Осем чужденци, сред които шест жени, се явиха в събота пред Върховния религиозен съд в Кабул, който може да ги прати на бесилото. Две американки, четирима германци (три жени и един мъж) и двама австралийци (мъж и жена) от базираната в Германия хуманитарна организация "Подслон сега" са обвинени в най-тежкото престъпление според кораническия закон шариа: отклоняване на мюсюлмани от "правата вяра" с цел да бъдат покръстени.
Председателят на Върховния съд Нур Мохамад Сакиб заяви още в сряда, когато процесът започна при закрити врати без присъствието дори на подсъдимите, че те могат да бъдат обесени, ако се докаже вината им. А в събота, когато за първи път бяха въведени в съдебната зала, "доказателствата" бяха изложени на показ: библии, преведени на пущу и дари - разпространените в Афганистан езици, както и магнетофонни и видеозаписи.
Саби и камшик
Обстановката в съда е спартанска. Стените са декорирани само с цитати от Корана. И за да няма съмнение какво правосъдие се раздава, над креслото на председателя на съда са добавени две саби и кожен камшик, използван за публично бичуване на осъдени.
Подсъдимите пристъпваха замаяни и изтощени, подбутвани от автоматите на афганистанските си пазачи. Жените бяха забулени в чумбери от главата до петите както изисква ислямисткият морал. Лицата им бяха скрити зад мрежести була. Откакто са арестувани на 5 август това бе първата им възможност да се появят публично. В залата бяха техни роднини, западни дипломати и журналисти, описа обстановката пратеник на британския в. "Гардиън".
"Дори не ни казаха в какво ни обвиняват и защо са ни арестували. Какво сме сторили?", каза пред съда Георг Тойбман, германският директор на "Подслон сега". "Никого не сме покръствали. Шокирани сме от обвиненията." Негова колежка се оплака, че са я карали да попълва формуляр на пущу, без да знае езика. От това можеше да зависи съдбата ми, а те искаха да се подпиша под текст, който не разбирам, каза тя.
Ден преди да влязат в съда, молла Сакиб каза великодушно на обвиняемите, че могат да си наемат какъвто желаят адвокат - мюсюлманин или немюсюлманин, афганистанец или чужденец, макар че не смята това за необходимо. Освен това строго им забрани да говорят с когото и да било в залата, особено с журналисти. 24-годишната американка Хедър Мърсър само успя да прошепне на майка си "Обичам те". Тя седеше зад гърба й. Друга американка, 29-годишната Дейна Къри, докосна с ръка баща си.
Процесът може да се проточи, но може да бъде и съвсем кратък. В най-добрия случай чужденците ще бъдат изгонени, но тълкуватели на шариата, каквито са впрочем и самите 15 съдии, твърдят, че това наказание се прилага, когато някой само е заподозрян в нарушаване на закона. В техния случай има "доказателства" и това е почти равнозначно на признаване на вина.
Но каквото и да реши съдът, последната дума ще има молла Мохамед Омар, едноокият лидер на талибаните, който води потаен живот в южния пустинен град Кандахар и рядко се появява в Кабул. Той може да ги помилва, ако бъдат осъдени на смърт. Но може и да отправи ново предизвикателство към света, както постъпи при взривяването на будистките паметници през март. Тогава ЮНЕСКО обяви това варварство за "престъпление срещу културата на човечеството", но той не се трогна.
"Великодушието има специално място в исляма и ние ще бъдем колкото можем по-милостиви, каза пред съда молла Сакиб. Искаме да уверим арестуваните, че делото ще протече стриктно според правосъдието и въз основа на шариата."
Но шариатът може да бъде тълкуван всячески. Външният министър на талибаните Уакил Ахмед Мутауакил каза на пресконференция миналия четвъртък, че декретът за снизходителност към чужденците не се прилага при опит за християнизиране.
Почитат Христос, но наказват християните
Повечето външни министри не започват пресконференции с религиозни проповеди, но Уакил Мутауакил се впусна в разсъждения за Христос и християнството, отбеляза пратеник Ню Йорк таймс в Кабул. "Отнасяме се с голяма почит към Христос, каза министърът. В края на краищата той е бил не само мъдрец, но е лекувал прокажени и е възкресявал мъртви. Но Христос не е най-великият между светците. Тази чест се пада на Мохамед, последния пророк."
Служител на талибанското външно министерство показва на журналистите иззети евангелия и търпеливо обяснява: "В тези книги се казва, че Исус е бил син на Бога. Не вярваме в това. Вярваме, че Исус е бил пророк, но не и син на Бога".
А министърът добавя: "Слава на Исус Христос, който ще дойде като мюсюлманин и ще продължи учението на исляма".
Страховитата религиозна полиция в Афганистан е арестувала двете американки в дом на афганци, в който самото им присъствие е било вече престъпление. Те признали, че там показвали на компютър (забранена вещ) CD-ROM за живота на Исус. Пратениците на "Подслон сега" са проповядвали дълго време и пипалата им са навсякъде", твърди министърът, който сред свирепите талибани е смятан по-скоро за умерен. Религиозната полиция твърди, че има "писмени признания" от всички обвиняеми.
Заедно с чужденците са арестувани и 16 техни сътрудници афганци. Процесът срещу тях ще се води по-късно. Никой дори не споменава, че могат да очакват някаква снизходителност.
Държава на забраните
Афганистанците знаят, че живеят в държава на забраните. Религиозната полиция налага с желязна ръка респект към шариата. Екзекуциите са публични. Когато Върховният съд наложи бичуване, населението на столицата Кабул се стича на стадиона по призива на Радио Шариа, единственото разрешено радио в страната, пише кореспондент на френския в. "Фигаро". "Миналия месец талибаните арестуваха двама хомосексуалисти. Изправиха ги пред стена и с булдозери от другата страна я събориха върху тях. За прелюбодейство наказанието е бичуване до смърт. На крадците режат ръце. Тази зловещи сцени държат в подчинение 17 милиона афганци, управлявани от 40 000 талибани", отбелязва "Фигаро".
Откакто "студентите по теология" (талибаните) завладяха през 1996 г. страната, културният живот е сведен до стриктен минимум. Всяка вечер в 22 ч. започва полицейският час. Телевизията е забранена, защото е обвинена, че служи за развращаване. Също и радиото. Видеото, компютрите и Интернет са преследвани като източници на морално разложение. Забранена е всякаква музика. Забранена е и фотографията с изключение на снимките за лични карти.
Най-тежко е положението на жените. На улиците нямат право да се появяват, ако не ги придружава мъж от семейството. Млади талибани ги преследват, ако не са забулени, и заливат лицата им с киселина. Забранено им е да ходят на училище. Нямат право да работят и трябва да си стоят вкъщи. Само някои лекарки и медицински сестри все още упражняват професията си, защото не е редно мъже да преглеждат чужди жени.
Преди завземането на Кабул от талибаните 50% от държавните служители и 70% от учителите са били жени. На другия ден след падането на столицата всички са пратени да си седят у дома и да се подчиняват на волята на мъжете си. Вдовиците нямат право да се омъжват повторно. И както нямат право и да работят, не им остава нищо друго, освен да просят.
Момчетата ходят на училище, колкото да учат корана наизуст. Мъжете трябва да са късо подстригани и да носят бради като на пророка Мохамед.
Но колкото и да е непоносим законът на талибаните, той все пак въвежда някакъв ред след 22 години гражданска война и анархия. Затова афганистанците са склонни да го търпят.
Безсилна изолация
Само три държави признават режима на талибаните. Останалият свят ги наказва с изолация. ООН им наложи икономически санкции, защото дадоха убежище на международния терорист Осама бен Ладен.
Страната е в пълна икономическа разруха. От четири години катастрофална суша обрича населението не само на гладна смърт, но и на убийствена жажда. Единственият сигурен поминък идва от трафика на наркотици - главно на хероин. Друг източник на средства са чуждестранните хуманитарни организации, които въпреки заплахите срещу техните представители продължават да дават помощи за 300 млн. долара годишно.
Външният министър Мутауакил каза миналия четвъртък, че е сформирана нова комисия за надзор над чуждите неправителствени организации, действащи в страната. Досегашните строги норми за тяхното поведение ще станат още по-строги. Парите им ще бъдат приемани и занапред, но ще трябва да минават през Афганистанската национална банка. Няма да бъдат допускани никакви преки помощи за населението. Целта е ясна. Талибаните имат нужда от пари за оръжие. Войната не е приключила, защото 5% от територията в североизточната част на страната е под контрола на опозицията на генерал Мохамед Шах Масуд. Завчера той едва не стана жертва на фанатик-самоубиец. Много държави го признават за легитимен представител на Афганистан. А това е достатъчно талибаните да смятат целия свят за враг.
|
|