:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,294,618
Активни 542
Страници 2,186
За един ден 1,302,066
Кариера

Пътят на един доктор от селския кабинет до собствения център

Само добрият човек може да бъде добър лекар, смята д-р Панко Станчев, създател на частен медицински център "Пансанус"
Снимки: Велислав Николов



Доктор Панко Станчев е всеки ден в кабинета си от 6 сутринта - час преди да дойдат първите пациенти. "Използвам това време за разговори по телефона с болните - давам им консултации, преценяваме как действа предписаното лечение. Това е голямо улеснение за хора, които не са от София - защо да бият път за нещо, което можем и по телефона да свършим", обяснява той. Тръгва си най-рано в 7 вечерта. По 60 души на ден минават, сочи той списъка на прегледаните. Отделям им време не само за преглед, но и за разговор. Само така пациентът може да ти има доверие, да се чувства уважаван. Едно е да изпишеш една рецепта, а друго е да убедиш болния да си пие хапчетата. А още по-трудно е да го накараш да се подложи на операция.

Така смята д-р Станчев. Той е специалист по вътрешни болести, ехографски и ендоскопски изследвания. Работи в собствения си медицински център "Пансанус" в столицата. Пред кабинета му винаги има опашка. Те ме познават от години, казва за част от пациентите Станчев. Дългата практика си казва думата.

------



Панко Станчев е роден в село Иваново, Русенско. Завършва мъжка гимназия в Русе, после следва медицина в София. Като всички млади лекари минава през школата на селския участъков лекар. 4 години обикаля селата из Русенско и Разградско. Някои от тогавашните му пациенти го посещават и сега, в София. След стажа на село Станчев постъпва като ординатор във вътрешното отделение на болницата в Русе. След 6 години става шеф на отделението.

През 1967 година идва в София и постъпва в Медицинска академия. Пътят му минава през научен сътрудник до главен асистент и доктор по медицина. По-късно той организира гастроентерологичен кабинет в четвърта градска болница, който прераства в отделение, боравещо с нови за времето си методи, като лазерни операции при доброкачествени тумори на стомаха.

После идва демокрацията и с нея пазарната икономика. През 1991 година се разрешава частната медицинска практика. С помощта на приятели и спонсорството на фирми Станчев си открива кабинет на бул. "Христо Ботев". За отрицателно време тясното помещение става известно и постоянно претъпкано от чакащи пациенти. Нямаше никаква реклама - само една табелка. Всъщност няма нужда от реклама - хората търсят личността и знаят къде да намерят този, който им трябва, смята Станчев.

Бързо се натрупва листа от чакащи за месец напред. А и специалността на Станчев е такава - по-скоро да открива болестта, затова след прегледа често се налага болният да иде и при друг специалист.

Тогава го спохожда идеята за частен медицински център, който да побере всички желаещи за преглед и лечение. Станчев работи върху идеята за затворен кръг, за



обслужване на пациента на едно място -



от диагнозата до лечението през проследяването на болестта. След 9 години трудности, свързани с постоянните икономически сривове у нас, през февруари 2000 година отваря врати медицински център "Пансанус". В превод от латински името означава "Здравето е всичко". За здравето са помогнали приятели, за оборудването и съвременната апаратура - "Металснаб", "Булгартабак", "Пентаграм" - фирми, където работят бивши пациенти на Станчев. Центърът има кабинети по 14 специалности. Дава работа на 30 лекари и още 20 души персонал. Като консултанти на центъра работят 10 видни специалисти.

Най-съществената помощ обаче идва от семейството. "Пансанус" е семеен център. Освен Панко Станчев там работят и синът му Станислав, който отговаря за маркетинга и рекламата, и дъщерята д-р Доротея Станчева, която е наследила специалностите на бащата - вътрешни болести и ендоскопски изследвания. В центъра работи и съпругата на Станислав - Румяна, която е стоматолог. "Доротея започна да прави гастроскопии още като студентка. Това е мъжка специалност. Но предпочитам да работя с нея, защото боравим със скъпа апаратура и е по-добре тя да е в ръцете на близки хора", обяснява Станчев.

"Не ме е било страх, че ще си изгубя пациентите или че центърът няма да тръгне", твърди лекарят. "Хората ме знаят и сами ме търсят." След преместването клиентелата научила новия адрес за 2-3 месеца. От съседните до кабинета на "Ботев" магазини продавачите сами обяснявали къде е д-р Станчев. Хората ме търсят, защото имам друг подход към тях - влизам им в душата, говоря с тях, обръщам им внимание. Повечето колеги само потупват болния по рамото и му викат - "нищо ти няма", без да са го изследвали достатъчно, казва Станчев. При една жена дори си направих експеримент. След два прегледа на други места дойде при мен - не се чувствала добре, другите не й помогнали. Предписах й почти същите лекарства, каквито са й давали и преди. Но я прегледах обстойно, говорих с нея и тя ми повярва. И чудото стана - след кратко време тя твърдеше, че се чувства по-добре.

Аз съм зодия Водолей - благ характер, лесно се съгласявам с другите и не споря, но щом става дума за пациент, ставам голям инат, обяснява лекарят.



Вероятно затова другите лекари не го обичат много.



"Колегите злословят срещу мен. А това ми тежи заради пациентите", твърди Станчев. Дойде тук едно младо момиче, цялото пожълтяло, разказва той. Прегледах я обстойно и бях сигурен, че става дума за хепатит, всички други диагнози отпадаха. Не й направихме изследвания за жълтеница, за да не дава още пари. Пратих я моментално в Инфекциозна болница. Лекарят там, като видял моето име на талона, само казал: "Пак ли тоя Панко Станчев", хвърлил талона на земята и я върнал. "Представяте ли си - хвърлил го на земята и я накарал да се наведе да го вдигне!", възмущава се д-р Станчев. Девойката се върнала в "Пансанус". Направих й нужните изследвания без пари - наистина беше хепатит, казва лекарят.

"Жената има камък в жлъчката, лежа в болница. Там другите жени от стаята й казали за този доктор и идвам да го питам дали ще я прегледа", обяснява бай Асен от Долни Богров. Жената ходила при други двама лекари, но човекът искал Станчев да си каже и той думата. "Пък и апарат имал по-хубав от другите", чул от други болни човекът. Тоя доктор можел да разбие камък без операция, а жената не може да я режат, защото е с болно сърце, обяснява бай Асен.

30 на сто от лекуваните пацинети се връщат, твърди д-р Станчев. Другите пък препоръчват центъра на близки и познати. Хора идват не само от цяла София, но и от Варна, Бургас, Кърджали. Още обаче не мислим да правим центрове там, важното е да се закрепим първо в столицата, обяснява лекарят. Имаме една карта на България. На нея с точки отбелязваме местата, където имаме повече от 10 лекувани пациенти. Сега на картата почти няма празно място, хвали се Станчев.



Една от тайните и гордостите на Панко Станчев



е скъпият японски ехоскенер. С него при гинекологичен преглед например, допълнително без пари всеки може да се прегледа за рак на млечните и щитовидната жлеза при жените и за простата при мъжете. Тази машина показва всичко от гърлото до половите органи, казва Станчев.

Той се радва като дете и на цитоскопа, с който безболезнено се достига до пикочния мехур и без операция се отстраняват камъни и полипи. Машината спасила възрастен мъж, който имал проблеми със сърцето. При това положение е невъзможно да се направи нужната операция за отстраняване на камък в пикочния мехур. Цитоскопът обаче за 3-4 минути извадил безболезнено камъка с формата на маслина. Същата радост носи и хистероскопът - "женският" вариант на цитоскопа.

Тези апарати бързо са станали известни на специалистите в София. Вече имам предложения за договор за използване на цитоскопа от четири диагностично-консултативни центъра, обяснява Станчев. Вероятно ще се съглася да ги ползват под наем за техните пациенти, казва той. На болните това няма да струва нищо, а и според Станчев в момента не се използва максимално капацитетът на машината.

За да е пълна хармонията, има още нещо за постигане - създаване на малък стационар с леглова база. И в момента имаме договор с една болница, където пращаме пациенти за ден-два. Но друго си е болният да е тук, под наше наблюдение, разсъждава Станчев.

"Хората са бедни, а не можем да преглеждаме безплатно - апаратурата е скъпа, трябва да я изплащаме. Иначе можем да лекуваме много повече хора", въздъхва на края Станчев, сякаш да се оправдае, че центърът му е частен.
 
Панко Станчев и синът му Станислав, който се грижи за рекламата и маркетинга на семейния център.
 
Ехоскенерът е гордостта на лекаря.
 
Модерната лаборатория също помага да се открие болежката на пациента.
14325
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД