Павел Лазаров е на 34 години, от 11 години живее в Милано. Работи като консултант по фирмени информационни системи. Участва в организационния комитет на Движение "Българският Великден". В сайта на формацията - http://www.bgvelikden.org, е записано, че движението заема позиция по конкретни обществени или управленски въпроси и действия, а не подкрепя безпринципно конкретни политически формации
- Г-н Лазаров, какви ще са акцентите на тазгодишната среща на Движение "Българския Великден"?
- Както сте прочели в нашия сайт, ще дискутираме по темите:
* Образованието - да възродим световното му ниво
* Европейският съюз - какво ни очаква пред прага на присъединяването
* По-добра бизнессреда за малките и средни предприятия
* Гражданското общество - пътища за засилване на влиянието на обикновените граждани върху политиката.
Доколкото зависи от мен, ще се постараем да представим и да очертаем посоките за по-нататъшното развитие на ПРАГ за по-добро образование (ПРАГ означава Проект на активното гражданство), както и да привлечем възможно най-много енергични съмишленици за реализацията му.
- Какво направиха вашите предшественици във властта? Не смятате ли, че през 2000 г. им беше по-лесно да дават съвети отвън, а като поеха част от управлението положението се промени. Визирам Николай Василев, Любка Качакова, Милен Велчев.
- Да се говори за наши предшественици, където и да било, е неточно. "Българският Великден" бе мястото и трибуната, от която за първи път публиката чу имената на Василев, Качакова и Велчев. Подчертавам "публиката"! Оттогава до днес "Българският Великден" се развива самостоятелно и независимо като мрежа от активни неполитизирани граждани, работещи безвъзмездно за една по-добра България.
Съветите ни през 2000г. бяха от общ характер, следователно без особена оперативна стойност и звучаха повече като пожелание. Естествено, веднъж попаднал във властта, всеки има повече отговорности, съветите по-често ги получаваш, отколкото ги даваш, а мерките за качеството на работата ти са други. А че положението в България се е променило в последните години, няма съмнение, но не съм сигурен, че е заслуга или вина на бившите "великденци".
- Сега те чуват ли гласовете ви като част от правителството?
- Не. Щеше да бъде прекалено хубаво, но и прекалено претенциозно от наша страна. Мисля, че гласовете, които слушат, са други, често противоположни на нашите.
- Имате ли политически амбиции, предстоят парламентарни избори у нас?
- Не. Нямаме политически амбиции, но знаем, че в разгара на предизборната кампания политиците са много по-чувствителни и смятаме да се възползваме от завишената им чувствителност, за да прокараме нашите идеи и конкретни предложения. Ще спомена само главните:
* Настойчива покана управляващите да започнат да консултират и използват във всекидневната си работа събраните предложения в ПРАГ за по-добро образование. Това е информационна система, която съдържа конкретни оперативни, организационни и нормативни предложения на граждани, потърпевши или наблюдаващи образователните практики.
* Предложения към следващото правителство за подобряване на бизнессредата в България. Те са резултат от постоянната анкета за конкурентоспособността на малкия и среден бизнес в България.
* Настояване за бързо и категорично прилагане препоръките на Европейския съюз за реформи в съдебната система на България, подкрепено от близо 1600 сънародници от всички краища на света.
- Как изглежда страната ни през очите на един млад българин отвън? Вие бихте ли се върнали в България?
- В моите очи България изглежда като нива, по която току-що са покарали първите крехки стръкчета демокрация - в смисъл на условия за достойно човешко съществуване. Ако желаем да живеем в една цивилизована държава, трябва всички заедно да направим, каквото е по силите ни, тези стръкчета да се умножават и да растат здрави и силни. За целта трябва да изкореним задушаващите ги плевели, но първо трябва да се научим да различаваме едните от другите. Мисля, че сме в процес на пробуждане, на проглеждане и на осъзнаване на реалността и на собствената си роля в нея. Това е много бавен процес, но аз вярвам в неговата необратимост. Намирам темата за много стимулираща и това е причината да съм част от "Българският Великден".
Бих се върнал в България още утре. Въпрос е на комбинация от условия, която все още не откривам въпреки старателното търсене. В най-голяма степен се отнася до професионалното ми развитие и до всичко произтичащо от него.
- Ще помагате ли на кабинета при подготовка на икономическата програма за предстоящите избори? С какви съвети, в кои сфери смятате, че има най-големи слабости? Къде правителството трябва да постави акцент?
- Не. Не вярвам, че сегашните управляващи ще допуснат вмешателство от наша страна в собствените си икономически програми. Ако това стане именно сега и въпреки очакванията ми, бих го приел единствено като поредната популистка предизборна кампания - една от многото, с които това управление ще се запомни. Страхувам се, че не съм особено компетентен в икономическата област, в този смисъл не мога да квалифицирам слабостите като малки, големи и още по-големи, нито пък да подсказвам акценти.
- Доколко "рекламната" кампания преди избори ще измести наистина реалните обещания. Как мислите, възможно ли е вече сваляне на данъци, преференции за една или друга сфера?
- На избори реалните обещания са оскъдица. Болшинството от българските политици раздава прекалено щедро обещания, които след това редовно не изпълнява. Тези избори ще са една огромна рекламна кампания, за която разумният избирател е вече подготвен: "Я да видим докъде ще им стигне наглостта този път!" - си казваме. Дано да покажем, че не сме такива балами, за каквито ни мислят. Аз вярвам в пробуждането!
- Знаете ли кой пише икономическата програма на НДСВ? Осведомен ли сте за някоя друга политическа партия?
- Не, не зная кой се занимава с писането на икономическите програми на която и да е политическа партия. Но, честно казано, мисля, че повечето партии са поверили тази задача на сценаристи, писатели, психолози, политолози, социолози и специалисти по връзки с обществеността, а не на способни икономисти. Очаквам програмите на всички партии да си приличат, като две капки вода, и да има дори обвинения кой от кого бил копирал, но това ще е само театър. Дали някой си спомня каква беше икономическата програма на НДСВ за този мандат? А онази на ДПС? Имаха ли изобщо програми? Изпълниха ли ги? "Не се притеснявайте - казват ни - ще ви отговори предстоящата рекламна кампания". Ако мога да си позволя един съвет: вие не й вярвайте. Потърсете достоверни източници на информация и направете изводите си сами. По-трудно е, но е единственият начин да не станем отново жертва на политическа измама.
|
|