:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,747,580
Активни 386
Страници 4,047
За един ден 1,302,066
Наука

Интелектуалният "багаж" е натоварен преди раждането

Учените доказват, че голяма част от познавателните способности на индивида са генетично заложени
Интелектуалният "багаж" се определя преди раждането, цитира агенция ПА резултатите от генетични изследвания върху близнаци, направени от американски учени. Изследователи от Университета на Калифорния в Лос Анджелис установили, че различията между индивидите в ключови зони като тези, отговарящи за интелекта и речта, се дължат на генетични фактори. Обемът на сивото вещество - мярка, определяща плътността на мозъчните клетки - силно се влияе от гените и въздейства върху познавателните способности.

За целта на изследването учените с ръководител д-р Пол Томпсън сравнили 20 двойки близнаци, половината от които еднояйчни, а останалите - двуяйчни. Еднояйчните близнаци имат еднакви гени, докато двуяйчните, както и обикновените братя и сестри, си поделят гените наполовина. От това следва, че особеностите, които са еднакви за еднояйчните близнаци, но не и за останалите, се определят от генетичните фактори.

Благодарение на триизмерни изображения специалистите успели да доловят труднозабележимите прилики и разлики в мозъчната структура. Наскоро направени изследвания показали, че голяма част от познавателните способности са наследствени. Генетичните фактори са определящи за интелекта, за вербалните и пространствените умения, за скоростта на възприятието, дори за някои личностни черти, сред които емоционалните реакции на стрес. В доклада за откритието си, публикуван на страниците на сп. "Нейчър нюросайънс", учените посочват, че гените упражняват значителен контрол върху мозъчната структура в зоните, свързани с интелекта и речта. Според тях количеството на сивото вещество в предната част на мозъка е сходно при индивидите, които си приличат генетично. Интересното е, че индивидуалните различия в структурата на мозъка са тясно свързани с различията в интелекта. Направената от тях генетична карта на мозъка разкрива наличието на силна взаимовръзка между гените, мозъчната структура и поведението, подсказвайки, че наследствените аспекти играят основна роля в определянето на индивидуалните познавателни различия.
583
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД