- Г-н Овчаров, доколко опасен е скандалът между социалисти, комунисти и социалдемократи, който тече в левицата, и защо ръководството на БСП мълчи?
- Има някои съществени неща, които засягат коалиционната политика на БСП, и те трябва да бъдат ясни на всички. Тези, които продължават да оценяват коалиционната политика на БСП като някакъв параван, като нужен политически грим, за да си скрие физиономията, грешат. И трябва да оценят факта, че БСП вече няма нужда от подобен политически грим. БСП е една европейска реформирана партия, която вече няма нужда от политически грим и гримьори.
- Тоест на този, на когото не му харесва БСП, да излезе от коалицията?
- Тоест чисто конюнктурният елемент, който винаги досега е присъствал в коалиционната политика на партията, вече не ни е необходим. Поставяме пред коалиционните ни партньори въпроса за истинско сериозно сътрудничество. Такова, което ще формираме не на базата на идентификация чрез разграничаване на отделните участващи, а чрез изграждане на единен политически субект. Той не може да се изгражда чрез разграничаване и непрекъснато измисляне на нови, оригинални суперпозиции.
- Г-н Николай Камов ли визирате?
- Никого не визирам. Просто казвам, че трябва да бъде ясна насочеността на развитие на проекта Нова левица. Той може да има своето развитие само в тази посока - като единен политически субект по пътя на припознаване и сближаване, а не по пътя на самоцелното разграничаване.
- Александър Паунов заплаши, че ако Нова левица е ядрото на Коалиция за България, то комунистите ще я напуснат?
- Няма да коментирам конкретните изказвания. Ще обсъждаме този въпрос с подписването на договора на коалицията следващата седмица. Най-вероятно той ще бъде подписан.
- Доста обидни квалификации си размениха коалиционните ви партньори. И хора от БСП се включиха в раздора. Не се ли разпада коалицията?
- Емоционалната размяна на реплики едва ли е повод за това. Няма сериозен шанс коалицията да се разпадне. Общият интерес е доста по-обединяващ от тези междуличностни нападки.
Но ако някои хора продължават да си мислят, че коалиционната политика на БСП и развитието на Нова левица ще продължава да има чисто конюнктурен характер и че те ще могат да продължават да паразитират ту отделяйки се, ту разделяйки се с нас, си правят грешен извод. Това време мина отдавна. Ако някой иска да бъде сериозен коалиционен партньор, сега е моментът да направи този избор. БСП не гледа безучастно на това, което се случва. Но отдавна сме излезли от ролята на назидатели и съдници.
- Текат скандали и в местните организации заради листите. На местните избори те ви изиграха лоша шега?
- Има нещо, което е изключително важно. Около БСП и левицата доскоро нямаше никакви скандали, а на много хора им се иска да ги има. И до голяма степен съществуващите проблеми се преекспонират в публичното пространство. Проблеми има, ние не ги крием, но не бива и да ги преувеличаваме. Проблемите са нормални - хората търсят решаването на личните си амбиции. Това е естествено. Въпросът е да се разбере, че в дадената ситуация личните амбиции трябва да са функция от реализацията на обществените и коалиционните амбиции. Опитваме се да го обясняваме, но не тропаме по масата.
- На местните избори не се справихте с това обяснение. Дали отново ще станем свидетели на подобен автогол?
- Да, имахме проблеми и голяма част от тях сега се възраждат отново. Но ние търсим решаването им не чрез силовото налагане на позиции. Сега ситуацията е по-различна. Очевидно е, че има напрежение на няколко места. Но има една голяма разлика - това са национални избори, а не местни. Основната ни задача е да създадем парламентарна група, която да отговаря на изискванията на парламентарна група на управляваща партия. Това се разбира от нашите регионални структури. Лични конфликти възникват, но ще бъдат решени.
- Покрай последните скандали се чуха мнения, че БСП ще си вкара немалко "троянски коне" в парламентарната група?
- Един от основните критерии, които сме заложили, е лоялността на коалиционните партньори, които влизат в парламента. Не бихме искали да се повтарят сценарии, които вече се случиха с други управляващи парламентарни групи. Пълни гаранции не може да има.
- За листите на другите партии се чуват доста атрактивни имена. При вас няма такива. Няма ли да загубите от това?
- Ние залагаме на хора, които ще вършат работа. Идеята, че политиката е преди всичко шоу, за нас е неприемлива. Да, политиката има някакъв атрактивен елемент, но преди всичко е тежка, експертна работа. А за работата в парламентарна група на управляваща партия не можеш да залагаш на шоумени, а на сериозни личности. Ние залагаме на такива - проф. Радослав Гайдарски, проф. Дамянов, Светла Бъчварова, Георги Кадиев. Хора, които са доказали професионализма си в областите, които работят.
- Дали тези професионалисти приемат управленската ви програма? Чуха се някои различия - например в икономическата политика?
- Първо, те са част от екипа, който работи по програмата. Второ, програмата още не е готова, за да можем да твърдим, че този или онзи няма да я изпълнява. Много от нещата, които предлагаме, са с въпросителни, дискусионни са.
- С тези неясноти не давате ли противоречиви сигнали на обществото? Това е и удобен начин да обявиш след изборите, че не си обещал нещо категорично.
- Не е така. Казваме ясно кое е възможно и кое е под въпрос. Става дума за елементарен реализъм. Както виждаме, в бюджета има огромни резерви. 330 милиона от тези резерви бяха разкрити от МВФ преди една седмица. Сигурен съм, че има още поне 330. И в края на годината ще имаме още един бюджетен излишък в рамките на 1 милиард. Ако е така, голяма част от обещанията ни ще бъдат реализирани. Ако по ред причини нещата не се развиват толкова позитивно, то очевидно някои неща ще трябва да бъдат преразгледани.
Въпросът е, че философията на политиката ще бъде друга. Ето един пример - Милен Велчев и всички останали десни псевдоикономисти се изредиха да ни плюят за идеята ни за вдигане на заплатите в бюджетната сфера с 15-20%. За да се увеличат тези заплати, са нужни 350 млн. лв. В същото време Велчев обещава да намали корпоративното подоходно облагане с 5% и то да стане 10%. Като сума е същото - намаляване на приходите в бюджета с около 350 млн. лв. Значи, когато намаляваме парите, които взимаме от бизнесмените и от печелившите компании, е добре. А когато искаме да дадем на бедните, е зле. Затова трябва да се промени философията и да се разбере, че трябва да има баланс между стимулите за бизнеса и нормалното заплащане на хората.
- И НДСВ обещава да даде на хората. Голямо надцакване падна, особено в социалните обещания?
- Нашата философия е, че за социалната политика и доходите на хората вече не може да се говори с остатъчни параметри, тоест ще им дадем, ако има. Дошъл е моментът да се каже, че доходите трябва да бъдат повишавани, особено на прага на ЕС. Не се надцакваме. Казваме какво е необходимо да бъде направено. И изобщо не става въпрос за това, че ще правим нещата в ущърб на бизнеса. Напротив, за него предлагаме конкретни мерки - освобождаване на инвестициите от данък печалба. Този, който инвестира в развитието на бизнеса, той ще получи преференции. Трябва да бъде пречупена тенденцията на отваряне на ножицата между ръст на БВП и доходи. Това е смяната на политиката.
А НДСВ се опитва да бяга след вятъра. На два пъти те виждат, че изостават фатално. Първият път - с Ирак, когато обявихме ясната си позиция за изтегляне. Очевидно беше, че и те имат намерение да го направят. Но ги изпреварихме. Другото са социалните обещания и увеличение на доходите. Те отново закъсняха.
- Международните финансови институции май ви нямат доверие. Чуха се обвинения, че обещанията ви са опасни за икономиката?
- Това, от което се притеснява МВФ, е дефицитът по текущата сметка. Този дефицит през октомври миналата година беше 3,9% и само за 2 месеца стана 7,5%. Това е притеснително, става въпрос за харчене на бюджетен излишък. Явно проблемът е в некомпетентното и невярно планиране на бюджетните разходи и в това как се харчат парите.
А иначе нищо подобно като липса на доверие няма. Спекулацията на тема говорене от името на МВФ вече беше употребена от управляващите. Кривият телефон Милен Велчев се опита да злепостави БСП, спекулирайки с валутния борд. Сега се опитва да направи същото с наши обещания. Имаме нормална комуникация с МВФ. Не мисля, че има проблем. Сигурен съм, че коментарите по нашите обещания са коментари на база спекулативни твърдения на Милен Велчев.
- Очевидно НДСВ е основният ви опонент на изборите. Ще бъде ли нормално основният конкурент да стане основен съюзник след изборите?
- НДСВ е наш опонент, защото са управляващи и ние като опозиционна партия не може да имаме друг опонент. Няма драма - отдавна сме заявили готовността си да преговаряме с всеки един политически субект след изборите, с който бихме намерили допирни точки по управленската си програма. Не виждам проблем това да бъде и НДСВ, и ДПС, и някои от десните формации или части от тях. Готови сме да търсим разбирателство. Още повече че на последната права преди влизане в ЕС България ще трябва да проведе политика, която се нуждае от по-голяма обществена подкрепа.
- БСП е готова да се коалира, но никой май не иска да е с БСП. Не сте ли пак в изолация?
- БСП не е в изолация. Парламентарната криза го показа - всички се оказаха заедно с БСП срещу управляващите. И съм убеден, че след изборите БСП няма да е в изолация и няма никакъв шанс да се обединят хора, които досега се разделяха. - Кога ще обявите бъдещите си министри и кандидат-премиера?
- Екипът ще бъде обявен на конгреса на партията през април. Но няма да бъдат определяни поименно постове и личности. А моето мнение е ясно - въпросът за премиера е решен с избирането на Сергей Станишев за председател на партията. Това е естественото решение. Оттук нататък трябва да чакаме личния му отговор.
|
|