:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,301,134
Активни 493
Страници 8,702
За един ден 1,302,066
ИЗБОРЪТ

Заложете на аромата

Лилиум, гардения, филаделфиум и жасмин са новите любимци в градините
Знаете ли кое е общото между лилиума, гарденията, филаделфиума и жасмина? Много просто - те са сред най-лесно адаптиращите се растения, независимо дали става дума за градината или за саксия. Освен това цъфтят с красиви цветове, които на всичко отгоре са и много ароматни. Не на последно място - точно тези растения са новите любимци на градинарите от цял свят.

Но дотук с приликите. Следват различията.



Гарденията



радва със зелени листа през цялата година. Цъфти обаче в периода юли-октомври. Тя обожава слънцето. Може да стои на открито от май до първите дни на октомври без никакъв проблем. Желателно е обаче мястото й да бъде много слънчево. Ако разположите това растение на плътна сянка, знайте, че бързо ще го уморите. Не пречи обаче да я премествате за някой друг час всеки ден на шарена сянка. Гарденията е предимно саксийно растение. Отглеждането й на двора, засадена директно в пръстта, крие определени рискове. Още повече, че ако е в саксия, лесно може да я прибирате зимно време в дома. Иначе трябва да я държите в нещо като парник. Освен това саксията позволява да използвате най-подходящата за вида й пръст.

Гарденията обожава водата. Затова следете пръстта да бъде постоянно влажна. През зимата, когато растението е вътре в дома, са му достатъчни 2 поливания седмично с филтрирана вода.

Температурните промени могат да провокират различни проблеми. Най-често падат пъпките и цветовете. Пожълтяването на листата пък е знак, че растението страда от прекалено хлориране.



Лилиумът

- самотен цвят или на китка, цъфти винаги през юни. Когато е самотен, цветът му е много едър. А когато е като китка, лилиумът радва с многобройни дребни цветове.

Лилиумът е луковично растение. След закупуване на луковицата е нужно да я насадите най-късно до една седмица, иначе изсъхва. Дръжте растението на добре осветено място, но не и на директни слънчеви лъчи. На терасата най-добрата позиция за него е в ъгъл, който се огрява или сутрин, или в късния следобед.

При насаждането имайте предвид, че на дъното на саксията трябва да поставите поне една шепа пясък. След това поставяте луковицата и покривате с пръст. В градината не садете прекалено нагъсто. Най-ефектно е, ако разположите по 7 луковици в квадрат със страни от по 50 см. На известно разстояние повторете операцията. Така ще имате няколко ефектни островчета в двора.



Филаделфиумът

е доста разпространено растение из градските градини. За няколко години той достига височина от 2 метра. Предпочита по-сушави терени. Чувства се доста уютно на студа и понася стоически замърсения градски въздух. Цъфти от май до юни.

Това растение има няколко разновидности. Класическата е с лъскаво зелени листа. Останалите са с по-жълтеникави. Цветовете на филаделфиума са единични или на букети. Идеално за него е да расте в самота. Това растение се чувства добре и расте нормално само при условие, че най-близките видове са поне на 50 см разстояние. Иначе мястото му трябва да е слънчево, но от време на време да пада шарена сянка. Добре е преди да го насадите да размесите пръст с дребни камъчета.

Внимание! Не късайте клонките на филаделфиума. Или поне не го правете твърде често. На всеки 2-3 години обаче през лятото след цъфтежа отчупете клонките на вече прецъфтелите китки. Но не пипайте младите филизи.



Жасминът

е идеален за "тапицирането" на стена. Това растение достига до 3 м височина, но е необхдимо да му помогнете да се прикрепи към стена или някаква повърхност. Цветовете му са на букети, цъфтят от юни до октомври.

Не бързайте с купуването на това растение. По-добре внимателно проучете какво точно искате, тъй като жасминът има безброй разновидности. От тях обаче само една - Jasminum officinale, сe смята за истинска. Наричат този вид още бял жасмин. Той е и с най-силен аромат.

През лятото растението има нужда от поливане всеки ден и от торене през 2 седмици. През зимата жасминът се чувства добре с малко вода - веднъж седмично. Пролетно и есенно време поливането се увеличава на 2 пъти седмично.

Растението има една малка особеност, която е добре да знаете. През ноември, след като престане да цъфти, или през февруари, преди да се разлисти, подрежете всички стъбла на височина 20-30 см.

Внимание! Жасминът не обича студеното време. Изберете място, което да е на завет. Най-добре е да бъде южно. Ако климатът е доста суров, през зимата покривайте растението с найлон.
3033
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД