Българските спецслужби и управляващото мнозинство започнаха истинска война на нерви, чийто изход безспорно ще установим на изборите. С обнародваните вчера в "Държавен вестник" изменения в закона за досиетата СДС си отвори такъв нов фронт, че през лятото може да се окаже, че изборната им победа е пряко свързана с изхода от битката със службите. Защото историите с главния прокурор, БСП, Доган или царя ще им се видят песен в сравнение с трилърите, които могат да очакват оттук нататък от специалните служби.
Сигурно депутатите от СДС са имали "съвсем чисти" помисли да започнат битка срещу разузнавателните и контраразузнавателни служби в България - например срещу тяхната безконтролност, за тяхното прочистване от "подривни елементи". Но може би заради слабата си подготовка, наивитет или пък заради някакви неясни кадрови сметки, изглежда, изобщо не са наясно за последиците както за собственото си политическо съществуване, така и за някои параметри на националната сигурност.
За какво става дума
В желанието си да извади отново картата с досиетата управляващото мнозинство тръгна да променя приетия от самото него през 1997 г. закон. И поне на хартия засега го стори.
Разширен бе кръгът на лицата, щатни и нещатни сътрудници на ДС, на които ще бъдат извадени имената, както и разлепянето им по сладкарници и трафопостове, ако се кандидатират за президент, кмет или народен представител, предвидено беше създаването на две външни за службите комисии, които да се занимават с материята, в черния списък бяха вкарани дори т. нар. облагодетелствани от ДС лица, решено бе материалите да се публикуват в Интернет и т. н. Дотук нищо необикновено.
И точно тук управляващото мнозинство стана много курназ и реши
да скъса пъпната връв между спецслужбите и властта
С мотива, че е несъвместимо ръководни длъжности в държавната администрация да се заемат от кадри, свързани и с настоящите служби, в закона забраниха на службите да работят с такива кадри. Тутакси.
Освен това бе решено, че ако на тези места има хора, които са били щатни или нещатни сътрудници на ДС и работят и за днешните тайни структури, техните имена ще бъдат обявени при всички положения. Без значение дали това ще заплаши националната сигурност или пък живота и здравето на трети лица. Поне така пише в закона.
И тук шефовете на специални служби скочиха.
Първо по време на съвместно заседание на парламентарната комисия по национална сигурност те успяха да убедят депутатите вносители да махнат от проекта текста "експертни и ръководни длъжности в администрацията".
Примирието обаче се оказа твърде крехко, след като в пленарна зала по време на второто четене на закона бившият министър на държавната администрация Марио Тагарински направи предложение сред публичните длъжности да бъдат записани и "ръководни длъжности в администрацията по Закона за администрацията и Единния класификатор на длъжностите".
И мнозинството на СДС изненадващо прие предложението на Тагарински.
Тук започна почти явната битка на нерви
между мнозинството и спецслужбите. В пресата се появиха съобщения, че на среща с президента шефовете на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров и на военното разузнаване Ангел Кацаров го убеждавали да наложи вето на закона заради този текст.
Имаше и твърдения, че са плашили с оставка, защото така нямало да могат да работят изобщо с резидентурата си, особено с тази на дипломатическо прикритие. Дори секретарят на правителствения съвет по сигурността обяви, че има "сериозни мотиви срещу предложението на Тагарински".
Но президентът пусна закона и той бе обнародван в "Държавен вестник" вчера.
Вярно, че обясни, че бил притеснен, но се видял в неделя с Костов. Министър-председателят му дал не каква да е, а джентълменска дума, че в четвъртък правителството ще промени Единния класификатор така, че всички да са щастливи.
Костов не може да направи нищо,
че да преодолее закона за досиетата, още по-малко с промяна в акт, много по-малък по сила и ранг. Разбира се, освен ако не запише, че Единният класификатор не се отнася поименно до определени хора и други подобни смешни неща. А ако пък не спази закона, може да го отнесе за неспазване на задълженията си по служба дори по Наказателния кодекс.
Покрай този закон, който трябва да се разправи с ДС,
лъсна, че в България специалните служби са така омешани с властта, че да се чудиш дали даден шеф или член на комисия или агенция, началник на отдел или сектор работи повече държавната си работа, или пък обръща повече внимание на донесенията си за службите.
С доволство трябва да отбележим, че най-накрая се намери някой, който да извади от равновесие тайните структури.
И те ще си го върнат. Ще направят смешни и луди управляващите. Смешни, защото познайте колко доносници на бившата ДС ще им отпуснат, за да си уплътнят предизборната кампания. А за луди - четете вестници следващите няколко месеца ката ден.
|
|