Интелектуалният "багаж" се определя преди раждането, цитира агенция ПА резултатите от генетични изследвания върху близнаци, направени от американски учени. Изследователи от Университета на Калифорния в Лос Анджелис установили, че различията между индивидите в ключови зони като тези, отговарящи за интелекта и речта, се дължат на генетични фактори. Обемът на сивото вещество - мярка, определяща плътността на мозъчните клетки - силно се влияе от гените и въздейства върху познавателните способности.
За целта на изследването учените с ръководител д-р Пол Томпсън сравнили 20 двойки близнаци, половината от които еднояйчни, а останалите - двуяйчни. Еднояйчните близнаци имат еднакви гени, докато двуяйчните, както и обикновените братя и сестри, си поделят гените наполовина. От това следва, че особеностите, които са еднакви за еднояйчните близнаци, но не и за останалите, се определят от генетичните фактори.
Благодарение на триизмерни изображения специалистите успели да доловят труднозабележимите прилики и разлики в мозъчната структура. Наскоро направени изследвания показали, че голяма част от познавателните способности са наследствени. Генетичните фактори са определящи за интелекта, за вербалните и пространствените умения, за скоростта на възприятието, дори за някои личностни черти, сред които емоционалните реакции на стрес. В доклада за откритието си, публикуван на страниците на сп. "Нейчър нюросайънс", учените посочват, че гените упражняват значителен контрол върху мозъчната структура в зоните, свързани с интелекта и речта. Според тях количеството на сивото вещество в предната част на мозъка е сходно при индивидите, които си приличат генетично. Интересното е, че индивидуалните различия в структурата на мозъка са тясно свързани с различията в интелекта. Направената от тях генетична карта на мозъка разкрива наличието на силна взаимовръзка между гените, мозъчната структура и поведението, подсказвайки, че наследствените аспекти играят основна роля в определянето на индивидуалните познавателни различия.
|
|