:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,746
Активни 521
Страници 8,314
За един ден 1,302,066
В КУХНЯТА

И готвенето е наука

При варене се губи голямо количество от ценните съставки, препичането пък води до образуването на токсични вещества
Истинско умение е да можеш да притогвиш дадено ястие, така че то да запази вкуса си, но в същото време да бъде съобразено с всички изисквания на здравословното хранене. Трудно е, нали? Но не и невъзможно. В последно време на Запад се надпреварват да предлагат всевъзможни изпитани рецепти, все на такава основа. В някои случаи е добре да се поучим от тамошните експерти.

По принцип не бива да се ограничава менюто на семейството само защото някой бил казал, че пържените храни са вредни. И цяла седмица да се набляга на супи и нищо друго. Западните специалисти са категорични, че едно от най-важните неща при здравословното хранене е разнообразието. Разбира се, това не означава да се тъпчете само с пържени картофки, защото е знайно колко калорични са те. Но не бива и да се ограничавате съвсем. По-добре хапвайте понякога и такива вкуснотии, за да не се измъчвате излишно.

Какви са основните начини за готвене и кои са техните плюсове и минуси? Отговорите дават френски и италиански експерти, които са провели съвместни изследвания на тази тема.



Варене

Това е един от най-разпространените методи за обработка на продуктите. Минусът му е, че при него се губи много голямо количество от ценните съставки на храната - витамините В1 и С, минералите и т.н. Проблемът обаче може да бъде преодолян. Трябва само да пускате във водата зеленчуците цели, а не нарязани на парчета. Освен това варете в малко вода и за кратко. При този метод хубавото е, че може да отделите зеленчуците и да ги ползвате като гарнитура към месото, а течността да използвате за вкус на другите ястия, които приготвяте.

При варивата като леща, боб и т.н. обаче правилото не важи. Те изискват наличието на повече вода. Месото пък е добре да се пуска във вече заврялата вода. Но ако ще правите месен бульон, то сложете мръвката в студена вода.

По принцип най-здравословно е варенето в тенджера под налягане, тъй като продуктите се обработват много по-бързо и освен това запазват вкуса, аромата и полезните си съставки.



Варене на пара

Много подходящ метод за обработка на зеленчуци, риба и месо. В този случай трябва да знаете, че е добре късовете да не са големи, тъй като ще останат в сърцевината сурови. При подобна обработка се запазват всички ценни съставки на продуктите.



Задушаване

Подходящ метод за риба и месо. Добре е предварително продуктът да се запържи леко, за да запази соковете и ценните си съставки. Но при всички случаи трябва да сте наясно, че при подобна топлинна обработка се губят витамините от група В и С.



Грил

Подходящ метод за постни меса, риби и зеленчуци. Внимание! При твърде едри късове рискувате да не опечете сърцевината на продукта. В този случай се образува вещество, което разрушава всички ценни съставки. Затова е желателно методът да не се използва често. Според някои спецове пък при печенето на грил се образува вещество, което увеличава риска от тумори.



Пържене

Защо не? Но без да се прекалява! Основният недостатък на този вид обработка е поемането на много мазнина. А и високите температури разрушават доста ценни съставки. Ако предпочитате този метод, то непременно използвайте зехтин, тъй като той съхранява полезните вещества в най-голяма степен. При пържене в олио номерът е да изчакате мазнината да се загрее силно, за да пъхнете в нея продуктите за много кратко време. Така те няма да поемат много от олиото. Най-добре е пърженето да става във фритюрник, но когато той липсва, не е болка за умиране. А най-благоприятният продукт за такава обработка са картофите, тъй като те губят най-малко ценни съставки. Месото, рибата и останалите зеленчуци трябва задължително да се овалват в брашно предварително или пък да се панират. На финала при всички случаи ги поставяйте първо върху хартия, която да отнеме част от мазнината.



На фурна

Хубавото в този случай е, че храната поема минимум мазнини. Но и този метод има някои особености. Червеното месо се пъха във вече загрята фурна. Пилешкото пък винаги се пече с кожата, тъй като тя го задушава. Желателно е след това кожата да се отстрани и да не се консумира, тъй като съдържа много мазнини. Внимавайте да не прекалите с печенето, тъй като тогава започват да се образуват токсични вещества.



В хартия

Подходящ метод за месо, риба и зеленчуци. Хубавото при него е, че може да се ползва с минимум мазнини. За предпочитане е хартията пред алуминиевото фолио. В този случай се запазват почти всички полезни субстанции с изключение на витамините, които не издържат на високите градуси.



Микровълнова фурна

Кратката обработка в този случай запазва повечето полезни вещества и най-вече витамините. Това е така, защото се готви "на сухо". Единственият недостатък на този метод е, че с него не може да се получи приятен загар.
1323
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД