Преди 60 години Втората световна война клонеше към края си. Ябълките цъфнаха преждевременно в песента "Катюша", която чакаше своя червеноармеец. Цъфтяха и в песните на трио Ендрюз систърз "I'll be with You in Apple Blossom Time" и "Don't sit under the Apple Tree", която се прочу като "либералното момиче", понеже думите й бяха "Няма да сядаш под ябълковото дърво с друга освен с мен!"
Заедно с "Лили Марлен" това бяха хитовете през военните години. Либералното момиче бе по-популярно от Материалното момиче на Мадона. Във филми и турнета, понякога с Бинг Кросби, сестри Ендрюз продадоха 60 милиона плочи, убеждаваха американците да купуват военни бонове, гостуваха на американските войници зад океана, пееха им, че техните момичета ги чакат под ябълката.
И Марлене Дитрих пееше пред американските джи-айз. В репертоара й беше и "Лили Марлен", преведена на 46 езика, включително на иврит. Това го разказах (на 6.11.02), когато я признаха за шлагер номер едно на ХХ век; затова ще го припомня телеграфно:
Гьобелс възложил на композитора Норберт Шулце маршови мелодии, а думите ("Bomben auf England", "Vorwaerts nach Osten" и др.) - на текстописци. Шулце попаднал на стихотворението "Лили Марлен" от Ханс Лайп, който загинал 19-годишен в La Grande Guerre (която сега наричаме Първата световна). На Западния фронт веднъж на Бъдни вечер французите в окопите запели "Тиха нощ", немските войници и те, а после, за да отвърнат на френския жест, подели "Маржолена" (Elle avait dit "J'attendrai"/ il avait dit "Je reviendrai"/ Marjolaine, qui est si jolie/ Marjolaine, le printemps s'enfuit...)
Какво ли не се случва на война. Ако подминете телезионната кула и преди да стигнете Семинарията свърнете вляво, там, в гората ще забележите конусовидни вдлъбнатини. Стари кратери от бомби. Може би онзи американец на борда на Б-17 не е уцелил германските военни бараки, които бяха между "Латинка" и "Незабравка". Но аз мисля, че той пуснал бомбите в гората, понеже не е искал да убива.
Шулце искал да има не само френска, а и немска войнишка песен, която да можеш да пееш заедно с врага си. Той написал мелодия по "Лили Марлен" и направил запис с кабаретната певица Лале Андерсен.
Гьобелс се подразнил от успеха на песен с текст, непоръчан от него, и я забранил като деморализираща с гнилия си либерализъм. Пратил гестаповците да арестуват Лале Андерсен; тя се измъкнала през Норвегия.
Спряха "Лили Марлен" по радио Берлин и радио Донау, ама кой да каже на българите да не я пускат - заваляха бомби, пред немската легация зад "Попа" престана да спира кабриолетът на Бекерле с багажник като куфар (викахме му кутията за шапки). Зад канала радиото продължи да пуска "Лили Марлен" и тя стана любима на немските войници в България, Румъния, Югославия, Гърция. Казваха, че и за войниците на Ромел в Северна Африка, но не ми се вярва средновълновият ни предавател да е бил толкова мощен.
По неведоми пътища либералното момиче стигна и у нас. Казваха, че през Германия, на грамофонна плоча с обложка "Немски бойни маршове от Норберт Шулце". 20 години след като либералната политика на Франклин Рузвелт завладя Америка, либералното момиче завладя света. После в САЩ "либерал" започна да звучи неприязнено.
Не съм наясно що е либерал. Европейските либерали си проследяват корените си до Ренесанса и Просвещението, до Франсиз Бейкън, Еразъм и Макиавели. Американските - до Франклин, Джеферсън и Джон Адамз. Стиглиц и Милтън Фридман не си приличат, но и двамата са - според други, не според тях - тачъристи и неолиберали.
Защо казваме "либерални изкуства", "либерални професии"? Либерални партии бол: от Канада до Япония и Русия ("Яблоко"). Джон Стюърт Мил, Джон Лок, Исая Бърлин, Кейнс - толкова много са сочените за бащи на либерализма, че да те е срам да се появиш на обществено място с майка му. Но не се срамят - онзи ден чух за българска либерална коалиция от кол и въже - НДСВ, ДПС, нововремци. Исая Бърлин казваше: "Не прави либерална коалиция с вълци".
Какво е европейският либерализъм тук и сега? Според International Herald Tribune (05.03.05) - проектът на ирландеца Чарли Макриви всеки европеец, като се почне от архитекта и се свърши с водопроводчика, да може да работи във всяка от 25 страни от ЕС (услугите са почти две трети от икономическата активност в ЕС). Но в четвъртък Европейската комисия начело с Баросо кривна от либерализма, а Ферхойген (на новата си длъжност) направи кръгом. Ирландецът Макриви каза: "В комисията има хора, дето с половин уста казват едно, с другата половина друго" (There are people in the commission who speak from both sides of their mouth about the services proposal, McCreevy said at a news conference).
Устат либерал!
После в САЩ "либерал" започна да звучи неприязнено.
А как е в България днес?