:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,898
Активни 803
Страници 1,801
За един ден 1,302,066
КНИГИ

Паролите срещу наркоманиите са "семейство" и "разговори"

Бенджамин Спок препоръчва системата на Робърт Шуебъл
"Практически справочник за ранно предпазване от дрогата" е заглавието на само една от главите в "Не е достатъчно да кажеш "не" на Робърт Шуебъл (изд. "Сиела"). А съдържанието е събрано в подзаглавието: "Как да помогнем на децата и на младежите да не злоупотребяват с алкохол, тютюн и наркотици".

Такова четиво отсъстваше от нашенските сергии, но оказва се, то е рядкост и в света. Популярният и у нас Бенджамин Спок го е обяснил в специалното си предисловие: "Робърт Шуебъл, мой стар приятел и колега, е написал тази книга с намерението да помогне на родителите, като разгледа всички страни на проблема за злоупотребата на децата с упойващи вещества. За мен най-впечатляващото е, че авторът е работил в областта на злоупотребата с опиати двадесет години, работил е със стотици деца индивидуално и по групи, консултирал е стотици родители. Той не представя теории, а предлага изчерпателни практически приложими идеи, които сам е разработил и проверил многократно."

Две са ключовите думи на Шуебъл: "семейството" и "разговорите". Всичко според него започва и свършва в семейството и всичко се свежда до разговори. На въпроса кога трябва да се започне да се говори на малките за опиатите, той отговаря: "Скоро след като децата проговорят." И е съвсем конкретен: това трябва да става при даване на лекарство. И е още по-конкретен... Именно със старанието си да е точен и абсолютно еднозначен, той печели доверие.

Четири са етапите на употребата на дрога, според автора: Експериментиране, Търсене на промяна на настроението, Опасна, редовна употреба и Зависимост. Проблемът е, че "отличителните белези на употреба се откриват късно, след поредица от събития, обикновено в трети и четвърти етап." Шуебъл е разработил система за ранно установяване на опитите с опиати при подрастващи, която е адресирал за използване от родителите. По-важното е, че системата му включва грижите, които ще предотвратят самите "опити". И тук е конкретен, примерно причина за посягане към дрогата е дългото заседяване пред телевизора... Заслужава си да му се доверим, американците отдавна са прескочили етапа "Това няма да се случи точно на мен".
388
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД