Роден е през 1960 г. Завършва българска филология във Великотърновския университет и става учител. След това е заместник-кмет на Момчилград , а от 1997 г. - депутат от ОНС. Зам.-председател е на парламентарната комисия "Образование и наука". Женен, с 3 деца.
- Защо ДПС твърди, че СДС не изпълнява Рамковата конвенция за малцинствата?
- Философията на интеграцията на малцинствата явно е чужда на политиката на СДС. Ако не бе така, те би трябвало да имат стратегически осмислена позиция. В СДС явно не се прави разлика между права на човека и права на малцинствата, а през последните години това е ключов проблем. Това е новото в Либералната декларация за правата на малцинствата, приета през октомври 2000 г. в Берлин.
- Каква е разликата между права на човека и права на малцинствата? Нали всеки човек има едни и същи права?
- Да, но в страните, които са наследили етноцентризма като философия на държавната си политика, в които понятието "нация" се разбира като "етнонация", а не като политическа субстанция на гражданското общество, не се създават достатъчно условия за развитието на малцинствената идентичност.
- Защо ДПС говори, че турците в България са дискриминирани, след като те имат всички възможности да се развиват, никой не се отнася лошо с тях, има училища на майчин език...
- Ако сведем правата на малцинствата само до това те да имат свободно вероизповедание и ползване на майчин език в битовата сфера, бихме могли да заключим, че няма дискриминация. Но това е елементаризиране. Не смятам, че мюсюлманското вероизповедание е свободно от държавен контрол. Действащият Закон за вероизповеданията позволява намеса на държавата в дейността на религиозните институции. Новият закон, внесен от Министерския съвет, при изработването на който ние бяхме изключени, задълбочава пороците на сегашната правна уредба.
Има и други примери. Указанието на министъра на образованието за факултативно изучаване на свободно избираем предмет религия и ислям противоречи на редица международни договори и е ярък пример за асимилационно и дискриминационно отношение към малцинствата. Министърът задължава мюсюлманите да изучават религията си на официалния български език. В общинските училища те могат да го правят само от 2-и до 4-и клас. Изучаването на източноправославно християнство се финансира от държавния и общинския бюджет, а изучаването на ислям трябва да се финансира от Главното мюфтийство.
- Вие искате държавата да плаща обучението по ислям?
- Това е естествено, щом се финансира обучението на мнозинството. Така се нарушава и конституцията. Държавата упорито не желае да осигури нови учебници на майчини езици.
- Кой плаща за учебниците по турски в училищата?
- Доколкото ми е известно, те се отпечатват с помощ от Турция.
Но дискриминацията се проявява в най-страшните си измерения спрямо ромите. Над 50% от ромите отпадат от училище поради невъзможност на родителите им да покрият разходите за учебници, транспорт, квартири. Тази растяща неграмотност ще има страшни последствия върху националната икономика. Днес, ако не владееш един западен език и съвременните средства за комуникация - компютри, Интернет, - ти си аутсайдер и в бъдеще ще отпаднеш от пазара на труда в Европа.
- Костов предвижда ромите да бъдат снабдени с компютри.
- Напротив. Аз мисля, че това е поредният популистки ход. Неотдавна парламентът ратифицира спогодбата със Световната банка, която предвижда 15 300 000 долара за модернизиране на образователната система. Сред "приоритетите", определени от Министерство на образованието, не се предвижда и 1 цент за купуване на компютри за общинските училища и по-специално в районите, населени с малцинства.
Но проявата на дискриминация е най-силна в икономическата сфера. Нищо не е направено, за да се изпълни чл. 4 от Рамковата конвенция, която задължава страните да постигнат равенство на социално-икономическия живот между малцинствата и мнозинството. На тази конвенция правителството гледа само като на цена, която трябваше да се плати, за да бъде допусната България до преговори за присъединяване в ЕС.
И тук ще поставя фундаментален за нас въпрос: трябва основно да се промени този патерналистичен подход - "Ние даваме-вие получавате". Решаването на проблемите на малцинствата трябва да зависят не толкова от добрата воля на едно или друго правителство, а да произтичат от международните договорености. Това предполага реално участие на малцинствата в цялата йерархия на властта.
- Но СДС назначава хора от малцинствата в държавния апарат.
- Тези хора не се ползват с представителност на техните малцинства. Второ, те са подбрани по критерия да бъдат послушни, а не професионалисти.
СДС не прави абсолютно нищо за последствията от "възродителния процес". Управляващите упорито отказват да се приеме нашият законопроект за промяна на гражданската регистрация. Ние искаме имената ни да бъдат възстановени, така както са били променени - по административен път, а не да се налага да доказваме произход и майчино име пред съдия! В парламента г-н Лучников даде ясно да се разбере, че няма никакво намерение да поставя този въпрос за гласуване. Той каза буквално: "Ще го направя само ако г-н Соколов ми разпореди!"
Когато говорим за преодоляване на условията за всякакви рецидиви от възродителния процес, ние имаме предвид необходимостта от специален антидискриминационен закон.
- Какъв?
- Този закон включва ефективни мерки против явната и скрита дискриминация и има наказателни разпоредби било в трудовото право, било в образованието и културата.
---------------------
"Премиерът упорито не желае да използва термините, с които международното право означава малцинства. Аз все още не съм го чул да казва "турско малцинство". Той и министрите му в най-добрия случай ни "удостояват" с определение като "група", "общност". Неотдавна Костов употреби нова езикова конструкция: "Дори в Беровото правителство нямаше толкова много хора от неслав... с небългарски звучащи имена да участват в управлението."
---------------
|
|