25 юли, рано сутринта. Летище Хийтроу, Лондон. Кралският ВИП. Президентът Петър Стоянов стъпва на червения килим. От 10 години български държавен глава не е посещавал Великобритания. Самата визита на президента би трябвало да е знаменателна само поради този факт. Предстоят срещи с кралица Елизабет Втора, с премиера Тони Блеър.
Още преди пристигането обаче журналистите са почти наясно, че новина от това посещение няма да излезе. Питат се защо президентът не води със себе си нито един бизнесмен, щом - както бе предварително обяснено - посещението е с икономическа насоченост. С него бе само вицепремиерът на един ден Николай Василев и все още неизбраният за шеф на парламентарната комисия по външна политика депутат от НДСВ Станимир Илчев.
Лондонската визита на президента изглежда има една единствена цел - да се покаже, че има приемственост между старото управление и новите властници. Да стане ясно, че седесарят Петър Стоянов няма нищо против царя, станал вече премиер. И да се окаже помощ в приемането на новите управляващи от света.
"Няма лоша реклама,
Симеон Сакскобурготски буди интерес в чужбина и това трябва да се използва успешно от новото правителство", обясни пред британски журналисти българският президент. В Лондон стана ясно, че Стоянов няма нищо против да помогне на правителството да задоволи този чуждестранен интерес.
Приемственост. Това е най-често повтаряната дума, която журналистите, придружаващи Стоянов, чуваха през дните на неговия престой в Англия. Това е и най-упорито утвърждаваното послание от президента пред неговите гости.
Навсякъде - и на срещата с Тони Блеър, и на разговора с военния министър Джеф Хуун, и при сбирката с борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие, президентът обясняваше, че новото правителство е демократично, добро и ще продължава досуш като старото да прокарва реформи и да се стреми България да влезе в Европейския съюз и НАТО. На почти всичките си срещи Стоянов водеше със себе си и младия вицепремиер Василев. Стана ясно, че Николай Василев стои от дясната страна на президента по време на разговорите, за да обяснява на чужденците как точно НДСВ ще изпълнява предизборните си обещания. А едно обяснение пред чужденците в присъствието на президента изглежда явно доста по-отговорно и сериозно.
Впечатлението, че
Стоянов се явява един вид адвокат на новите управляващи
се потвърди най-вече по време на приема, организиран в българското посолство в Лондон за нашенците, живеещи във Великобритания. Тогава държавният глава похвали доста правителството на Иван Костов, нарече го най-успешното, най-смелото, предвиди, че историята ще бъде по-справедлива към него, отколкото избирателите и т.н. Но веднага след това Стоянов обясни, че новият кабинет е също толкова "за" реформите, също толкова проевропейски и пронатовски по настроения и тенденции. Един вид старото управление беше добро, но и новото не пада по-ниско. След това президентът с удоволствие, както се изрази сам той, представи на събралите се икономиста и заместник на Симеон II в правителството Николай Василев.
За успешното си адвокатстване в полза на НДСВ, Стоянов не остана ненаграден. От своя страна вицепремиерът незнайно защо благодари на президента за всичко, което е направил за България. "Направо да се разплачеш, толкова ли близки си станаха", коментираха удивени журналистите след прочувствените речи на двамата държавници.
В една по-друга ситуация и с едни по-други хора картинката би могла да се оприличи на това как някой
лорд представя сина си в светското общество
В един момент обаче направо настана объркване и бе трудно да се разбере кой - Стоянов или Василев е бащата и кой от тях синът. Ролите се разменяха успешно. Все пак вицепремиерът бе в свои води. На приема присъстваха доста от юпитата българи от лондонско Сити. Доскоро Василев бе един от тях - преди да дойде от Лондон в България на крилете на царското движение. Върволицата от хора, желаещи да се видят с Василев, не бе никак малка. Всъщност би могло даже да се поспори към кого нашенците в Лондон проявяваха по-голям интерес - към младия Василев или към Стоянов. Но това е без значение. Посланието, че новите управници са добри, бе предадено. И това бе като че ли най-важното.
И така, докато президентът обясняваше наляво и надясно колко е важно, че на власт в България не е дошла някаква си посткомунистическа или националистическа партия, а истинска реформаторска сила, Василев пък разказваше как те - правителството и президентът, са в един отбор.
"Много приятно впечатление направи на колегите, които познавам в ЕБВР, че с президента сме в един отбор", обясни на журналистите вицепремиерът. През цялата визита той изглеждаше предоволен именно поради този факт.
Все в тоя дух на демонстративна близост между президента седесар Петър Стоянов и царския вицепремиер премина цялата визита в Лондон.
Топлите отношения между синята президенска и новата изпълнителна власт пролича и на връщане към България в самолета.
Известно е, че винаги, когато Стоянов пътува зад граница, по време на полета той отива да си приказва с журналистите. Този път
ролята му бе почти иззета от вицепремиера,
който с охота отговаряше в самолета на всякакви журналистически въпроси. Самочувствието му на човек, който познава, както се изрази, редица представители на големи бизнескомпании, не остана незабелязано и от президента. "Той явно знае какво говори и аз дойдох да чуя", каза Стоянов. След това и двамата, като хора от един отбор, се отдадоха на раздумката с репортерите.
Явно юпитата от лондоското Сити са съумяли за отрицателно време да влязат под кожата на президента. Така поне се видя в Лондон. И явно на президента не му бе особено трудно да посредничи при представянето на новото правителство. Новата власт, в лицето на вицепремиера, също не спря хвалбите си към него. Един за всички, всички за един, както се казва.
Така неусетно стана ясно, че времето преди изборите, в което Стоянов предупреждаваше за големите илюзии и излъганите надежди, насочени към НДСВ, отдавна е отминало в Бялата къща. Сега и намек дори нямаше за това. Явно няма и да има.
Истина е, че Стоянов не може да ходи из Европа и света и да обяснява, че искаме членство в НАТО, че искаме да сме част от ЕС, ама правителството ни е лошо. Едва ли това обаче е единственото обяснение за прекалено топлото му отношение към новата изпълнителна власт.
Май изборите, които чукат на вратата през есента, са в дъното на гореописаната свръх доброжелателност и добронамереност. Вторият президентски мандат е твърде желан от Петър Стоянов, а той може да бъде спечелен, само ако НДСВ не издигне свой човек за президентското кресло. Та към това се и стреми Стоянов, а лондонската му визита бе поредното потвърждение.
А иначе Лондон е много красив и много скъп град. Като по чудо и капка дъжд не падна време на Стояновата визита. И това си бе новина за лондончани. А те и вестниците се интересуваха от втората сватба на единия от легендарните Бийтълс - Пол Маккартни и как така еди кой си министър е паркирал на обозначеното за инвалиди място. Голям скандал.
|
|