Блага Димитрова), оглави през 1994 г. Института по астрономия към БАН, а сега преподава в Шуменския университет, на който бе ректор. Шкодров влезе в по-новата ни историята с миналогодишното си изказване:
"Българите се притесняват да си купуват астероиди!"
Двамата пловдивчани, които бяха изчистени от СДС "за изказвания и дейност срещу регионалното ръководство" - Павел Шопов и Васил Дойков, - сега чакат с нетърпение да се появи СДС-2, за да се борят срещу Иван Костов. Друг ексдепутат на сините - Иван Сотиров, се води поборник срещу Евгений Бакърджиев в СДС-София. Той именно откри математическа грешка на акад. Сендов при откриването на 37-ото НС, е шеф в СДС-Средец. Красимир Момчев от Бургас пък поведе нова партия - Българска християнска коалиция, която в момента преговаря за коалиране с Народен съюз.
Бившият депутат и син земеделец Григор Малев в момента се подвизава в Агенцията за чуждестранна помощ, а младичкият депутат от 37-ото НС Димо Гяуров вече е генерал и директор на Националната разузнавателна служба. Чиновник в правителството е и ексдепутатът Иван Станчев - председател на Съюза на репресираните. Зам.-министър на екологията пък е бившата депутатка-земеделка Марияна Лукова. Около нея в екоминистерството се върти друг бивш член на ПГ на СДС - Руслан Сербезов. На топло е и Нелсон Ненов - той е в областната управа на Ловеч.
Евгений Еков пък, който бе депутат на ВМРО в ПГ на СДС, получава заплата от Министерството на отбраната, а скоро май ще отлети посланик в далечна страна.
За човека с камерата Евгений Михайлов нещата са ясни - той дава под наем на американци павилионите на "Бояна", която по някое време трябва да бъде приватизирана. Друг син депутат от бившата комисия за радио и телевизия Иван Будимов в момента
контролира малката солунска митница - тази в Петрич
Много добре се устрои и Цоньо Ботев - той е шеф на метрологията и стандартизацията. Още по-добре се подредиха нещата и за ексдепутата Спас Димитров - който стана шеф на ДСК.
За разлика от нявгашните сини, повечето от които продължават да се занимават с политика или пък представляват страната ни в странство, ексдепутатите от опозицията
направо са зарязали тази професия
С малки изключения, разбира се. Например някои от народните избраници на БСП сега са депутати от Евролевицата. С изключение на Николай Камов, който напусна и парламента, и Евролевицата и е изцяло обсебен от новото Политическо движение "Социалдемократи".
Всеизвестният от миналото Народно събрание Ангел Димов, който не спираше да ръси бисери от трибуната на Народното събрание и яростно защитаваше земеделските кооперации "орсовки" и "Орион", сега е пенсионер. Бай Ангел, както го наричаха колегите му, почти не се мярка на "Позитано" 20.
През март 1999 година се опита да създаде ново обединение в БСП, наречено "Български път" с цел написването на нова програма на Социалистическата партия. Оттогава обаче нищо не се е чувало нито за тази инициатива, нито за Димов.
Един куп бивши социалисти сега адвокатстват. Сред тях са Ана Караиванова, небезизвестният Златимир Орсов, скандалният вътрешен министър Любомир Начев, Светослав Шиваров, Мариана Христова, Ана Миленкова. Младен Червеняков, който дели заедно с Ангел Найденов говорителския пост в БСП, също е адвокат. И лидерът на "Открит форум" Красимир Премянов бил вписан в адвокатската колегия, но не се занимава с това.
Някои от червените са се отдали на учителска дейност
Сред тях са ексминистрите Румен Гечев и Дончо Конакчиев - първият учи студентите в Икономическия университет, а вторият преподава в Нов български университет. Гечев освен това е и финансов консултант на концерна "Деу".
Скандалната бивша здравна министърка Мими Виткова пък работи в някакъв приватизационен фонд към "Доверие".
Депутатите Дончо Атанасов и Сашка Каракашева също не се занимават тясно с политика. Атанасов работи в една от фирмите на Николай Гигов, а Сашка използва компютърните си умения в издателство "Христо Ботев". Кирил Желев пък е консултант към няколко търговски фирми.
Бившият депутат Иван Атанасов е търговски директор на "Девня цимент".
Една Нора Ананиева пребивава постоянно на "Позитано". Тя е член на Висшия съвет на соцпартията и даже оглавява Института за исторически изследвания на БСП. Освен това казват, че през Ананиева минавало цялото финансиране на фондация "Фридрих Еберт".
Единствено за Жан Виденов нищо не се чува. Както казват негови съпартийци: той нищо не прави, седи си вкъщи. Наскоро вестниците писаха пък, че си правел ремонт на апартамента.
И от бившите на ДПС има депутати, които са предпочели
да се сгушат в друга парламентарна група
Така например бившият заместник на Ахмед Доган Гюнер Тахир освен че напусна ДПС и направи свое такова, сега се подвизава в ПГ на СДС.
Повечето бивши депутати от движението обаче или са захванали нещо частно, или са се устроили добре на държавна работа.
Депутатът от 36-то Народно събрание Максим Димов и доброволно напусналият този парламент Юджел Атилла се занимават например с частен бизнес.
Кадир Кадир отдавна си работи в Сметната палата, бившата депутатка Сейхан Садък е частен нотариус, а Гюлбие Реджеб отскоро е съветничка в подопечното на Евгени Чачев министерство. Проф. Ибрахим Татарлъ е пенсионер, а Хасан Али съветва парламентарната група на ОНС по земеделските въпроси.
Та така. На повечето бивши народни избраници депутатстването едва ли им липсва. Хич и да не ги мислим даже. Както се вижда, без хляб не са останали, нито пък ходят и ронят сълзи, че парите не им стигат, за да си закърпят панталоните. Да му мислят тези, на които им остават по-малко от 5 месеца излежаване из кулоарите на парламента.
|
|