:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,683
Активни 330
Страници 20,150
За един ден 1,302,066

Юнале, Кемале, що ви трябваше да одумвате конституцията?

Сините тутакси захапаха и се врътнаха на 180 градуса по въпроса за етническия модел
Мине не мине половин година и току някой от ДПС се изцепи, че иска промяна на конституцията, в която да бъде записано - България е мултиетническа държава.

Ето, половин година мина и Юнал Лютфи пак заби тъпана по основния закон, а заедно с него с рогата напред се хвърли и партийният му другар Кемал Еюп. Реалностите налагали да се мисли за конституционна промяна, казаха хора от властта на Новото време.

Досега се знаеше, че българският етнически модел е добър и работещ, че той е пример за подражание поне на размирните Балкани. Такъв, какъвто е. Този модел гарантира достатъчно истинско равенство на гражданите, независимо от техния етнос. Гарантира участие на етническа партия в държавната власт. ДПС е представена в парламента, сега ще бъде част от правителството, а след някоя седмица ще има и няколко областни управители. Ако това не е доказателство, че етническия ни модел работи - здраве му кажи. Ако той не работеше, в Делиормана нямаше да събират подписка, с която да издигат Ахмед Доган за нобелов лауреат.

Истината е, че резките промени в този модел са пагубни за страната. Тя ще бъде извадена от деликатното равновесие, в което поне по този показател се намираше през последните години. Моментално ще се появят националисти, които ще обяснят, че България е унитарна държава, а турците само дебнат как да я цепнат. Ще се намерят хора, които да кажат, че Конвенцията за националните малцинства е Рамкова - т.е. препоръчителна и затова може и да не се изпълнява...

Важно е да се отбележи, че в периода на прехода страната не роди своя еквивалент на Льо Пен, Хайдер, Жириновски и Корнелиу-Вадим Тудор и това се дължи точно на нормалното, демократично, европейско отношение на българите към малцинствата. И на малцинствата към българите. /Само от ОМО "Илинден" биха казали, че това не е вярно, ама и те са едно малцинство!/ Но нищо чудно и да се появи - трудно е да се предположи какво ще избере този народ на следващите парламентарни избори след като на предишните три избра БСП, СДС и царя.

Проблемът на етносите не е в липсата на някакъв текст в конституцията. Проблемът е, че тези хора са бедни. Вярно е, че и българите са бедни, но факт е примерно, че безработицата в смесени региони е отчайващо висока и държавата нищо не направи по този въпрос през последното десетилетие. Това трябва да се промени, а не конституцията. Всички малцинства трябва да имат своите гарантирани права, но в добавка - те трябва да имат работа и доходи.

Дано новите управляващи, включително тези от ДПС свалят безработицата в тези региони и да докарат инвестиции там.

Проблемът на етносите ни, особено на най-големите, е че продължава комунистическата практика за сепарирането им. От едно време турците живеят в едни и същи райони, циганите - в гета край големите градове. Затова децата учат в различни училища, служат в различни поделения, работят различна работа. Това е сериозен проблем. Затова всички приказки за интеграцията на етносите в обществено-политическия живот на страната са малко пресилени.

Точно толкова пресилено е Лютфи да пита мелодраматично: "А нима няма малцинства? Аз и 1 милион турци, какви сме?" Малцинство е, няма спор. Трябва ли обаче докато задава риторични въпроси Лютфи да набърква ситуацията на Балканите? Да казва, че трябва "да помислим в контекста и на това, което става около нас на Балканите". Не бива да мислим в този контекст. Страшно е, ако почнем да мислим в този контекст, ако заговорим за косовски, македонски, босненски и т.н. вариант за България.

Страшно е, ако ДПС тръгне към конституционни промени на базата на една гола конюктура. Движението преговаря с НДСВ, на царските хора им трябва някакъв партньор и този партньор има определени условия. Да не би едно от условията на ДПС да е обявяването на България за мултиетническа държава? Ами ако има такова условие и НДСВ го приеме?

Истината е, че приказките за конституционни промени минават покрай ушите както на бай Хасан от Кочан, така и на набора му Иван от Копривщица. За тях това е просто поредната тема, по която се дърлят политиците. Подкрепа за този извод е охотата, с която СДС яхна темата. Същият СДС, който се бореше със зъби и нокти срещу "етническия модел на Ахмед Доган" през последните години, сега го защищава с голи гърди!? Не някой друг, а Костов искаше промени в етническия модел, така че той да се доближи плътно до европейските практики по малцинствените проблеми - точно за това говори и Лютфи. Какъв им е проблемът на тези хора, тогава? Само шум да се вдига май!
807
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД