"Практически справочник за ранно предпазване от дрогата" е заглавието на само една от главите в "Не е достатъчно да кажеш "не" на Робърт Шуебъл (изд. "Сиела"). А съдържанието е събрано в подзаглавието: "Как да помогнем на децата и на младежите да не злоупотребяват с алкохол, тютюн и наркотици".
Такова четиво отсъстваше от нашенските сергии, но оказва се, то е рядкост и в света. Популярният и у нас Бенджамин Спок го е обяснил в специалното си предисловие: "Робърт Шуебъл, мой стар приятел и колега, е написал тази книга с намерението да помогне на родителите, като разгледа всички страни на проблема за злоупотребата на децата с упойващи вещества. За мен най-впечатляващото е, че авторът е работил в областта на злоупотребата с опиати двадесет години, работил е със стотици деца индивидуално и по групи, консултирал е стотици родители. Той не представя теории, а предлага изчерпателни практически приложими идеи, които сам е разработил и проверил многократно."
Две са ключовите думи на Шуебъл: "семейството" и "разговорите". Всичко според него започва и свършва в семейството и всичко се свежда до разговори. На въпроса кога трябва да се започне да се говори на малките за опиатите, той отговаря: "Скоро след като децата проговорят." И е съвсем конкретен: това трябва да става при даване на лекарство. И е още по-конкретен... Именно със старанието си да е точен и абсолютно еднозначен, той печели доверие.
Четири са етапите на употребата на дрога, според автора: Експериментиране, Търсене на промяна на настроението, Опасна, редовна употреба и Зависимост. Проблемът е, че "отличителните белези на употреба се откриват късно, след поредица от събития, обикновено в трети и четвърти етап." Шуебъл е разработил система за ранно установяване на опитите с опиати при подрастващи, която е адресирал за използване от родителите. По-важното е, че системата му включва грижите, които ще предотвратят самите "опити". И тук е конкретен, примерно причина за посягане към дрогата е дългото заседяване пред телевизора... Заслужава си да му се доверим, американците отдавна са прескочили етапа "Това няма да се случи точно на мен".
|
|