:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,182
Активни 443
Страници 8,085
За един ден 1,302,066
Интервю

Емануел Зисман: Тероризмът не свършва с Бен Ладен

"Ал Кайда" има бази по целия свят, на Балканите те са в Босна, Косово и Македония, твърди израелският посланик в София
Снимка: Архив "Сега"
-------------------------------------------

Израелският посланик Емануел Зисман е роден през 1935 г. в България. Емигрира в Израел през 1949 г. Завършил е право и международни отношения. Бил е депутат в 12-ия, 13-ия и 14-ия Кнесет от Партията на труда. От 1969 г. е член на Общинския съвет на Ерусалим, където живее. От 1998 г. е председател на Дружеството за приятелство с България в Израел. Носител на орден "Мадарски конник" за приноса му в развитието на отношенията между България и Израел. Женен, има три деца.

----------------------------------------------------------

- Господин посланик, Израел не бе включен в антитерористичната коалиция на САЩ. Защо?

- За да може Вашингтон не само да привлече арабските и мюсюлманските страни в тази коалиция, а и да ги накара да бъдат активни нейни членове. Турция например изпраща командоси. Египет обаче не прави нищо - само говори. Преди 10 години обаче не говореше, а прати войски в Залива.

- Все пак Израел помага на САЩ в борбата с тероризма. По какъв начин?

- Ние предоставихме много важна разузнавателна информация на американците в навечерието на операцията, която започна на 7 октомври. Те имат нужда от нашите анализи, от нашия богат опит в борбата с тероризма. Смятам, че тези сведения много помогнаха на американците, въпреки че официално не сме членове на антитерористичната коалиция.

- А каква е информацията, която имате за активността на Бен Ладен на Балканите?

- Съществуват бази на три места на Балканите: в Босна, в Косово, даже в Македония. Всички го знаят това...

- Все пак откъде имате тази информация - от израелските служби за сигурност ли?



--------------------

- От управляващите в тези страни. Те всички го знаят, и американците го знаят... Организацията на Осама бен Ладен - това е международният интернационал на тероризма. Те са като една световна армия, пръсната из целия свят. "Ал Кайда" си има своите бази, включително и на Балканите. Факт е, че никой не го опровергава. Защо обаче не ме питате дали Бен Ладен има бази в България?

- Добре, питам ви.

- Няма бази в България, доколкото знам. Но и тук има симпатизанти на Бен Ладен - това е факт. Те обаче не са сред водачите на мюсюлманите в България, които са интелигентни хора, умерени. Забележителна е толерантността, която съществува между всички религиозни общности тук - християни, мюсюлмани, евреи...

-------------------------

Искам да кажа, че България е една от най-сигурните и стабилни страни в борбата срещу тероризма днес. А че има отделни лица, които симпатизират на Бен Ладен - това не е страшно. Те обаче би трябвало да бъдат наблюдавани - дали не готвят нещо.

- След като твърдите, че мрежата на Осама бен Ладен е обхванала много страни по света, смятате ли, че целите на антитерористичната коалиция, ръководена от САЩ, трябва да се ограничи единствено до Афганистан?

- Бен Ладен има мрежа не само в Афганистан, не само в Пакистан, а по целия свят. Така че борбата с тероризма не може да бъде ограничена единствено до Афганистан. Ние смятаме, че ако ще се води световна борба за изкореняване на всички терористични организации, не може да се действа частично, ограничено...

- Не влиза ли тази позиция в противоречие със сегашната тактика на САЩ: да не афишират подобни намерения, за да не отблъснат арабските и мюсюлманските държави от антитерористичната коалиция?

---------------

- За нас борбата на тази коалиция е една световна война на свободните и демократични страни. Въпросът е какви са целите. Ако те са само унищожаването на Бен Ладен и на клоновете на "Ал Кайда" по света, както и отстраняването на талибаните - това не е достатъчно, въпреки че е необходимо. Рано или късно терористичните актове ще се подновят.

Ще стане както с Ирак. Преди 10 г. Саддам Хюсеин беше победен, триумфът беше голям, Кувейт беше освободен, опасността да бъде нападната Саудитска Арабия отмина. Но Саддам продължава да бъде проблем. А какво казват сега арабските страни, даже и Турция - действията да се ограничат само до Афганистан. Но ако се окаже, че и Ирак е замесен, ще бъде ли оставен на мира, няма ли да се вземат срещу него мерки? Ирак е една от най-опасните страни в света.

В списъка с терористичните организации например не бе включена "Хизбула", но в последния списък на Джордж Буш има трима от това екстремистко терористично движение.

--------------------

- Палестинците донякъде са съгласни, че "Хизбула" е екстремистка организация, но контрират, че тя няма свои представители във властта, докато същото не може да се каже за Израел.

- Да, но такива партии, "Кахане" например, които си служат със сила, нямат място в нашия парламент. Партиите в Израел, които са против основните закони на демокрацията, нямат право да бъдат в Кнесета.

Колкото до "Хамас", това е политическа формация, която има своята военна организация, подкрепяна и финансирана от Иран. Тя води терористична борба срещу Израел, тя въобще е против съществуването на еврейската държава. "Хамас" е против тези 5 милиона и 400 хиляди евреи, които днес живеят в Израел, докато през 1948 г. бяха 650 хиляди. "Хамас" казва, че всеки евреин, който е дошъл в Израел след създаването му, трябва да се върне там, откъдето е дошъл. Тази организация не признава никакви споразумения, тя е против мирния процес и провежда терористична дейност с подкрепата на Ясер Арафат и неговата автономна администрация. "Хамас" не желае да се съобразява с нито едно споразумение.

- Промени ли се нещо след срещата между външния министър Шимон Перес и палестинския лидер Ясер Арафат в края на септември, на която бе постигнато примирие?

- След последното споразумение за преустановяване на бойните действия, което бе постигнато на тази среща, Перес припомни на Арафат, че е обещал да арестува водачите на терористите. Преди няколко дни той му връчи списък със 108 души. Арафат обеща до една седмица да арестува 10 от тях - не арестува нито един.



----------------

Мирният процес може да продължи само ако се спрат напълно терористичната дейност, насилието и кръвопролитието. Но наистина пълно примирие - без дори един хвърлен камък. Действително през последните седмици бе регистриран спад на военните действия от страна на палестинците, но не съвсем. Атентатите продължиха. И то не само по гранични пунктове. Освен това имаше и терористични актове, които бяха предотвратени от израелските сили за сигурност. Така че и те би трябвало да се прибавят към числото на терористичните актове...

Трябва да се знае обаче, че не само "Хизбула", но и официални палестински представители заявяват, че войната не е свършила независимо от поетите от Арафат ангажименти.

--------------------

Те искат да се създаде палестинска държава върху 100 процента от територията, да получат половината от Ерусалим като столица на новата държава. Те настояват и за масово връщане на бежанците, но не в автономните области, които един ден ще бъдат палестинска държава, а и в Израел. Това означава унищожаването на еврейската държава. Ние не можем да го приемем.

- Джордж Буш заяви, че е създаването на палестинска държава...

- Позицията на премиера Ариел Шарон, която е позиция на правителството на Националното единство, е, че Израел иска да се установят възможности за създаване на палестинска държава. Значи има съгласие по въпроса, още няма официално решение, но това е ясна и категорична позиция. Но ако се създаде такава държава, тя трябва да бъде една миролюбива държава, а не да се превърне в база за агресия и нападения срещу Израел. Такава държава например не бива да допуска да влизат чужди войски на нейна територия - като Ливан например, където има части на сирийската армия, а и бази на "Хизбула".

- Измина една година от последната палестинска интифада. Тя нанесе доста икономически щети - както за палестинската страна, така и за Израел.

- Всички имат интерес от подновяване на мирния процес. Загубите наистина са сериозни. Регистриран е сериозен спад на туризма и в Израел, и в палестинските територии. В Израел например работеха 20 000 палестинци, по-голямата част от тях миролюбиви хора. Тези хора сега са безработни. Израел се принуди да потърси кой да ги замести. Затова впрочем броят на българските работници в Израел нарасна. Миналата година около 800 българи заминаха официално на работа в Израел. Те работят най-вече в строителството, в земеделието, в грижите за възрастни хора. Тази година броят им е 3 пъти повече - 2300.

- А след атентатите срещу САЩ намаля ли интересът от страна на българите?

- Не е намалял. Дори след падането на визовия режим за българите не е намалял. Първо, заради близкото разстояние. Второ, защото българите са приемани много добре в Израел заради доброто си име.

- А има ли напрежение сред хората в Израел? След атентатите срещу САЩ мнозина предричат, че Израел ще бъде следващата цел на терористите...

- В Израел се вземат съответните мерки. Не само в Израел, но и извън страната. Опасността съществува и тя е за всички. Затова борбата срещу тероризма не бива да се ограничава, а да се води до пълното изкореняване на това зло.
890
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД