:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,741
Активни 789
Страници 30,306
За един ден 1,302,066

Пришпориха депутатите за промените в закона

За добро или за лошо, парламентът няма друга работа освен експресно да промени закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката. Промените в ЗИПВР наистина са приоритет, който не търпи и ден отлагане. Това че деловодството на 39-ото НС е хванало паяжина, защото няма други актуални законопроекти е съвсем друга работа.

Всички са съгласни, дори и президентът Стоянов, че действащият закон е архаичен. Сегашният ЗИПВР е от 1996 г. и голямата му грешка е, че препраща неспирно към закона за избор на народни представители, общински съветници и кметове, който бе отменен през април тази година.

Промените не са тежки. От закона трябва да отпаднат, примерно, текстовете, които засягат местожителството и адресната регистрация на кандидатите и избирателите. Там се говори за Върховен съд, а такъв точно няма. В закона е отбелязано, че председателите на секционните комисии отразяват извършеното гласуване в зелените паспорти, а голяма част от населението вече няма такива.

Новото в закона е, че всички кандидати ще бъдат вписани в една бюлетина - като на местните избори през 1999 г., а избирателите ще отбелязват с химикалка коя кандидатска двойка предпочитат. Царските хора предлагат да отпадне държавното финансиране на кампаниите - в смисъл, че и фирма с 1 на сто държавно участие не може да дава пари на кандидат-президенти. Претендентите ще трябва да си плащат за всяко участие по националните медии.

Преди да отпътуват към морето депутатите от мнозинството написаха промени в закона, които бяха приети от парламента на първо четене миналата седмица. Слава Богу - промените в избирателния закон наистина не са чак толкова съществени, че да се стигне до продължителни дебати в пленарна зала и преди фаталната дата 21 септември ще имаме окончателно приет закон. Тази дата е фатална, защото по закон 50 дни преди изборите парламентът трябва да е насрочил вота и да е избрал членовете на новата Централна избирателна комисия.
331
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД