:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,491
Активни 415
Страници 6,056
За един ден 1,302,066
Панаир

Старини в забрава

Плиска, Велики Преслав и Мадара - изоставените от Бог и управници светилища на най-ранната европейска държавност
Снимки: Александър Михайлов

Ако случайно попаднете на пътя от Преслав към Върбица, вдясно ще видите разпилени камънаци и останки от сгради. Много вероятно е да решите, че това са руини от обори и краварници от соцвреме. Но не са. Това са основите на втората българска столица - Велики Преслав, престолния град на цар Симеон и Златния век.

Случайният минувач обаче няма откъде да го разбере. Около останките няма ни табелка, ни какъвто и да било знак, който да сочи, че това е национален археологически резерват, велика столица и стар културен център.

А през март, в началото на пролетта, тук човек може да попадне единствено случайно. Мястото изглежда изоставено и тъжно. Има двама души охрана, но едва ли ще ги видите, осведомяват от музея към резервата. На поляна насред археологическия паметник мургав жител на сегашния град Велики Преслав е отворил широко вратите на опела си. От колата дъни чалга, озвучава старините, а собственикът се натиска със съгражданка. Деца от града се гонят по камънаците и реконструираните части на някогашната столица.

------

Пенсионерки от Преслав са поседнали на слънце сред останките на прочутата Златна кръгла църква на Симеон, възхвалена като уникална и великолепна по справочници, сайтове и брошури. От тях научаваме, че това е именно въпросната църква. Край камъните няма табела. Сградата е достроявана по случай честванията на 1300-ата годишнина на българската държава през 1981 г. Възстановката е грозна и бутафорна. Остатъци от мраморни колони са долети с бетон, който също е започнал да се руши. Нищо в остарелия вече кофраж не подсказва за миналото великолепие на бившата столица. Макети на църквата има само в музея и на картички. Музеят отстои на близо километър от останките.

"Българска работа.



Хората от един камък чудо правят,



а ние...", коментират пенсионерките. Осведомяват още, че наоколо има и наскоро открита уникална базилика. Не успяваме да я открием.

За чудесата на рекламата жените са прави. Напоследък тракийското злато завладя медийното пространство, учени се надпреварваха кой ще открие повече реликви. Премиерът Симеон Сакскобургготски сля културата и туризма, реши да отпусне над 3 млн. лв. за инфраструктура и туристически център в Долината на тракийските царе, а правителството прави реклама на България като страната на Перперикон, тракийските царе и Орфей.

А като се сетим и че наскоро учените изтупаха от прахта и извадиха наяве друг исторически факт - че българската държава е възникнала не през VII, а през II век, логично отиваме в Плиска, Преслав и Мадара. Там пък е възникнала най-старата съществуваща държава в Европа - сегашна България. Двете столици са основани от не по-малко уникално и интересно племе - прабългарите, а местата са наситени с легенди. Всичко това прави старините златна мина за така приоритетния туризъм. Но такъв край старите столици почти няма.



Около 10 000 души годишно посещават



резерватите на миналото българско величие Плиска и Преслав. Основно са чужденци - туроператорите ги карат през лятото от морето за бърза обиколка през Плиска, Мадара и Преслав. Другият сериозен контингент са учениците.

Повече - близо 50 000 души, минават през Мадара. Борислав Борисов - уредникът на резервата, който е и част от световното културно наследство, се хвали, че Мадара е един от най-посещаваните обекти у нас. Личи си - единствено този резерват от трите е белязан от туристическото присъствие. Още на пътя има табели, рекламира се мотел, хотел, ресторант, край конника има кафенета, продават се сувенири. Мястото е живо и поддържано.

Борисов се притеснява, че скорошният инцидент, при който камък от Голямата пещера на Мадара се отрони и едва не уби дете, може да отлее туристите. Случката обаче беше показателна. Въпреки че от резервата са предупреждавали многократно за опасността и са искали пари да се укрепи пещерата, Министерството на културата и туризма отпусна 80 000 лв. чак след инцидента.

Няма нищо лошо в това държавата да дава пари за Долината на царете. Тракийските могили и старите български столици не може и не бива да се сравняват. Те са еднакво ценни и съответно - би следвало държавата да полага еднаква грижа. Но дори в устроената и пипната Мадара усещането е, че се кърпят дупки, а не се налива в развитие.

Борисов дава и примери. Инфраструктурата е много лоша, от 3 г. се прави пътят към Мадара. От години от резервата молят за пари, за да направят музей на култовете в цяла България. Имало и идея за стъклен външен асаньор до конника, така че туристите да могат да го снимат и видят отблизо. Държавата обаче май гледа на нещата по друг начин. Когато било ранено детето в Голямата пещера, зам.-министър на културата се обадил в резервата и попитал



дали е паднало от конника



След като му обяснили, че няма как да падне от барелеф на скалата, питал защо не са затворили пещерата. Освен че не е ходил в Мадара, човекът явно не е виждал и картички - т. нар. Голяма пещера всъщност представлява плитка и широка вдлъбнатина в скалата и просто няма как да се "затвори".

А не е нужен особено експертен поглед, за да види човек какви възможности крият трите резервата. Именно - крият, тъй като за тях в последните 15 години почти никой не споменава. С рекламата им се занимава общината в Шумен, тя представя и старините по туристическите борси. Доколко е агресивна, личи по броя туристи в Преслав и Плиска и по цялата държавна политика.

От трите резервата може да се направи нещо грандиозно и печелившо. С реклама, въображение и много пари те могат да станат известни по цяла Европа. Плиска, Мадара и Преслав отстоят един от друг на не повече от 40 километра. Могат да се обединят, в парк например, а туристите да се возят от легенда към легенда из местата на най-старата европейска държава.

В Плиска, да речем, всеки би поискал да види къде княз Борис е покръстил българите и къде са заклани болярските родове, неприели новата вяра. Или къде хан Крум е пил вино от черепа на унизения византиец Никифор. Всеки турист би се снимал с копие с конска опашка. Вместо това първата столица представлява повъзстановени самотни голи останки сред полето, напичани през туристическото лято от 40 градусова жега и приютили стада лалугери. Кафенето в резервата е поместено във фургон, надписан с блажна боя. На входа е забучена табелка, че разходката из резервата струва 1 лв. Никой обаче не събира таксата. Музеят е създаден - каква ирония на съдбата - по волята на цар Борис Трети.



Мадара пък е българската Троя,



смята Борислав Борисов. Тук има останки от праисторическия човек, а през V век преди Христа се заселват актуалните в момента траки. Тяхното светилище е била именно Голямата пещера. После идват римляните, след това славяните и най-накрая - прабългарите. През ХIV век недоволните монаси от цяла България идват в Мадара и създават манастирски комплекс, а в скалите има 170 скални килии. Голямата пещера пък се води и енергиен център, екстрасенси идват да се зареждат в нея, а хората събират водата, която се оттича по скалата, защото се смята за лековита.

Но за възраждане и реклама на старите столици са нужни много пари. С такива разполагат само държавата или мощни частни фирми.

Преди 5 години тогавашният министър на културата Ема Москова била склонна да даде обектите на концесия, разказва Борислав Борисов. Идеята обаче срещнала сериозна съпротива - не може националните светини да се дават на частници. "Представете си, че дойде някой концесионер в Мадара. Че той може да направи всичко, ако иска - може да боядиса конника", разсъждава Борисов.

Но признава, че частникът може да вдъхне живот на запуснатите старини, да построи атракциони и да осигури препитание и на местните. Защото, както може да се досети човек, и селата Плиска и Мадара, и град Велики Преслав съвсем не могат да се похвалят с просперитет.

Рискът концесионер да превърне историческото наследство в кич обаче е сериозен, а границата между аргесивния комерс и историята, пипната с вкус, е твърде тънка. Ако национални археологически резервати попаднат в частни ръце, опасността наследството да бъде уникожено вместо сърханено, е огромна.

Затова единственият възможен инвеститор е държавата. А тъжното настояще на Плиска и Преслав напомнят, че тя, уви, винаги е гледала на историята през призмата на политическата целесъобразност.
 
Базилика в полето край Плиска.
 
Кръглата църква в Преслав е белязана от два исторически периода - Златния век и зрелия социализъм. Сега пък служи основно за разтуха и забавление на местните.
 
Според незнаен чиновник, представил се по телефона в Мадара за зам.-министър на културата, оттук може да падне човек.
 
Някак неудобно стои този надпис върху вековни руини.
 
Добре, че някои от обозначителните табели все още стоят на местата си.
3
2085
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
09 Април 2005 01:55
мЪка, мъка.. няма какво да се каже, освен - малоумни министри, и началници, без грам познания по туризъм и маркетинг, без грам идея как от малко история да спечелиш и градиш за себе си и поколенията.

Щеше ми се да е различно. Не би. В чужбина науката МЕНИДЖМЪНТ и МАРКЕТИНГ е основата на развитието. В България - основание за започване на работа като .... счетоводител.
09 Април 2005 17:40
Точно в десетката ! Преди две години не можахме да видим Плиска и Преслав въпреки желанието ни , защото липсваха указателни табели и доста бяхме отминали отбивките за тях .
10 Април 2005 16:06
Мадара е "енергиен център" за лудите като този този екскурзовод. Какви идеи и проекти да предлагат и развиват кметовете в този регион, като са ограничени и неподготвени? Предишният кмет на Шумен беше производител на ковчези, а сегашният - провален адвокат. Награждава мормоните и лъска центъра около кметството, а останалата част от града изглежда като бомбардирана.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД