Юнал Лютфи бе зам.-председател на 38-ото народно събрание. Той бе депутат от ДПС в четири парламента, член на комисията по външна политика. Има висше образование, международник.
- Г-н Лютфи, каква е оценката ви за работата на 38-ия парламент?
- Когато даваме оценка, трябва да изхождаме от няколко аспекта. Единият е количеството на производство. Народното събрание, което успя да приключи пълен 4-годишен мандат, наистина прие над 600 закона, над 400 решения и десетки декларации. Така че по този параметър би трябвало да се даде много добра оценка.
- По-важното май е не количеството, а качеството?
- Така е, бяха променени много закони - за съдебната власт, НПК и др. Но за тези 4 години парламентът успя до голяма степен да произведе законодателство, което е хармонизирано с европейското. Освен това НС постигна консенсус от всички парламентарни партии по магистралните приоритети на България - външната политика, а по въпросите на националната сигурност успя да събере подобаващо мнозинство.
- Консенсусът май спира дотук?
------------------------
- Така е. На заден план останаха борбата с безработицата, социалната сфера беше изоставена. Законите, свързани с тези проблеми, не доведоха до искания резултат.
НС започна и продължи с налагането на парламентарен диктат от мнозинството. Това мнозинство беше употребено непрофесионално и не по европейски от управляващите.
--------------------------
- Според Соколов запазването целостта на мнозинството е един от успехите на този парламент.
- Ето виждате ли - ние имаме сериозни разминавания в оценките си. Трябваше независимо от това, че ОДС имаха доста силно мнозинство в парламента, да се търсят диалогът и консенсусът. А парламентът се постави в абсолютно неприемливо положение - да бъде функция на изпълнителната власт. Ако направим сериозен преглед на приетите закони, ще видим, че над 90% от тях са внесени от Министерския съвет и от мнозинството. Беше изключение да бъдат приемани закони от опозицията.
- А опозицията адекватно ли се държа през тези 4 години?
- И опозицията търпи критики. Но тя правеше необходимото за внасянето на законопроекти. Вече казах, че беше наложен диктат, който не даде възможност на депутатите от опозицията да участват пълноправно и да имат свой принос в парламентарната дейност.
- Едва ли само мнозинството е виновно за това. Доста пъти опозицията беше безпомощна по време на дебатите.
----------------------------
- Доста силно е определението безпомощна. Опозицията наистина не беше винаги на нужното равнище. Тя можеше да бъде по-упорита и по-настъпателна. За да се даде добра оценка на парламента като цяло, трябва да има силно мнозинство и силна опозиция. Този баланс не можа да се получи.
-----------------------------
- На какво се дължи ниският рейтинг на парламента?
- Нисък е, защото хората виждат какво правим, виждат парламентарния диктат. Съгласен съм с оценката на народа. Ние трябва да си вземем поука от това. И следващите депутати трябва да влязат с чувството на отговорност към поетите ангажименти пред избирателите и да работят за хората.
- Това трябваше да се случи и в този парламент.
- Но не се случи.
- Вие лично чувствате ли се длъжен на избирателите?
- Като зам.-председател на НС имам мое лично удовлетворение, но от друга страна, оставам задължен на избирателите. Защото не ни беше дадена възможност да бъдем онзи коректив като опозиция, който да провежда политиката, нужна наистина на обществото.
- Самокритикувате ли се и вие като Соколов, че не успяхте да се справите гласуването с чужди карти?
- Аз също не приемам да се гласува с чужди карти, но това е най-малкото.
- Кое е най-голямото?
- Председателят на парламента иззе цялата власт на ръководството на НС в свои ръце. Той имаше различно отношение към своите заместници. Ръководството на НС не можа да се справи с парламентарния диктат и с парламентарната гилотина.
- Кажете с една дума какъв беше 38-ият парламент?
- С едно изречение - парламент на диктата на мнозинството. НС провеждаше онази политика, която се налагаше от ОДС. Парламентът не можа да бъде толкова диалогичен, конструктивен и търсещ съгласие не само по приоритетите на външната политика. Сигурен съм, че в следващия парламент политическите сили ще намерят необходимия баланс.
- Защо мислите така?
-----------------------
- Защото той ще е качествено различен по състав. В следващия парламент нито една сила няма да има абсолютно мнозинство. Ще влязат най-малко 4 политически сили, следващото правителство ще е коалиционно. При такава конфигурация на парламента при всички случаи ще се наложи от само себе си политиката на консенсус и диалог. И затова всяка партия ще трябва да се съобразява с предложенията на останалите.
---------------------------
- Как виждате ДПС в следващия парламент - като опозиция или като управляваща партия?
- Ще ми се да бъдем управляваща. Лично аз виждам ДПС като един от участниците в коалиционното правителство.
- Независимо с кого ще се коалирате?
- Да, независимо.
- Все пак каква е най-вероятната конфигурация - със СДС, с БСП или с движението на Симеон II?
- Според нас има 3 варианта на коалиционен кабинет след изборите - левоцентристки, десноцентристки и чисто центристки, който се подкрепя отвън.
- И кой е най-възможният?
- Трудно е да се предвиди какви проценти ще получи формацията на Симеон II. Ако тя мине 20-25%, картината става съвсем различна. ДПС обсъжда равнопоставено и трите варианта на коалиционен кабинет.
- Все пак с коя от трите формации имате най-много допирни точки?
----------------------
- Личното ми мнение е, че ДПС се отнася с особена симпатия и уважение към формацията на Н. В. Симеон II. Много ни се ще да бъде представена подобаващо в парламента. На изборите тя се явява като алтернатива за българския народ. И нейното доста силно участие ще обърка сметките на много политически партии, но не и на ДПС.
---------------------
- Защо споменахте първо Симеон II, а не БСП или СДС?
- Не е случайно. Това е най-младата формация, но доста стремително върви нагоре. Освен това нашият непряк и пряк диалог с Негово величество не е прекъсвал. Паралелно с това водим разговори и с БСП, и с "Гергьовден", и с ВМРО, и с новите граждански сдружение.
- Не споменавате СДС. Това означава ли, че най-малко вероятният вариант на следващ кабинет е ОДС+ДПС?
- Напротив. В разговорите ни със СДС след изборите ние ще кажем как виждаме евентуално бъдещо сътрудничество. ДПС не отхвърля нито една от изброените 3 възможности. Разбира се, първото условие, което ще поставим на СДС, е да захвърлят веднъж завинаги стила "Иван Костов".
- А самият Костов?
- Това си е проблем на СДС. Самият Костов не ни пречи, но стилът му трябва да бъде забравен от СДС.
- Излиза, че ДПС ще е в състояние след изборите да поставя условия на другите партии?
- По-точното е, че ние ще търсим оптималния вариант, за да бъде съставено такова правителство, което реално да реши проблемите на хората, безработицата. ДПС няма да бъде оная политическа сила, която да диктува конфигурацията на следващия кабинет, но ДПС ще бъде един от участниците в следващия кабинет.
- Излиза, че следващ кабинет без ДПС е невъзможен?
- Да. Без ДПС следващият кабинет е немислим.
|
|