В древния Рим всички ястия започвали обикновено с яденето на яйца, което наричали ab ovo. Това бил разпространен обичай, но постепенно ab ovo изгубил първоначалното си значение и се употребявал най-вече като израз за започване на нещо от начало.
Известно е, че по Великден се консумират най-много яйца, но те са актуални и през цялата година. Най-употребявани и предпочитани са обаче в ергенските квартири, тъй като от тях бързо и лесно може да се приготви вкусно ястие. Трябва да споменем, че най-вкусни, а и по-здрвословни са яйцата от ранна пролет до края на юни и през есента, та до първите студове. Жълтъците на яйцата, взети от курника непосредствено след снасянето им от кокошката, която е хранена добре, са за предпочитане. Да не забравяме, че най-вкусното яйце е прясното. Когато го раздрусаме и то похлопва в черупката, сигурно е, че става за консумация. Топлинната му обработка е задължителна, за да не се получат неприятни отражения върху организма, като салмонелоза и обриви.
Яйцата са едни от най-ценните дарове, които благодатната природа ни поднася. Идеалните пропорции, с които тя го е дарила, го правят лесно усвоимо от организма. Биологичното му съдържание е около 6,4 г белтък, 5,7 г мазнина, 100 мг фосфор, 27 мг варовик, 1,3 мг желязо, сяра, а да не говорим за безценните витамин А, В2, D и Е. 2 яйца покриват дневната дажба на човешкия организъм. Разбира се, ежедневното консумиране на това количество яйца е безразсъдно, защото може да се преяде, а за някои болести на черния дроб и жлъчката те са и вредни. За да приключим с възхвалите за яйцата, ще прибавим само, че изяждането на едно от тях снабдява организма с около 80 калории.
Усвояването на яйцето от човешкия организъм зависи не толкова от биохимичния му състав, колкото от начина на приготовление. За подобряване на вкусовите му качества към жълтъка се прибавя обикновено черен и червен пипер, магданоз, пресен лук и грах за поглъщане на миризмите му, които не се понасят от всички. Освен популярните бъркани яйца изобретателната домакиня може да поднесе различни рецепти, в които яйцата са свързващ елемент. Вкусният омлет не е лесна работа. За да стане лек и пухкав, яйцата не трябва да се разбиват силно или с миксер, а постепенно му се добавя малко прясно мляко или сметана. Истинският омлет се подправя със зеленчуци, бекон или сирене. Някои го предпочитат сладък, като в разбитото яйце се добавя пудра захар, а готовият омлет се залива с плодов сироп.
В суфлетата пък свързващ елемент за сварените зеленчуци е отново яйцето, а пудингите без него са немислими. Вкусът на традиционните български баници, сладкиши и козунаци се базира на количеството яйца в тях.
Изобретателната домакиня, когато има дузина яйца, не се чуди какво да ги прави, а разчита на своята фантазия, вкусови умения и ...ползва чужди идеи, за да ги приготви по различен начин и поднесе в нетрадиционен вид.
Ладийки от сварени яйца
Продукти: 4-5 твърдо сварени яйца, 1 опаковка майонеза, 1 картоф, 1 морков, 1/2 глава целина, 2 кисели краставички, 2 супени лъжици кисело мляко, сол и черен пипер на вкус.
Приготовление: Яйцата се обелват и разрязват на половинки. Картофите, морковите и целината се измиват добре и се сваряват в леко подсолена вода. След това се обелват и заедно с краставичките се нарязват на ситно, като към тях се прибавя претритият яйчен жълтък. Майонезата се обърква с киселото мляко, солта и черния пипер. Част от нея се прибавя към зеленчуците, колкото да се слепят. Белтъците се пълнят с тази смес. Заливат се с майонезената смес и се украсяват с пресен магданоз.
Фаршировани /пълнени/ яйца
Продукти: 2 твърдо сварени яйца, 1 супена лъжица масло, 1 глава лук, 1 супена лъжица сметана, 1 супена лъжица пресен лук, 2 супени лъжици галета, сол и черен пипер на вкус.
Приготовление: Яйцата заедно с черупките се разрязват по дължина с много остър нож на две половинки. Внимателно се отделя цялата черупка от жълтъка и белтъка. Те се нарязват много ситно. В малък тиган се разтопява лъжица масло и дребно нарязаният лук се пържи до порозовяване. Добавят се нарязаните яйца, черният пипер, солта, лъжица сметана и ситно нарязаният зелен лук. С тази смес напълваме черупките от яйцата, като отгоре ги заглаждаме и поръсваме с галета. В разтопено масло поставяме яйцата, обърнати надолу, и запържваме до порозовяване. Поднасят се върху картофено пюре или задушен спанак. Като гарнитура се нарязват червени домати и краставици или зелена салата.
Внимание! Ако не успеете да разрежете добре яйцата, това не е проблем. От същата смес се правят крокети, които овалваме в галета и пържим в сгорещено масло. Ако сместта не е хомогенна, прибавяме едно сурово яйце.
Яйца със студен пикантен сос
Продукти: 4-5 твърдо сварени яйца. За соса - 1 супена лъжица маргарин или масло, 1 равна супена лъжица брашно, 1 ч.ч. вода или прясно мляко, сол и черен пипер на вкус.
Приготовление: Яйцата се обелват и разрязват по дължина на две половинки. За соса: В нагрят тиган се разтопява бучката масло или маргарин. Към него се прибавя брашното и се пържи до порозовяване. Разрежда се с водата или млякото и се овкусява със солта и черния пипер. Внимава се да не се образуват бучки. Когато се получи хомогенна маса, се добавя 1 супена лъжица ситно настърган хрян, 1 с.л. сметана, сол, захар, 1-2 капки оцет. Вместо хрян може да се прибавят само зелените пера на ситно нарязан лук. С така приготвения сос се заливат половинките яйца. Сервира се със зелена салата.
Яйца с шунка, бекон или маринована риба
Продукти: 4 твърдо сварени яйца, 4 парчета шунка, бекон или филе от маринова риба, 1 салата, 4 с.л. руска салата.
Приготовление: Обелените цели яйца се завиват в парче шунка, бекон или риба. Върху лист от зелена салата се поставя лъжица руска салата и върху нея се изправя яйцето. Украсата е от нарязани на четвъртинки червени домати и парчета прясна краставица, а през зимата корнишони или ...сини сливи, накиснати в оцет.
Суфле от картофи по италиански
Продукти: 0.250 г. картофи, черен пипер, сол, 2 яйца,1 кафена чаша водка или ракия, 4 с.л. кашкавал или сирене пармазан, сок от 1 лимон, 1 1/2 ч.ч.прясно мляко или сметана.
Приготовление: Сварените картофи се пасират на пюре. Яйцата се разбиват и към тях се прибяват млякото/сметаната/, водката/ракията/, лимоновия сок, черния пипер и солта. Яйчената смес се съединява с картофите и кашкавала и разбърква. Изсипва се в съд от йенско стъкло или специални глинени форми и се пече във силно загрята фурна около 10-15 минути. Сервира се с червен хайвер и зелена салата.
Яйца, пълнени със сельодка, шунка, колбас или сирене
Продукти: 2 твърдо сварени яйца, 50 г шунка, колбас, сирене или добре отцедена сельодка, 1 с.л. сметана.
Приготовление: Яйцата се обелват внимателно и издълбават. Жълтъците се претриват добре, а към тях се прибавя ситно нарязаната шунка, колбас сирене или риба и сметаната. С тази смес се пълнят белтъците. Отгоре се заливат с татарски сос или майонеза. Сосът се приготвя от 1 кутия майонеза, ситно нарязана кисела краставичка, 1 с.л. ситно нарязан зелен лук, черен пипер, сол. Напълнените яйца се поставят върху специално за яйца плато и по желание се заливат със соса.
Козунак с крем от извара
Продукти: 1 кръгъл козунак. За крема: 0.5 кг суха кашкавалена извара, 4 по възможност пресни яйца, 2 пакетчета ванилия, захаросани портокалови кори, сладко от цели смокини, 1 ч.ч. пудра захар, 3-4 с.л. стафиди.
Приготовление: Използва се неизконсумиран поизсъхнал козунак, който се обръща и разрязва на три блата.
Крем: Изварата се поставя в тензух и се оставя 2-3 часа да се отцеди напълно от водата. След това се притиска с дъски, за да е напълна суха, и се претрива много хубаво с пасатора на миксера, докато стане еднородна гладка маса. Жълтъците се отделят и със захарта се разбиват на пяна /най-добре с миксера/ и се съединяват с изварата. Овкусяват се с ванилията и портокала. Прибавят се стафидите. Белтъците се разбиват на твърд сняг и се прибяват към изварената смес. С така получения крем се намазват блатовете. Оставя се около 1 ч.ч. от крема, с който се украсява козунакът отгоре и се добавя настърган шоколад.
Текст под снимките:
1. Много важно е как се разбиват яйцата за различните ястия
2. Фаршированите или пълнени яйца могат да се поднесат като предястие или като основно ястие.
3. Доброто суфле е плод на изобретателността на домакинята.
|
|