Визитка:
Геновева Тишева е изпълнителен директор на фондация "Български джендър изследвания". Организацията работи за постигане на равно представителство на мъжете и жените в нашето общество. Прави проучвания върху проблема за равнопоставеността на половете по отношение на определен проблем. Геновева Тишева участва в групата за разработване на проектозакон за равните възможности на жените и мъжете.
- Г-жо Тишева, доколко е използван чужд опит при изготвянето на проектозакона за равните възможности?
- Гледани са законите на Финландия, на Швеция, също така и на Литва. В повечето страни в Европа, включително и в бившите социалистически страни, имат или подготвят такъв документ. В Литва например имат закон за равните възможности още от 1999 г. В скандинавските страни се прилага от по-рано и сега осъзнават, че трябва да допълнят своите нормативни актове. Нашият законопроект е много по-пълен.
Румънците имат проект, който все още виси в парламента, те са подготвили и проектозакон за бащинството. Дори и Киргизстан подготвя подобен закон. Погледнали сме и техните проекти.
- Често са сравняваме с американците, как са уредени равните възможности на мъжете и жените в САЩ?
- Те са от малкото страни, които не са ратифицирали конвенцията за правата на жените относно всички форми на дискриминация. Те са назад и с ратификацията на повечето международни конвенции. При тях обаче има много мощно правозащитно движение. Чувството им за дискриминация, като се има предвид, че са водили дълга борба срещу расовата сегрегация, е много силно развито. Те нямат закон за защита на равните възможности, но имат желязна практика в тяхната защита. Те много говорят за тези проблеми, първи поставиха въпроса за домашното насилие. Щатите са много напред и по отношение на възрастовата дискриминация. Хората, които са над 40 години и продължително време са работили на едно място, много трудно могат да бъдат уволнени от работодателя си. При нас тези категории са много слабо защитени.
- Може ли да се каже, че у нас жените са по-онеправданият пол в обществото?
- Важно е да се знае, че този законопроект е за равните възможности и на жените, и на мъжете. Може би действително жените са по-дискриминирани и затова се приема, че този закон е в защита само на нежния пол. Социалното министерство поръча изследване на НЦИОМ за нагласите на българското общество по отношение равнопоставеността. Обществото признава, че неравнопоставеността е по посока на жените, особено по отношение на заетостта и трудовоправните отношения.
Явно в този момент на преход много са се изострили отношенията на трудовия пазар и в неговата динамика жените са по-дискриминирани. Те са неравнопоставени в области като наемането на работа, заплащането, ползването на техните законни права, свързани с репродуктивните функции, което затруднява навлизането им на трудовия пазар. Трябва да има закон, който да защитава тези техни права. Държавата трябва да насърчава работодателите да наемат млади жени. Изрично е посочено в проектозакона, че специалните мерки за закрила на жените при бременност и раждане не са дискриминация.
В проектозакона се предвижда, че при наличието на неравнопоставеност в областта на трудово-правните отношения тежестта на доказването лежи върху ответника. Ако има твърдение от едно лице за дискриминация при наемане на работа например, работодателят трябва да докаже, че е извършил подбора не на основание на пола, т.е. да каже другите основания, на които е взел решението. Ако има различно заплащане при еднаква длъжност, също трябва да докаже, че има други основания.
- А по какъв начин законът ще защитава правата на мъжете?
-
------------
Предвижда се например мъжете да имат право на родителски отпуск както жените. Това право е дадено и сега в Кодекса на труда, но то е обусловено от съгласие на майката. Това не позволява на мъжете сами да вземат решение по този въпрос. Надяваме се по-нататък да се вземат мерки бащата да бъде насърчаван да взема отпуск за отглеждане на дете, за да се възстанови балансът в родителските задължения. Това насърчаване може да стане с допълнително заплащане, както се прави в други страни. Детето има нужда и от двамата родители. Работодателят трябва да дава еднакви възможности на мъжете и жените по отношение на родителските им права в самото предприятие. В изследването на НЦИОМ мъжете посочват, че се чувстват дискриминирани в тази област.
----------
- В този закон се засяга проблемът за сексуалния тормоз на работното място. Какво се разбира под сексуален тормоз и как ще бъдат защитавани потърпевшите от него?
- Обръщането на доказателствената тежест не важи за случаите на сексуален тормоз, т. е. при тези случаи пострадалото лице ще трябва да докаже, че е било подложено на такъв тормоз. Проектозаконът обхваща не само сексуалния тормоз на работното място, но и в учебните заведения. Всички знаем, че има не малко такива случаи.
Приема се, че сексуален тормоз е нежелано поведение от сексуално естество и свързано с половата принадлежност на дадено лице, извършвано на работното място или в учебното заведение, водещо до засягане достойнството на това лице или създаване на среда на нетърпимост, безпокойство, унижение, враждебност, някакъв страх.
- Този текст само жените ли ще пази, или се предполага, че и един мъж може да е подложен на подобен тормоз?
- Когато става въпрос за сексуален тормоз на работното място, се говори само за потърпевши колежки. Законът не защитава само жените.
---------------
Ако например в един офис няколко жени разглеждат порнографски списания и на техен колега мъж не му е приятно, той може да се оплаче на работодателя и шефът трябва да вземе мерки да прекрати нежеланото поведение. Това са едни вътрешни мерки, не става въпрос за съд. Искаме още на входа това нещо да бъде хванато.
----------------
- Какво наказание се предвижда в подобни случаи и как ще се определя дали действително има сексуален тормоз?
- Този закон урежда задължението на работодателя да не позволява сексуален тормоз, да предприема мерки и да не създава по-неблагоприятна среда за тези, които са се оплакали. Работодателят може да бъде наказан, ако не изпълнява тези свои задължения. Разбирам, че за него вече осигуряването на благоприятни условия на труд става много по-широко понятие.
Границата трябва да е нежелано за мен, накърнява достойнството ми, създава страх и безпокойство. Значи има сексуален тормоз. Ако аз си го приемам и ми харесва, няма проблем. Не всеки път, когато колеги се пощипват, това е сексуален тормоз.
Санкциите за виновниците трябва да се предвидят в Кодекса на труда. Според степента на тормоза това лице може да получи различни наказания. Може да е по вътрешните правила на предприятието - в едно дискретно вътрешно производство. Ако представлява сериозно нарушение на гражданските права - като например използване на служебна зависимост за извършване на полов акт или има изнасилване, вече е подсъдима. Не можем в този закон да кажем как ще бъде наказан виновникът, това трябва да стане с трудовия кодекс и други нормативни актове.
- Кой ще следи за равните права на мъжете и жените и ще помага на засегнатите от дискриминация?
- Предвижда се да има обществен защитник за равните възможности на жените и мъжете, различен от парламентарния омбудсман. Той ще се занимава само с проблемите на нарушени права на мъжете и жените. Това няма да е съдебен орган. Общественият защитник ще разглежда жалби и сигнали, ще извършва проверки. Когато констатира нарушение, ще прави предложения и препоръки за прекратяване на нарушението и за отстраняване на причините за дискриминацията и на последиците, ако е възможно. Той ще е независим орган, извън всякакви институции, което дава гаранция за неговата обективност. Предвижда се още, че общественият защитник може да подпомага лицето, когато търси правата си чрез съда. Той ще има вече установени по този случай обстоятелства. Ако съдът приеме като доказателство, това което е установил, той би могъл да е от голяма полза на засегнатото лице. Надяваме се, че съдът ще се специализира в тази област.
--------------
Досега много рядко колегите адвокати са се позовавали на полова дискриминация, макар че има такава възможност и по Кодекса на труда и в Конституцията. Но при липсата на специален закон защитата е много трудна.
Освен обществения защитник, сигнали и действия срещу дискриминацията могат да предприемат и административните органи. Това са инспекциите по труда, Националната служба по заетостта, инспекторатите към просветното министерство. Те като държавни органи могат да налагат санкции - глобите, които са предвидени в закона.
Предвижда се и държавна защита. Министърът на труда и социалната политика разработва, координира и провежда държавната политика в тази област.
---------
И към този министър се създава национален съвет за равните възможности на жените и мъжете като постоянно действащ консултативен орган.
- Как ще накарате хората да осъзнаят нуждата от закон за равните права?
- Чрез образованието на децата ще се търси преодоляване на отрицателните стереотипи относно ролята на жената и мъжа. Това са например възприетите стереотипни роли на двата пола. Досега в учебниците жената беше представена в един образ, мъжът в друг - той е на работа и вечер чете вестник, а тя готви и чисти. Тези стереотипи би трябвало да се променят, да се раздвижат, защото водят до дискриминация. За да се избегне това, трябва да има образование от ранна детска възраст за преодоляване на тези нагласи.
------------
Затова сме се насочили към съставителите учебници и учебни помагала - текстовете трябва да са насочени не само срещу стереотипите, но и да възпитават в принципите на равенство между половете.
В новия закон се забранява поръчването, изработването и разпространяването под каквато и да е форма на реклами и обяви, които накърняват достойнството на жените или мъжете. Информацията, разпространявана чрез медиите, не трябва по какъвто и да е начин да съдържа или да подтиква към дискриминация на половете. Медиите трябва да изградят свои норми и правила за защита на равните права.
---------------
В закона специално са споменати рекламите и обявите, въпреки че вече съществува текст в Закона за защита на потребителите, който забранява неприличната реклама. Миналата седмица ние сезирахме Комисията за защита на потребителите за рекламата на картите на "Мобиком", която се разпространява в някои вестници. Тя определено е неприлична. Ще подадем жалба и в съда срещу рекламодателя и срещу разпространителите.
Каре:
Задължения на работодателите:
- Работодател с над 20 работници и служители определя с писмена заповед длъжностно лице, което следи за равните възможности на жените и мъжете, след консултации с представителите на работниците и служителите
- Работодателят няма право да поставя въпроси на кандидат за работа, писмено или устно, свързани с неговото семейно положение или семейните и родителските му задължения
- В предприятия с над 20 работници и служители се води специална книга, в която се отбелязват всички свободни работни места, всички обяви за свободни работни места, както и всички кандидати, подали молба за свободно работно място
- Работодателят осигурява равно възнаграждение на жените и мъжете за еднакъв или равностоен труд
- Работодател, получил оплакване от работник или служител, който се смята за подложен на сексуален тормоз от друг работник или служител, е длъжен да извърши проверка и да предприеме мерки за предотвратяване на упражняването му
- Работодателят поставя на видно място в предприятието, достъпно за работниците и служителите текста на закона, както и всички разпоредби и клаузи от колективния трудов договор и вътрешните правила, отнасящи се до равните възможности на жените и мъжете
Глоби:
- При установяване на нарушение по този закон на виновните лица се налага глоба в размер от 500 до 1000 лв., а на едноличните търговци и юридически лица - имуществена санкция от 2000 до 5000 лв.
- За неизпълнение на задължително предписание на инспектор на работодателя се налага имуществена санкция или глоба в размер от 1000 до 2000 лв., а на виновното длъжностно лице - глоба в размер от 750 до 1500 лв.
|
|