Владимир Вшивцев, депутат в Държавната дума от прокремълската партия "Единство" и бивш командир на разузнаваческо-диверсионна рота от някогашния съветски "ограничен контингент" в Афганистан, даде наскоро чрез електронното издание "СМИ" редица полезни съвети на американските командоси, мобилизирани да ловят Осама бен Ладен из афганистанските му скривалища. Ето част от напътствията:
"Хората, срещу които се изправят американските командоси, не са момченца, това са професионалисти, те воюват не от едно десетилетие, те така си живеят. Към много неприятните фактори трябва да се прибави крайно отрицателното отношение на местното население към чужденците изобщо и към американските спецчасти особено.
Друга лоша изненада са зоните на плътно миниране, за които командосите не разполагат дори с карти.
Изпълнима ли е изобщо задачата да се залови или унищожи Осама бен Ладен? Теоретично - да, а практически - не знам... Да си спомним, че той се крие в труднодостъпни планински райони, че има многобройна, предана и прекрасно подготвена охрана, че си е осигурил предварително и двойници... Остава неговите хора да го предадат, но това едва ли е вероятно. До него сега има само предани до последен дъх хора, които ще се бият докрай.
Да се използва жива сила в Афганистан е най-глупавото, което може да се измисли. Да се разчита на Северния съюз също е голяма грешка. Някога един другар на име Сухов бе казал на своя помощник Петруха (герои на филма "Бялото слънце на пустинята" - бел. ред.): "Изтокът е тънка работа." В определен момент, когато влиянието на САЩ нарасне прекомерно, а мюсюлманските страни проявят към това нетърпимост, ситуацията в Северния съюз може рязко да се промени. Онези, които воюват с оръжие в ръцете, просто ще изметат ръководството, което подписва от името на съюза някакви споразумения. Има и друг напълно възможен вариант - лидерите на съюза изпълняват замислените от тях задачи и обръщат оръжието срещу "благодетелите". На Изток никога не трябва да бъдеш третият, който се пъха между двама враждуващи. Накрая най-често двамата воюващи се съюзяват и бият теб.
Уверенията на американците, че добре подготвената операция може да мине с минимални загуби, не важат за Афганистан. Събитията могат да се развият съвсем непредсказуемо. И тази непредсказуемост е единственото постоянно нещо там."











