- Д-р Пенков, очаквате ли новата власт да промени ръководството и здравната политика на касата?
- Тази тема беше широко дискутирана в предишния парламент. Предстои такава дискусия вероятно и в здравната комисия на сегашния парламент. Заложената здравна политика е базирана на общи ценности, принципи на Световната здравна организация. Това са неща, които аз с удоволствие чух и в програмата на НДСВ - че ще се обърне внимание на профилактичните програми, че ще продължи да се търси ранното откриване на заболявания, а не тежкото и скъпоструващо лечение след това. Ако има други предложения, които по някакъв начин биха могли да направят още по-ефективни програмите, които ние прилагаме, ще бъде много хубаво да ги приемем на въоръжение.
- Колко пари ще дава касата през следващата година за болниците?
- Първо трябва да разберем колко пари ще бъдат отделени за здравеопазване в целия бюджет на държавата. Всички, които имат нещо общо с финансиране на здравеопазването, трябва да дадат бюджетите си и те да бъдат събрани в едно цяло. Чакаме решението на Министерството на финансите, за да видим каква ще бъде макрорамката, какъв е очакваният брутен вътрешен продукт, какъв процент от него ще бъде определен общо за здравеопазване.
---------------
Трябва да се решат още няколко важни неща - доколко общините ще продължат да финансират болниците, каква ще бъде ролята на здравното министерство след решението на Конституционния съд, който даде големите болници на общините, дали ще продължи финансирането от МЗ, а не през общинските бюджети, до каква степен ще се преструктурират другите обекти - болниците към МВР, отбраната, социалното министерство. Чисто технологичен е въпросът как парите ще бъдат разделени.
-----------------
Важното е да остане принципът на договорното начало, който беше заложен - да се плаща за свършена дейност и услуга. При положение че някой си е свършил работата добре, не е важно откъде ще дойдат парите - дали от нас, от общината или МЗ.
НЗОК има възможност да задели по-голям дял за финансиране на болниците.
- С какъв дял е готова здравната каса да финансира болниците догодина? Тази година вие давате 20%.
- Мисля, че ще се справим с 40% реално финансиране на болниците и ще затвърдим договорния подход към изпълнение на задълженията.
- Това означава ли, че министерството няма да запази бюджета на болниците, какъвто е бил?
- Не, запазва го, но като абсолютна стойност. Ако преди министерството е давало 100 единици за болници, тази година пак ще ги даде. А реалното нарастване в бюджета за болничната сфера ще дойде от касата.
- Т. е. и тази година няма да има закрити болници?
- Това не мога да гарантирам. Ако аз управлявам една болница, тогава мога да кажа дали тя ще оцелее, дали ще стане много добра и дали ще има по-голям бюджет. Но не мога да поема ангажимент за всички болници в страната. Всичко зависи от хората, които реално ги управляват.
-----------------
Има много случаи на неправилни управленски решения за нерационално изразходване на средства. Ето един непроверен от мен случай - в болницата в Оряхово се прави нова операционна, при положение че има две. Това е излишно харчене на пари. Може и хората да са прави, но не е ли по-добре двете операционни да са натоварени максимално с дейност и след като ги напълним с операции и видим, че има нужда от още една операционна, да направим трета.
--------------------
- Как върви работата на "АремисСофт"? Тия дни те трябва да са готови и да предадат информационната система.
- Предстои ми среща с управата на компанията. Те имаха проблеми, ново ръководство. Поканил съм ги да видим точно това, което те трябваше да предадат до края на август-началото на септември. Явно са свършили доста работа, защото скоро получих гневно писмо, че им дължим пари за продукт, който те отдавна са предали. Искам съвсем точно да проверим всичко, да видим какво е предадено по график, до каква степен то е годно. Процедурата при нас е такава. Не можем да приемем на доверие продукт, за който някой казва - ето го, подпиши, че си го приел, и довиждане. Щом те ни предадат даден модул, в рамките на две седмици ние го проверяваме. Ако имаме забележки, ги описваме в протокол и искаме да се отстранят отклоненията. Дори и те формално да са приключили договора и към 31 август да са предали всичко, за мен това не означава, че реално той е приключен. Приключен е, когато нашите експерти проверят дали модулите работят както трябва. Ако това е така - чак тогава ще подпишем.
- Доколкото знам, някои от модулите са били връщани многократно?
- Това е нормално за специфичен софтуер за такава уникална система. Системите не се припокриват - полската, чешката се различни от нашата. Не може да вземеш един продукт от някъде и да го приложиш тук. Даже е хубаво, че "Аремис" не се сърдят, когато им върнем даден модул. Те разбират, че това не е просто формализиране от наша страна, а търсене на най-работещата система. Няма продукт, който, като се пусне, да тръгва веднага. Помните какво стана с презентацията на Windows 2000. Голямо шоу, предава се навсякъде по света, по Си Ен Ен. Пуснаха го и не тръгна. Беше мегапровал.
- Колко време и пари са нужни касата да има пълна информационна система - онлайн връзка между районни каси, лекари, аптеки и т. н., която ще премахне бумащината?
- Това е моята мечта. Такова нещо до момента е изградено и работещо до голяма степен в Словения. Опитаха се да го направят и французите, но при тях още не е тръгнало. По наши оценки за такъв проект ще ни трябват още около 80 млн. долара, които ще покрият всички инвестиции. Става въпрос за онлайн връзка и 8 млн. българи, които ще имат чип-карта, ключ към база данни. Така в момента, в който отидеш при лекаря, слагаш картата в един четец и той веднага има достъп до информацията, която го интересува, за да може да постави диагноза и да предпише лечение. С тази карта например изследванията ще се предават по електронен път, без пациентът да се разкарва. Рецептите също ще пристигат по електронен път. Като изискване към 3-а и 4-а фаза на информационната система сме разработили точно това, включително да може да се запазват и образи - рентгенови снимки, хистология. Действително проектът е скъп, но ми се струва, че в рамките на 3-4 години може да бъде спокойно реализиран. Но 4 години е бърз, оптимистичен срок. В Словения го направиха за 8 години.
- Твърдите, че реформата в болниците е тръгнала. Но напоследък се оказва, че повечето ОРБ-та нямат пари за храна и лекарства и карат болните да си ги плащат. Това е неизпълнение на договора, който болниците са сключили с касата. Ще ги санкционирате ли за това?
- Реформата в болниците е нещо много сериозно и тежко. Не бива хората да очакват, че като с магическа пръчка всичко ще се промени от 1 юли и ще дойде новото време. Болниците дълго време бяха хронично недофинансирани. Имат неефективни системи за отопление, огромна база, която е трудно се издържа. Те са създадени от друга доктрина. Искаме да се върви в посока на подобряване на мениджмънта. Не може една болница с 180 легла например сама да поддържа собствена кухня с 6 готвачки, закупчик, шофьор, домакин, собствена лаборатория. По-добре е това да се ползва като външна услуга. Трябва да се пести всеки лев, за да има печалба. Тя няма да отива при принципала - общината или министерството, а с нея може да се увеличават доходите на работещите в болницата. Виждал съм градове във Франция, които имат няколко болници, но само една лаборатория, която обслужва всички.
- Как се включват дълговете в тази схема? Болниците нямат пари, защото имат дългове.
---------------
- Те имат дългове, защото нямат пари. Говорим за ефективен мениджмънт. Част от дълговете са заради липса на политика. Например лекарствена. Защо е необходимо, когато се прави една операция, да се изпишат 3 скъпи антибиотика? Те ще потрябват като резервни средства при лечението или когато трябва да се спаси човек. Болницата трябва да си създаде собствен стил за действие. Болничният мениджър трябва да следи как се изпълнява той. Ако в дадено отделение се види, че всички дейности са много скъпи, то мениджърът трябва да види защо е така, след като друго подобно отделение има много по-малка издръжка. Това означава, че има или вътреболнична инфекция, или липса на опитност, или желание за презастраховане.
---------------
Вярно е, че парите не стигат. Важно е и тези малко пари да бъдат ефективно изразходвани.
- Вашият заместник по финансовите въпроси Димитър Илиев е в борда на директорите на ОРБ-Габрово и със сигурност знае как да изразходва ефективно пари. Въпреки това болницата в Габрово няма пари за храна за пациенти.
- Не мога да коментирам случая с ОРБ-Габрово, не съм запознат с него. Чух, че има съдебно решение болницата да изплати дълг отпреди 4 години на фирма за доставка на храна. Тогава тази болница не е била търговско дружество, а е била собственост на общината. Защо кметът и общинският съвет не си вършат работата? Когато някой е правил разходи, е трябвало да мисли, че те разходи трябва да се плащат. И защо не ги е платил? Това сега тегне върху главата на други хора.
- Допреди няколко месеца не се чуваше за дълговете на болниците. Изведнъж, от около месец насам, заваляха съобщения за финансови проблеми. Защо точно сега?
- Според мен на глас изказват проблемите си болниците с най-лош мениджмънт. Има болници, които не отговарят на никакви изисквания - нито като управление, нито като структури, и въпреки това твърдят някой друг да им е виновен за тяхната нескопосаност да се оправят. Ако аз съм принципал на тези болници, които имат най-лоша финансова дисциплина, ще потърся много строга сметка защо се случва това.
- Тези болници сключиха договори с вас. За договор трябваше да се предостави и план за погасяване на дълговете.
- Така е. Не е лесно. Много средства се изискват в тази сфера.
- Как ще контролирате рекета в болниците? Хората продължават да си купуват лекарства, храна, дават пари за рушвети. Казвахте, че като влезете в болниците, ще наложите нови правила.
- Новите правила вече са факт. Ако това продължава да се случва, просто хората трябва да се обърнат към нас, за да вземем мерки. Иначе няма как да разберем какво точно става. Вече сме договорили с компетентни органи и хора какво може да се направи. Искаме сериозни правила и програма, за да прекрати рекета спрямо хората. Надяваме се, че ще успеем.
- Тайна ли е програмата?
- Не. Тя е във връзка с борбата в корупцията. Не искаме да се работи на парче. Най-важното е да има превенция и ефективни мерки. Как да разберат хората колко хубава ще бъде реформата след 5 години? Те не искат да е добре след 5 години, искат сега, днес да влязат в болницата и да видят промяната. А тя трудно ще се види, ако всички не обединим усилията си срещу проблемите. Трябва да участва МЗ, полицията, ние.
- Преди изборите казахте, че има спад в събираемостта на вноските. Проверихте ли тези подозрения? Спряхте ли лекарствата на длъжниците, както се бяхте заканили?
- За юни 4000 души по-малко си внесоха осигуровките. През август в здравната каса са постъпили 1 452 773 лв. по-малко, отколкото през юли. Длъжниците се предупредени, че ще бъдат глобени със сумите, които дължат на осигуряването. Някои от тях плащат за един-два месеца вноски, колкото да имат документ за пред комисията за скъпоструващо лечение, че са осигурени. После престават да внасят. Те трябва да си издължат с лихвата сумите, за да могат да ползват правата си. Трябва да дадеш малко, за да можеш да получиш много, когато ти е необходимо. Кой би могъл сам да си плати лечение за 12 хиляди марки годишно?
|
|