Русия вече не се съмнява, че има връзка между украинската противовъздушна отбрана и трагедията с руския самолет Ту-154 над Черно море. Но Киев мълчи и се опитва да открие "самоликвидиралата" се ракета на дъното на морето. А това, изглежда, ще се окаже много трудно, ако не и невъзможно по простата причина, че според разследващите инцидента именно тя е свалила самолета.
Ще си признае ли Украйна вината за неволното взривяване на руския самолет над Черно море, или ще се наложи да я принудят със съд? Това се питат в последните дни руските медии, като споменават възможността за завеждане на дело в Международния съд в Хага.
Киев неколкократно имаше възможността да вземе "трудното, но единствено правилно решение". Но украинските военни настояват, че са невинни.
Предварителните изводи на руските експерти сочат друго. Зенитна ракета С-200, изстреляна по време на учения на украинската ПВО на полуостров Крим, е прелетяла по-далеч, отколкото се е предполагало, взривила се е в непосредствена близост до самолета на "Сибир" и му е нанесла тежки повреди, станали причина за падането му и смъртта на 78-те души на борда му.
Полупризнания
Още във вторник помощникът на руския президент маршал Евгени Шапошников, който участва в руско-израелско-украинската комисия, разследваща катастрофата, за първи път официално заяви, че самолетът действително е свален от украинска ракета. Ден по-рано Москва тактично призова Украйна да намери мъжеството и да поеме вината. Вместо това в сряда злополучните украински учения в Крим бяха подновени, макар и без бойни стрелби.
Украинският президент Леонид Кучма наполовина си призна същия ден, като каза, че ще приеме изводите на работещата в Сочи международна комисия. Кучма обаче стъпи на дипломатическа мина, като заяви, че "и по-големи грешки са ставали". "Нито сме първите, нито последните", обясни той и добави: "Стават трагедии от планетарен мащаб. Случаят не трябва да се драматизира." Гафът на президента трябваше да бъде замазван от неговия говорител: Кучма имал предвид, че образът на Украйна не трябва да пострада. А иначе и смъртта на един човек била трагедия.
Ръководителите в Киев се държат като достойни наследници на съветските апаратчици. Руските медии припомниха как се разви историята със сваления от Съветския съюз южнокорейски "Боинг". Първоначално телевизията съобщи, че неизвестен самолет е проникнал в съветското въздушно пространство, след което "се е скрил в неизвестна посока". На другия ден - че съветски изтребители го принудили да кацне. И чак след три дни истината излезе наяве.
По същия начин военното ведомство на Украйна, а след него и останалите институции моментално отхвърлиха "украинската следа" в катастрофата на 4 октомври. Малко хора им повярваха. Помни се още случаят от април м.г., когато украинските ракетчици "улучиха" с ракета земя-земя "Точка" жилищен блок в Киевска област и убиха четирима души.
Тогава четири дни военните упорито отричаха, докато спасителите не намериха в развалините парчета от ракетата. Вечерта след инцидента украинската телевизия излъчваше репортажи за "успешните" изпитания на остарялата ракета руско производство. И дори я показаха как поразява "вражеска" цел - военен камион.
Сега два дни трябваха на украинските власти само за да признаят "право на съществуване" на теорията за украинска ракета. А събраните досега
факти говорят
изцяло в нейна полза. Членовете на следствената комисия, съставена предимно от израелци, заявиха пред Интерфакс, че на мястото на катастрофата са открити парчета от ракета С-200. Косвено доказателство, но не единствено. С това се съгласили и анонимни украински специалисти.
Според маршал Евгени Шапошников доказателствата, предоставени от украинската страна за самоунищожаването на ракетата, са неубедителни. Никой засега не е видял видеозаписа, на който според украинските военни се личи как ракетата пада в морето.
Отново според Шапошников дупките, намерени по всички извадени от морето части от самолета - пилотска кабина, седалки, врата, - са от шрапнелите, с каквито е заредена ракетата С-200. Метални топчета като заредените в бойната глава на ракетата бяха открити и в телата на загиналите.
Особено важни са и данните от радарната станция Геленджик, според която преди изчезването на самолета са били засечени "следи от летящ обект без активен предавател на борда". Това може да бъде само такава ракета. Следа от ракета, приближаваща самолета, са заснели и американски разузнавателни спътници, съобщиха от Вашингтон.
Маршал Шапошников прави следното заключение: доказателства за самоликвидацията на ракетата липсват, затова пък шрапнелите и следите от тях по намерените останки са налице...
В добавка на записа на разговорите между диспечера от летището в Адлер и пилотската кабина се дочуват четири вика. Може би някой от членовете на екипажа е видял приближаващата ракета. Според заместник-ръководител на Севернокавказкия контрол на въздушния трафик пилотът на самолета отчаяно попитал "Къде сме ударени?". Екипажът се опитвал да се свърже с диспечерите, докато самолетът падал от 11-километровата височина. 30-секунди след първото съобщение достигнал неясен електронен сигнал, след което настъпила тишина.
Руският президент Владимир Путин заяви в сряда, че ще бъде направено всичко възможно за разкриването на истинските причини за катастрофата. Той обеща следствената комисия да завърши работата си до дни. Още в понеделник според осведомен източник версиите за терористичен акт и техническа авария са отпаднали. Така наречената "украинска следа" е останала единствена.
Трагична случайност
Според представител на руското конструкторско бюро "Алмаз", проектирало зенитния комплекс С-200, ракетата може да се е насочила по "трагична случайност" към пътническия самолет вместо към използвания като мишена безпилотен разузнавателен самолет "Рейс". "Рейс" се движел значително по-бързо от Ту-154 и се намирал много по-близо до станцията за насочване. Затова след едно завъртане на радара "Рейс" излязъл от обсега й, а самолетът на "Сибир" останал единствена мишена.
Според същия представител никога по-рано, включително по времето на бившия Съветски съюз, в района на Кримския полуостров не са провеждани бойни стрелби по летящи цели, тъй като оттам минават много въздушни коридори.
Остарелите и бракувани вече в Русия стационарни зенитни комплекси С-200 са въведени на въоръжение в Съветския съюз през 1967 г. Тяхната модификация са мобилните комплекси С-300 и С-400.
С-200 е предвиден за отразяване на масирани нападения на стратегически бомбардировачи, носещи ядрени боеприпаси, за поразяване на въздушни командни пунктове, разузнавателни самолети и самолети АУАКС. По някои данни с такива ракети сирийските военни са свалили израелски АУАКС Е-2С "Хоуки", а ливанците - US бомбардировач F-111. Ракетите С-200 могат да поразяват цели, летящи на височина от 300 метра до 35 км, на разстояние до 250 км. Ракетата е дълга 10 метра и тежи 7 тона при старта.
Русия изчаква
Президентът Путин, който всеки ден получава информация за разследването от своя помощник и шеф на комисията Владимир Рушайло, вече заяви, че няма да прави повече изявления до края на разследването. Подобно мълчание се забелязва и във всички останалите руски служби и министерства, които могат да имат отношение към инцидента, пише руското електронно издание "Газета". Очевидно Москва не иска да разваля отношенията си с Украйна. Според "Газета" Русия преминава тест, в който показва изненадваща доброжелателност към Украйна. Нека си представим за секунда, че трагичната грешка бе извършена не от украинските военни, а от грузинските или латвийските. Можеха ли да разчитат на същото снизхождение от страна на руснаците?
Но украинците упорстват. Пред парламента във вторник министърът на отбраната Александър Кузмук заяви, че се надява веднъж завинаги да докаже, че армията не е виновна за гибелта на самолета. Данните от обективния контрол на ученията на нос Опук в Крим на 4 октомври показвали, че Ту-154 е пресякъл обхвата на радарите на зенитния комплекс 8-10 минути преди да изчезне от екраните.
По-късно стана ясно, че украинците смятат да открият останките на ракетата си на дъното на морето в радиус 50-70 км от нос Опук. Намирането им ще осигури единственото сигурно алиби за украинската страна. Ако въобще започне такова издирване...
|
|