Областният управител на София Росен Владимиров е роден на 2 април 1967 г. в Перник. Завършил е право. Зам.-председател е на УС на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Има множество специализации - по ценни книжа при Комисията по ценни книжа на САЩ, надзорна политика при Bank of England и Banque de France и управление на програми за малки и средни предприятия при International Project Consult към Германския правителствен фонд за подпомагане на страните от Централна и Източна Европа. Женен, с едно дете.
Росен Владимиров беше второто предложение на Ахмед Доган за областен управител на София след Светлана Гебрева. Владимиров беше на второ място в кандидатдепутатската листа на ДПС в Перник.
- Г-н Владимиров, успяхте ли вече да се срещнете с кмета Софиянски и да се разберете как ще работите занапред?
- Да, и то по един много приятен повод - откриването на бул. "Витоша". Срещнахме се на церемонията и не сме говорили за работа. След това се видяхме на коктейл и решихме по време на празненството да не говорим по работа. Така че тази първа среща ни беше съвсем опознавателна. Естествено заявихме взаимното желание да се видим час по-скоро и да уточним техническите страни на нашата съвместна бъдеща работа. Видях се също и с председателя на Столичния общински съвет Антоан Николов. Поканен съм на тържествената сесия на общинския съвет на 17 септември. Надявам се след този момент да започне активната ни работа.
- А успяхте ли да се ориентирате какво ви е оставил в наследство Васил Маринчев?
- Опитвам се. Смело е да кажа, че съм се запознал, тъй като обемите са големи. Аз гледам всяка преписка поотделно. Това е по-трудоемко, но ми дава възможност да навляза в детайли. До известна степен опознах персонала. Все още нямам назначени заместници. Двама от тях са подали оставка, а третият заместник е бил дълго време болнични и сега се появи на работа. Единствено главният секретар ме посрещна.
- Досега срещнахте ли някакви закононарушения?
- На този етап, тъй като аз съм юрист, не бих желал да коментирам, тъй като се запознавам в детайли с нещата. Има известни преписки за неща, които по-скоро са извън областната администрация. Скоро се натъкнах на един такъв случай. Пак беше продажба на жилище, но се оказа, че други ведомства не са си изпълнили законовите задължения. Ние трябваше да проследим законността на сделката. Разбира се, ние направихме това с оглед на интереса на този, който ще купи. Нашето желание е да има стабилитет на сделките и купувачите да се чувстват сигурни. Така че се натъкваме на нарушения за съжаление.
- Смятате ли да промените възможността да се купуват държавни жилища, като 70% от цената се плащат с компенсаторни записи?
- По-принцип законът казва до 90%, което означава, че с наше решение те могат да бъдат и 10%. В този смисъл имаме известна свобода по въпроса. На този етап не съм мислил да променям тази заповед. Ще трябва да преценя.
----------------
По-принцип аз мисля, че практиката за продажба на ведомствени жилища трябва да бъде прекратена, тъй като този фонд не е безкраен. В централната власт се предполага, че винаги ще има и хора от провинцията, които, след като дойдат в София, няма да има къде да живеят. Като правист аз заявявам, че ще бъда по-прецизен в сделките, независимо че може да се получи забавяне. Моята цел е да преследвам пълна прозрачност и законосъобразност на този вид сделки.
---------------
- Запознахте ли се със списъка на хората, които са закупили или искат да закупят ведомствено жилище?
- Съвсем като по списък - да. Поисках една справка още първите дни. На тази база изясняваме нещата.
- Поне колко процента от тях са закупени?
- Днес (понеделник) и аз попитах същото, но като че ли такава статистика не е водена. Веднага искам да кажа, че бе поискана проверка от три органа - Държавен финансов контрол, Сметна палата и Национален осигурителен институт. Отделно аз съм назначил вътрешноведомствена комисия, която да провери всяка една от тези проблематики. В този смисъл нещата предстоят да бъдат изяснени.
- При констатиране на неспазване на процедурата и даване на жилище на човек, който няма право на него, ще се стигне ли до разваляне на сделките?
- Това е един много деликатен правен проблем. Аз се опасявам да не се натъкна на такива пороци, свързани с неспазването на процесуални предпоставки, които водят до нищожност на сделките. Т. е. от моя страна едва ли не няма да е необходимо някакво действие, тъй като те просто са нищожни. Дано да нямам такива случаи, защото ще бъде неприятно.
-------------------------
Натъквам се на неща, свързани с липса на настанителни заповеди, изтекли наемни отношения, без да е продължен договорът. Сега някои ведомства се опитват с едно удостоверение или с неща, които не са издържани правно, да санират тези проблеми, но аз не мога да го допусна. Моята цел е сделките да се извършват прозрачно и според закона, за да не се стига точно до такива последици, които ще бъдат в ущърб на купувачите.
-----------------------
- Освен БСП има ли и други партии, които дължат пари за наем на сгради? Преди време СДС беше обявил, че дори е предплатил наема си. Парите свършиха ли?
- Големи длъжници - не. БСП дължи 44 839 000 лв. При СДС в интерес на истината е свързано с това, че те са извършили ремонт, който е прихванат от наема. В този смисъл е предплатено.
- Появи се една идея общинските съветници да получават заплати, тъй като щели да имат повече работа. Вие смятате ли, че заплащането ще увеличи качеството им на работа?
- Въпросът е в това дали има обществена необходимост и целесъобразност. Иначе промяната на закона за местно самоуправление би било последица от всичко това. За да кажа нещо по този въпрос, трябва първо да го изследвам. От друга страна, чисто финансовата мотивация не е за пренебрегване. Няма защо да се залъгваме и да продължаваме да провеждаме политика за ниски доходи, които са откровено подстрекателство за корупция. Разбира се, че всичко трябва да бъде в рамките на възможното и на бюджета.
- Какво мислите за евентуалното приемане на закон за София?
- Ако се касае за някакъв статут, свързан с данъчните облекчения в столицата, то трябва да се променят данъчните закони. Ако е свързано с регионалното развитие, би трябвало да се промени законът за регионалното развитие. По този начин би се постигнал същият ефект. Трябва да се прецени доколко е необходим и какво би могъл да даде един закон за столицата. Аз лично не съм изследвал този въпрос. В САЩ например за всеки щат и регион има отделен закон. В Германия има същата тенденция, но това е свързано с настъпването на една материя, наречена регионалистика. Едно нещо, което и ние се опитахме да постигнем с нашето министерство на регионалното развитие. Това чисто строително ведомство да се превърне в един друг вид министерство с други цели.
Самият закон за регионално развитие предвижда създаването на 6 зони за планиране. Последното виждане на това правителство пък е за уедряване на областните администрации, като не е ясно дали те ще бъдат колкото са зоните за планиране. Чува се за 8, но това не е изяснено. Всичко е въпрос на преценка на аргументите и необходимостите.
- Ако общината продаде терен на цени, по-ниски от пазарните, то във вашите правомощия влиза ли възможността за нейното разваляне? Имам предвид терени, продавани в местността Погребите.
- По принцип ние гледаме актовете на кмета и тези на общинския съвет от гледна точка на тяхната законосъобразност - дали са спазени процедурите и дали е спазен нотариалният закон, за да се стигне до един нотариален акт. В този смисъл, ако ние открием някакво незаконосъобразно действие, бихме могли да отменим акта на кмета или да обжалваме тези на общинския съвет в Софийски градски съд.
- Цената може ли да бъде едно от условията за прекратяване на договора?
-------------------------
- Доколкото тя е обективна, изградена на базата на някакви обективни законови предпоставки и тези закони са нарушени, тогава бихме могли да атакуваме в тази посока. Това е много тънка правно-техническа материя.
--------------------------
- По принцип пазарната цена използва ли се за база за сравнение?
- Има специалисти, които твърдят, че може да се постигне една максимално обективирана цена. Ако разликите са огромни, то нещо не е наред.
- Стана едно доста интересно разминаване, преди да бъдете официално назначен за областен управител. През това време вие знаехте ли, че г-жа Гебрева няма да бъде поставена на този пост?
- Не. До последно аз знаех, че са номинирани три имена. От пресата аз разбрах, че превес има г-жа Гебрева. Но не знам какви са причините за интерпретациите в пресата. Аз видях документа и там нямаше първи и втори, а просто три равностойни имена. Аз чух от радиото в колата, че съм назначен. Не крия, че имах надежди.
- След това срещнахте ли се с Ахмед Доган?
- Разбира се. Не ми е давал никакви насоки. Той е затрупан от работа и успяхме да споделим най-общи неща. Тепърва може би ще предстоят някакви съвместни инициативи.
- Голяма част от столичани приеха идването на човек от ДПС като областен управител на столицата с изречението "Сега София ще се напълни с джамии". Основателни ли са опасенията им?
- София е един от най-компактните градове. Това означава, че около 98% са българи, а останалото са малцинства. Джамията е храм, в който се проповядва мюсюлманската вяра. Доколкото тук няма концентрация на такова население, аз не виждам основателни причини за такива притеснения. ДПС е една нормална политическа партия. Аз самият съм българин и християнин, който всяка неделя ходи на църква.
- Какви са най-близките ви амбиции в работата ви като областен управител?
- Естествено да бъде прецизна работата ми. В рамките на закона да няма и най-малки пропуски и да се създаде един ред, който бе нарушен с промяната на областния управител. Всички го осъзнават и аз им се извинявам.
- Какво обичате да правите в свободното си време?
- Общо взето, много неща, но нямам някаква мания. Занимавам се със спорт, а едно време рисувах. Ходих на изложби по линия на "Знаме на мира".
- Къде живеете в момента?
- Сега живея в една къща, която се намира над Перник, и всеки ден пътувам. Лятото в планината е много приятно.
|
|