Костадин Паскалев уволни всички шефове на "Пътни такси и разрешителни" по граничните пунктове. Това като управленски ход изглежда похвално, но има едно правило, на което никой не е успял да измени: където е текло, пак ще тече.
За инкасаторите на преминаването по границите все не се говореше открито. Хулите ги отнасяха и отнасят обикновено митничарите - вероятно защото при тях сумите са с хиляди. Малка подробност е, че са такива най-много веднъж-дваж на месец. Всеки ден са обаче при пътните касиери. По малко, но редовно. Всяка кола, автобус, камион, влизащи у нас, плащат неголяма сума за преминаването по пътищата ни. Тя става значителна, ако пътният инспектор се заяде за нередност или претоварване на ТИР. Тогава следва глоба. По закон след плащането й камионът може да мине. Да, но обикновено минава без шофьорът или превозвачът да я плати.
200-300 марки влизат в джоба на контрольора,
а той пуска ТИР-а, макар и претоварен, да пътува по нашите шосета. За чиновника няма значение, че може да е опасен. Нали е турил марките в джобчето. Част от тях, както и при митничарите, влизат в обща каса, които се разпределят по веригата нагоре, та чак до партийните централи в София. Настоящият шеф на митниците Емил Димитров го разправяше, преди да седне в горещото кресло. Като го назначиха, като че ли млъкна.
По същата схема на заделянето действат и от "Пътни такси и разрешителни". Парите идват освен от "глоби" и от събиране на такси по незаверени или фалшифицирани кочани.
Един пътен шеф отшумя уволнен, но сравнително богат. Вече 2 години, та до ден-днешен, никой не ще да каже със сигурност откъде са лирите в британската банка "Барклиз" на Костадин Таушанов. Проверява го строителното министерство, още го проверява прокуратурата, а човекът си е само уволнен и невинен.
Уволнените сега от Паскалев регионални шефове на "Пътни такси и разрешителни" по всяка вероятност, ако има проверки срещу тях, също ще се окажат невинни, колкото и да са сигналите срещу тях и подчинените им. От решението на строителния министър и вицепремиер да ги отстрани от постовете им произлиза и друго.
Те са махнати по презумпция за виновност,
за това, че са назначени от предишната власт и са служили на нея и че срещу тях няма доказателства. Не беше ли по-правилно да не бъдат освобождавани от работа, а да са на постовете си? Можеше да им правят внезапни проверки и да ги хванат на гюме. Така поне могат да бъдат принудени да дават обяснения на място. Сега иди ги гони, зависи кой колко пачки е скътал. С масовите уволнения министър Паскалев предприе ефектен ход. Въпросът е какво ще последва. Защото нищо не гарантира, че новоназначените няма да се изкушат.
Важното е да се отстранят условията, които раждат високата корупция.
Може би за няколко месеца по границите ще виждаме най-лоялните към държавата пътни касиери. После всичко ще си тръгне в познатите рамки. И никакви размествания на хора, и никакви компютри скоро няма да помогнат.
|
|