Тези дни за първи път в България ще се случи нещо небивало - от сблъсъка между правителството и една фирма ще спечелят потребителите. Или поне онези повече от 600 хиляди българи, ползватели на мобилни телефони.
"Мобилтел" обяви, че смъква с 20% до 40% цените на телефонните разговори, прави безплатни редица услуги, смятани, кой знае защо, досега за екстри, и опростява част от твърдите месечни такси. Новите тарифи влизат в сила от 17 април.
"Мобиком" отиде още по-далеч - направо въведе от 21 март безплатни минути, въпреки че винаги тарифите на аналоговия мобилен оператор са били по-изгодни от тези на конкурента му.
Мнозина наблюдатели побързаха да обявят това за резултат от победата на истинската пазарна икономика, в която, както знаем, конкуренцията е задължителен елемент. В нашия случай трябваше да се разбира, че "Мобилтел" се готви отрано за съперника си - вторият GSM-оператор, който тепърва ще пусне ОТЕ. А пък "Мобиком" също следва новата ценова конюнктура. Тезата силно изнася и на правителството, което отдавна се пъне да докаже, че прави стопанство по верните правила.
Само че не е съвсем така. Официалното съобщение на "Мобилтел" за намаляването на тарифите дойде точно ден след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) изпрати в Държавната комисия по далекосъобщенията (ДКД) решението си
дали GSM-операторът има господстващо положение
на пазара или не. Това пък стана седмица след като самото решение бе взето. Връзката между него и намаляването на цените не е случайна.
Да си припомним, че през октомври, когато битката на правителството с "Мобилтел" и Майкъл Чорни се вихреше с пълна сила, шефът на ДКД Иван Таушанов изпрати официално писмо до КЗК. Той поиска комисията да определи пазарния дял на двата мобилни оператора и попита дали "Мобилтел" има господстващо положение на този пазар. Правилен военен ход. Публиката чуваше, че Муравей Радев праща в "Мобилтел" данъчна и финансова ревизия, че се съмнява дали Чорни е инвестирал пари в България, че ще нищи дали фирмата изпълнява Закона за обществените поръчки. Чуваше и как премиерът Костов казва пред чужди инвеститори, че в България има "една голяма фирма, която не спазва законите". Ама си викаше: на мен какво ми пука. Затова Таушанов сведе проблема до нещо по-разбираемо. Щом споменеше думата "Мобилтел", на устата му неизменно идваха и думите "цени", "тарифи", "намаляване".
В крайна сметка потребителите разбраха, че решението на антимонополното ведомство на Николай Павлов ще има много
по-сериозни последици от останалите закани на държавата
към фирмата. Ако КЗК каже, че "Мобилтел" има господстващо положение, операторът веднага щеше да попадне под ударите на чл. 112 и следващите няколко текста от Закона за далекосъобщенията. Според тях ДКД е длъжна да регулира цените на операторите с установено господстващо положение на пазара. И не само това. Тези цени трябва да предполагат равнопоставеност на потребителите и да не ощетяват едни за сметка на други. Да са съобразени с разходите по предоставяне на услугите, да спазват принципа на "икономически обоснована печалба". Да отговарят и на още куп условия.
В Закона за далекосъобщенията е описана и специална процедура - такъв оператор е длъжен да предостави за съгласуване в ДКД цените заедно с документите за ценообразуването. Т. е. на практика да предостави за подробен оглед счетоводните си книги, откъдето ще стане ясно кои пари откъде идват и къде отиват. И ако ДКД прецени, че предложените цени не отговарят на принципите, може да ги върне и да задължи оператора да ги преработи. Специален текст дори позволява на комисията да наложи конкретни цени за срок от 6 месеца до 1 година.
Всичко това щеше да се случи, ако КЗК установеше, че "Мобилтел" има господстващо положение на пазара.
Решението на комисията се бави около 5 месеца. За сметка на дългото мислене то е толкова обтекаемо, че вече три седмици ДКД не може да установи точно как да постъпи. "Мобилтел" пък се застрахова, като обяви, че намалява цените. Защото КЗК отгоре на всичко дори не е издала решение в точния смисъл на думата, а становище - т. е. акт, който не може да се обжалва от нито една от заинтересованите страни.
Експертите на КЗК са работили 5 месеца над
документ, който може да се чете и тълкува всякак
След като установяват, че "Мобиком" и "Мобилтел" са в една и съща потребителска група и описват динамиката на този пазар, авторите на становището заключават, че "може да се стигне до извода, че "Мобилтел" притежава господстващо положение на пазара на клетъчната мобилна телефония", тъй като "72% са изключително висок пазарен дял, а според Закона за защита на конкуренцията господстващо е положението при над 35% пазарен дял". Но веднага следва уговорката, че "това положение е преходно, защото "Cosmo Bulgaria Mobile" ще има над 20% покритие на територията на страната в средата на годината, но тези 20% са в местата с най-висока концентрация на клиенти на "Мобилтел". Изводът е, че до края на годината ще настъпи такова голямо преразпределение на пазара, че ще се наложи ново изследване. И КЗК официално предлага да направи такова.
Освен това според авторите на становището не са налице абсолютно всички условия, за да се установи по категоричен начин дали "Мобилтел" има господстващо положение на пазара. Причината е в последните изречения на чл. 17, ал. 1 от Закона за защита на конкуренцията, които гласят, че освен да държи над 35% пазарен дял, фирмата трябва да бъде и напълно независима от доставчици и конкуренти. А в българските мобилни комуникации това не е така: според експертите около 75% от връзките между базовите станции, контролерите и централите стават по кабелен път по наети от БТК линии. И "значимостта на БТК като основен доставчик на "Мобилтел" пречи дружеството да бъде оценено като независимо от своите доставчици", заключава КЗК, без да прави конкретен извод е ли вследствие на това "Мобилтел" с господстващо положение, или не е.
С други думи, според становището "Мобилтел" хем има господстващо положение на пазара, хем няма. Така антимонополната комисия елегантно прехвърли топката на ДКД - да си решава дали да се меси в ценообразуването на GSM-оператора според необходимостите си. Които пък зависят от
отношенията между правителството и собствениците на "Мобилтел"
Ако управляващите решат, че нещо не ги задоволява, въпросът за господстващото положение на фирмата може да бъде повдигнат във всеки момент. Защото дори да спази всички срокове в лиценза си, вторият GSM-оператор - "Cosmo Bulgaria Mobile", поне още година и половина няма да е в състояние да се състезава реално. Нали същото това правителство се реши да обяви търг и да му даде лиценз само преди броени месеци.
В крайна сметка потребителите наистина имат полза от намалените цени на мобилните услуги. Но е тъжно, че това трябваше да стане не в резултат на пазарната конкуренция, а вследствие на една война, в която е намесена твърде много политика.
|
|