Миналата сряда в индийската столица Делхи посред бял ден трима маскирани застреляха 38-годишната депутатка от партията "Самаджвади" Фулан Деви, далеч по-известна като кралицата на индийските разбойници или "Робин Худ в сари". Убийците избягаха, а Индия изпадна в шок.
"Кралицата е мъртва" - това бе водещото заглавие в повечето вестници на следващия ден. Нямаше обяснения за коя кралица става дума. В Индия за Фулан Деви знае всеки, тя отдавна беше станала легенда.
Историята й започва, когато родителите й - представители на нисша индийска каста, я продават за жена на по-заможен мъж. Тогава Фулан е едва 11-годишна. Следват няколко години побоища и тормоз от страна на съпруга. Фулан не издържа и бяга от него. Присламчва се към банда крадци, които обикалят из северната част на страната.
След известно време напуска буйната компания и решава да заживее честно в селцето Бехмаи в щата Утар-Прадеш. Всичко обаче пак се обърква от група мъже от висша каста, които я
нападат, изнасилват и пребиват
Този случай решава живота на Фулан. Тя се заклева пред себе си да мъсти на по-силните, богатите и безскрупулните и да защитава слабите и бедните. Връща се в бандата си и започва да реализира намеренията си.
През 1980 г. под нейно ръководство са заклани изнасилвачите й в Бехмаи - и славата й литва над Индия. Бандите, които командва Фулан, странстват из северните щати, ограбват представители на висши касти, като в повечето случаи ги и убиват, а награбеното раздават на бедняците.
Особено нашумява един случай през 1981 г., когато в Утар-Прадеш са избити 22-а души от висши касти. Фулан обаче отрича да е причастна тъкмо към това клане и през 1983 г. решава да се предаде на властите. Тя изрично обявява, че всъщност се предава
на съда на Махатма Ганди и индуските богове,
а не на полицията. Това я прави още по-популярна сред обикновените индийци.
Съд все пак има и тя е хвърлена в затвора за 11 години. А когато излиза, създава организацията "Еклавия сена", която си поставя за цел да учи представителите на низшите касти как да се бранят от произвола на знатните и богатите.
Постепенно Фулан става символ на борбата с кастовия гнет в Индия, а организацията й прераства в политическо движение. После то се превръща в партията "Самаджвади", която излъчва кандидатурата на Фулан за депутатка в долната камара на индийския парламент. Тя печели изборите в Утар-Прадеш с огромно мнозинство през 1996 и през 1999 г.
В парламента Фулан продължава да воюва за правата на събратята си по произход. Вестниците многократно се възхищават от "куража на тази неграмотна жена, изтръгнала сама себе си от своето минало, превърнала сама себе си в политик, отишла в градската джунгла, за да издигне високо гласа си в защита на онеправданите".
През 1994 г.
за нея е сниман и игрален филм,
озаглавен кратко и ясно - "Кралицата на разбойниците". Режисьор е Шекар Капур, номиниран по-късно за "Оскар" с историческата драма "Елизабет". В "Кралицата на разбойниците" Шекар Капур разказва историята на живота на Фулан - с бягството от жестокия мъж, с изнасилването, с бандитските странствания, с отмъщенията, с жестовете към бедните ала Робин Худ. Романтичният образ на героинята от филма се слива напълно с прототипа от живота в съзнанието на индийците, превръща Фулан в национален символ на борбата за справедливост и й носи дори световна слава.
Убийството в сряда потресе цяла Индия. Нападателите причакаха пред дома й колата, с която тя се връщаше от заседание в парламента, и изстреляха в главата на депутатката три куршума. Ранен бе и шофьорът й.
И двете камари на парламента преустановиха работа в знак на траур.
Висши индийски ръководители заклеймиха убийството
"Тя се бореше за угнетените и бедните. Няма никакво оправдание за това брутално убийство, прекъснало нейната политическа кариера," каза шефът на долната камара на парламента Ганти Балайоги. Президентът на страната К. Р. Нараянан, който сам произхожда от нисша каста, също осъди "коварното престъпление".
Премиерът Атал Бехари Ваджпайе от управляващата партия "Джаната" бе един от първите, който отиде в четвъртък в дома на Фулан, за да се поклони пред тялото й и да изкаже съболезнования на близките й. Струпани отвън фенове на Фулан обаче замериха колата му с камъни и се развикаха:
"Долу "Джаната"! Там са убийците!"
Според наблюдатели тепърва предстоят сериозни парламентарни сблъсъци между партията "Джаната" и партията на Фулан "Самаджвади". Прогнозира се, че на изборите идната пролет "Самаджвади" може и да измести сегашните управляващи. Индийски медии изказват предположения, че тъкмо страхът от голямата популярност на Фулан начело на нейната партия може да е накарало нейни политически съперници да организират убийството й. Властите засега се въздържат от официални версии за мотивите на престъплението. Обявено бе само, че е идентифициран един от извършителите, но повече подробности по случая засега няма.
Привържениците на Фулан обаче са като наелектризирани и няма да е чудно, ако убийството предизвика и размирици.
Кралицата на бандитите бе кремирана в щата Утар-Прадеш. Преди това край тялото й, облечено в червено сари и положено в традиционен саркофаг, преминаха хиляди хора. Лидерката на опозиционния Индийски национален конгрес Соня Ганди също бе сред тях и лично поднесе съболезнованията си на сегашния съпруг на Фулан - Умед Сингх.
Индийските вестници са пълни с драматични коментари на кървавия край на депутатката. Общо е мнението, че който и да е истинският убиец на Фулан, той ще да е бил засегнат от нейната неистова борба за справедливост и против кастовото неравенство. Болните проблеми на индийското общество отново излязоха "на светло" заради убийството и вече се промъква мнението, че кастата на богатите и знатните просто е отмъстила на кралицата на разбойниците за предизвикателството й. Което окончателно превръща Фулан Деви в най-популярната съвременна индийска легенда.
|
|